Ten materiał pochodzi z archiwum portalu

Zachowaliśmy archiwalne materiały z naszego portalu, aby umożliwić ich przeszukiwanie. Nie możemy jednak zagwarantować, że zamieszczone w tekście odsyłacze będą działały prawidłowo oraz że treści będą zgodne ze standardami dostępności cyfrowej. Jeżeli znalazłeś niedziałający odnośnik albo potrzebujesz pomocy w odczytaniu treści prosimy o kontakt pod adresem redakcja@pomorskie.eu

Wiadomości
https://pomorskie.eu/wp-content/uploads/2020/07/2c3e832f-51f0-4f45-845e-e24c67cd7bd3.jpg Pierwsza taka operacja kręgosłupa na świecie. Lekarz z Copernicusa wykorzystał sztuczną inteligencję [FILM]

Pierwsza taka operacja kręgosłupa na świecie. Lekarz z Copernicusa wykorzystał sztuczną inteligencję [FILM]

Operacja kręgosłupa w Szpitalu im. Mikołaja Kopernika w Gdańsku

Chodzi o nowoczesny system inteligentnej nawigacji, która pozwala wyraźnie widzieć struktury anatomiczne pacjenta, jakby nie były pokryte przez skórę i mięśnie. System podpowiada w trakcie operacji możliwe rozwiązania i minimalizuje ryzyko powikłań. Pierwszą na świecie operację kręgosłupa z zastosowaniem inteligentnej nawigacji ARAI™ wykonano w Szpitalu im. Mikołaja Kopernika.

 

Operację kręgosłupa na 61-letnim pacjencie przeprowadził dr hab. n. med. Rafał Pankowski z Klinicznego Oddziału Ortopedii i Traumatologii Narządu Ruchu GUMed ze Szpitala Copernicus w Gdańsku. Współpracował ze światowej sławy ortopedą i chirurgiem kręgosłupa prof. Krisem Siemionowem.

 

Bezpieczne operacje kręgosłupa

Operacja wykonana w Szpitalu im. Mikołaja Kopernika po raz pierwszy na świecie sprawdzała dokładność wprowadzania implantów do kręgosłupa za pomocą nowego systemu nawigacji ARAI™. System pomaga w leczeniu pacjentów z przewlekłym bólem kręgosłupa, spowodowanym chorobą zwyrodnieniową krążków międzykręgowych i kręgozmykiem.

– System ARAI™ umożliwił mi trójwymiarowe zwizualizowanie anatomii kręgosłupa, w tym rdzenia kręgowego i nerwów lędźwiowych – mówił po operacji dr hab. Rafał Pankowski. – Prowadząc mnie w czasie rzeczywistym, sugerował optymalne trajektorie do posadowienia implantów w kręgosłupie, zanim jeszcze wykonałem nacięcie skóry. Zastosowana nawigacja ARAI™ pozwala na przeprowadzenie znacznie mniej inwazyjnych procedur chirurgicznych. Dodatkowo pozwala zwiększyć zaufanie chirurgów do nawigacji jako takiej, co doprowadzi do zmniejszenia ryzyka występowania błędów ludzkich w trakcie operacji – tłumaczył Pankowski.

Pacjentem był 61-letni mężczyzna, cierpiący na silny ból pleców i nóg w wyniku zaawansowanej choroby zwyrodnieniowej kręgosłupa, która powodowała kręgozmyk i krytyczne zwężenie kanału kręgowego. Operacja została przeprowadzona w minimalnie inwazyjny sposób, a system ARAI™ został bezbłędnie włączony do pracy chirurga. Podczas procedury system automatycznie zidentyfikował odpowiednie struktury anatomiczne, które natychmiast zakodował kolorami. Następnie przedstawił plan leczenia i pomógł chirurgowi prawidłowo umieścić implanty za pomocą inteligentnej wizualizacji 3D opartej na rozszerzonej rzeczywistości.

Z wyników operacji zadowolony jest także jej inicjator prof. Kris Siemionow. – Jesteśmy niezmiernie zadowoleni z tego udanego pierwszego zabiegu – podkreślał Siemionow. – Jest to kolejny duży krok w kierunku uproszczenia, przyspieszenia i zminimalizowania inwazyjności leczenia chirurgicznego. Wykorzystanie naszej cyfrowej platformy chirurgicznej ARAI™ może uprościć i zautomatyzować szeroki wachlarz zabiegów chirurgicznych – dodał.

 

 

Copernicus w czołówce

Wybór lekarza ze szpitala Copernicus w Gdańsku do współpracy w tym prestiżowym wydarzeniu to ogromne wyróżnienie i potwierdzenie doskonałej jakości stosowanych metod leczenia kręgosłupa w Gdańsku.

Szpital Copernicus w marcu 2018 r. otrzymał międzynarodowy certyfikat AO Spine Center CENTER. Dzięki temu dołączył do najbardziej prestiżowej sieci szpitali na świecie, oferujących pacjentom najwyższy poziom leczenia patologii kręgosłupa.

 

Profesor Kris Siemionow jest światowej sławy ortopedą i chirurgiem kręgosłupa polskiego pochodzenia, który specjalizuje się w leczeniu schorzeń kręgosłupa szyjnego, piersiowego i lędźwiowego u młodzieży i dorosłych. Uzyskał stopień naukowy w dziedzinie biologii na Ohio University w 1999 r., a w 2003 r. stopień doktora nauk medycznych Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu. Rezydenturę z chirurgii ortopedycznej ukończył w Cleveland Clinic w Cleveland, Ohio. Jego badania koncentrują się na efektach starzenia się kręgosłupa, skutkach minimalnie inwazyjnych technik chirurgicznych oraz zmniejszeniu zakażeń podczas operacji kręgosłupa. Obecnie pracuje z grupą naukowców na Case Western Reserve University, z którymi bada wpływ promieniowania laserowego na tkanki nerwowe.

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.