Ten materiał pochodzi z archiwum portalu

Zachowaliśmy archiwalne materiały z naszego portalu, aby umożliwić ich przeszukiwanie. Nie możemy jednak zagwarantować, że zamieszczone w tekście odsyłacze będą działały prawidłowo oraz że treści będą zgodne ze standardami dostępności cyfrowej. Jeżeli znalazłeś niedziałający odnośnik albo potrzebujesz pomocy w odczytaniu treści prosimy o kontakt pod adresem redakcja@pomorskie.eu

Wiadomości
https://pomorskie.eu/wp-content/uploads/2020/07/371c2d4e-2185-4d86-82f3-68b138cd6e17.jpg Pociągiem przez Bory Tucholskie. Rusza wakacyjne połączenie z Chojnic i Czerska do Kościerzyny

Pociągiem przez Bory Tucholskie. Rusza wakacyjne połączenie z Chojnic i Czerska do Kościerzyny

Pociąg relacji Tczew - Chojnice w okolicach Gutowca.

Już od 6 lipca 2019 r. na tory wyjadą pociągi łączące Chojnice z Kościerzyną. Pojadą przez Czersk, Karsin i Magistralę Węglową. Kursy będą wykonywane do końca wakacji, w każdą sobotę i niedzielę oraz święta.

 

Pociągi zostaną uruchomione na zlecenie samorządu województwa pomorskiego.

 

Pociągiem przez Bory Tucholskie

Pomiędzy Chojnicami a Kościerzyną pojadą dwie pary pociągów. – Będą to składy bezpośrednie, zatem nie będzie trzeba się nigdzie przesiadać. Pociągi będą kursować w soboty i niedziele. Pojadą również 15 sierpnia 2019 r. – mówi Ryszard Świlski, wicemarszałek województwa pomorskiego. Zaplanowano dwie pary pociągów, które po drodze zatrzymają się na wszystkich stacjach.  –  Z Chojnic pociągi wyruszą o 7.50 i 16.02. Natomiast z Kościerzyny na południe składy wyjadą o 9.30 i 17.27.Podróż klimatyzowanym szynobusem przez Bory Tucholskie potrwa nieco ponad godzinę – dodaje Świlski. Rozkład pociągów jest tak ułożony, żeby umożliwić całodzienną wycieczkę w Bory Tucholskie. Co ważne, w Kościerzynie pociągi będą skomunikowane ze składami Szybkiej Kolei Miejskiej do Gdańska i Gdyni.

 

Szlakiem Magistrali

Przejazd pociągiem z Kościerzyny do Chojnic przez Czersk jest doskonałą okazją do zwiedzenia tej części Pomorza. – Wysiadając na przystanku Olpuch tylko niecałe 6 kilometrów spaceru przez las dzieli nas od Muzeum – Kaszubskiego Parku Etnograficznego im. T i I. Gulgowskich we Wdzydzach Kiszewskich. – informuje Ryszard Świlski. – Z kolei ze stacji w Karsinie po pokonaniu ok. 6 km dotrzemy do Wiela, gdzie można zwiedzić Muzeum Ziemi Zaborskiej oraz piękną Kalwarię Wielewską – dodaje. Atmosferę starej kolei można poczuć na stacji w Czersku, która co prawda nie znajduje się na Magistrali Węglowej, ale zachowała się tam stara architektura oraz kształtowe semafory.

 

Linia z historią

Przedwojenna Magistrala Węglowa to jedna z najważniejszych inwestycji w przedwojennej Polsce. Pierwsze pociągi północnym odcinkiem z Bydgoszczy przez Kościerzynę do Gdyni pojechały jesienią 1930 roku. Trasa pomiędzy Bydgoszczą a Kościerzyną wiedzie przez zalesione tereny Borów Tucholskich, z dala od większych miejscowości. Poza sezonem z magistrali korzystają tylko pociągi towarowe. W najbliższych latach cały odcinek będzie modernizowany i elektryfikowany. Pierwsze pociągi elektryczne pojadą z Trójmiasta do Kościerzyny w 2023 roku.

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.