Ten materiał pochodzi z archiwum portalu

Zachowaliśmy archiwalne materiały z naszego portalu, aby umożliwić ich przeszukiwanie. Nie możemy jednak zagwarantować, że zamieszczone w tekście odsyłacze będą działały prawidłowo oraz że treści będą zgodne ze standardami dostępności cyfrowej. Jeżeli znalazłeś niedziałający odnośnik albo potrzebujesz pomocy w odczytaniu treści prosimy o kontakt pod adresem redakcja@pomorskie.eu

Wiadomości
https://pomorskie.eu/wp-content/uploads/2020/07/07f45524-5c49-4d43-8553-15abe7bba57c.jpg Polska – Rosja. Co dalej ze współpracą z obwodem kaliningradzkim? „Zaczynamy już działać”

Polska – Rosja. Co dalej ze współpracą z obwodem kaliningradzkim? „Zaczynamy już działać”

Osada rybacka w Kaliningradzie (Рыбная деревня) zbudowana z okazji 750-lecia miasta

W unijnym programie o współpracy transgranicznej między Polską a Rosją wkrótce będzie można składać wnioski, gdyż pod koniec lipca zaczyna się pierwszy nabór, który potrwa 3 miesiące.

 

Program dotyczy współpracy w sferze dziedzictwa, środowiska, transportu i bezpieczeństwa granic.

 

Opóźnienia się zdarzają

– Dokument został zatwierdzony przez Unię Europejską w grudniu 2016 roku – tłumaczy Monika Cholewczyńska-Dmitruk z Departamentu Rozwoju Regionalnego i Przestrzennego Urzędu Marszałkowskiego w Gdańsku. – Program rusza z opóźnieniem, dlatego warto nie zwlekać z naborem projektów konkursowych i już działać. Wyselekcjonowane i wpisane do programu projekty strategiczne, czyli duże projekty infrastrukturalne, tzw. Large Infrastructure Projects, przeszły już pierwszy etap oceny i do końca sierpnia przygotowują pełne aplikacje.

 

Czy warto się zgłaszać i na co?

Czy warto zainteresować się programem?  – Moje doświadczenie i intuicja podpowiadają mi, że zainteresowanie będzie tak duże, że zostanie wyczerpana cała pula środków – mówi Radomir Matczak, dyrektor Departamentu Rozwoju Regionalnego i Przestrzennego Urzędu Marszałkowskiego w Gdańsku. – Będzie to pierwszy i być może ostatni nabór wniosków.

Na program Polska – Rosja 2014-2020 przeznaczono do 62,3 mln euro (alokacja UE + Federacji Rosyjskiej). Pula została podzielone na 4 osie tematyczne: dziedzictwo historyczne, przyrodnicze i kulturowe (20,58 mln euro), ochrona środowiska (17,35 mln euro), transport i komunikacja (13,42 mln euro), bezpieczeństwa na granicach (5,78 mln euro) oraz pomoc techniczną (5,16 mln euro).

Z puli unijnej przeznaczono 12,5 mln euro na duże inwestycje infrastrukturalne, których realizacja odbędzie się bez konkursu. 

 

Do trzech razy sztuka

Programy Współpracy Transgranicznej działają w Polsce od 2004 roku, czyli od momentu wejścia Polski do Unii Europejskiej. Teraz rozpoczął się już trzeci okres programowania. Program jest współfinansowany przez Unię Europejską i Federację Rosyjską.

Pierwsze dwa programy obejmowały trzy państwa: Polskę, Rosję i Litwę. Ten na lata 2014-2020 został rozdzielony na dwa osobne polsko-rosyjski i litewsko-rosyjski. Projekt realizowany w latach 2007-2013 zakończył się wyborem do dofinansowania projektów strategicznych oraz projektów konkursowych, złożonych w pierwszym naborze wniosków – opowiada Monika Cholewczyńska-Dmitruk z Departamentu Rozwoju Regionalnego i Przestrzennego Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego. – Beneficjenci czekali na drugi nabór, jednak nie został on zorganizowany. W nowym okresie programowania postanowiono rozdzielić program na dwa osobne, aby usprawnić jego wdrażanie. Obecnie funkcjonują 2 programy Polska – Rosja i Litwa – Rosja – dodaje Cholewczyńska-Dmitruk.

 

Obszar objęty unijnym programem Polska – Rosja

Program Współpracy Transgranicznej Polska – Rosja 2014-2020 obejmuje cztery regiony (trzy regiony w Polsce i jeden region w Federacji Rosyjskiej):

  • region pomorski, Polska;
  • region warmińsko-mazurski, Polska;
  • region podlaski, Polska;
  • obwód kaliningradzki, Federacja Rosyjska.

Obszar objęty unijnym programem Polska – Rosja

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.