Ten materiał pochodzi z archiwum portalu

Zachowaliśmy archiwalne materiały z naszego portalu, aby umożliwić ich przeszukiwanie. Nie możemy jednak zagwarantować, że zamieszczone w tekście odsyłacze będą działały prawidłowo oraz że treści będą zgodne ze standardami dostępności cyfrowej. Jeżeli znalazłeś niedziałający odnośnik albo potrzebujesz pomocy w odczytaniu treści prosimy o kontakt pod adresem redakcja@pomorskie.eu

Wiadomości
https://pomorskie.eu/wp-content/uploads/2020/07/aafdaeae-4e25-4a4a-b9df-0720d8eb6c72.jpg O Pomorzu w czasie II wojny światowej i ukradzionym dzieciństwie. Nowe wystawy IPN w Gdańsku

O Pomorzu w czasie II wojny światowej i ukradzionym dzieciństwie. Nowe wystawy IPN w Gdańsku

Niemieccy żołnierze inscenizują dla celów propagandowych scenę łamania polskiego szlabanu granicznego w Kolibkach (wrzesień 1939 r.)

Dwie wystawy poruszające tematykę II wojny światowej będzie można oglądać przed siedzibą Instytutu Pamięci Narodowej w Gdańsk. Ich uroczyste otwarcie zaplanowano na poniedziałek, 2 września 2019 r.

 

Plenerowe ekspozycje zostały przygotowane przez pracowników Oddziału IPN w Warszawie oraz Archiwum IPN w Gdańsk w związku z 80. rocznicą wybuchu II wojny światowej.

 

Wojna na fotografiach i w dokumentach

Wystawa „II wojna światowa na Pomorzu Gdańskim…” opowiadać będzie o sytuacji Polaków mieszkających w Wolnym Mieście Gdańsku, bohaterskiej obronie Westerplatte i Poczty Polskiej, sytuacji w Gdyni oraz Tczewie.

Na starych fotografiach oraz dzięki dokumentom archiwalnym IPN przedstawione zostaną miejsca polskiej martyrologii, m.in. niemiecki obóz koncentracyjny Stutthof, a także Lasy Piaśnickie oraz Lasy Szpęgawskie, związane z wydarzeniami tzw. krwawej jesieni 1939 r. na Pomorzu.

 

 

 

Baner wystawy II wojna światowa na Pomorzu

 

Wojenna trauma młodego pokolenia

Dzieciństwo to zwykle najpiękniejszy okres w życiu człowieka. Wówczas buduje się własną tożsamość i odkrywa otaczający świat. Niestety, w 1939 r. w życiu młodego pokolenia, urodzonego i wychowanego pierwszy raz od 123 lat w wolnej i niepodległej Polsce, świat beztroskiej zabawy przestał istnieć. Zastąpiły go groza, bezprzykładne okrucieństwo i codzienne świadectwo śmierci. Ich dzieciństwo zostało brutalnie przerwane przez wojnę i okupację.

Wystawa „Ukradzione dzieciństwo” ukazywać będzie przede wszystkim życie polskich dzieci od okresu międzywojennego do zakończenia
II wojny światowej, ale ta historia nie kończy się w 1945 r. Wspomnienia dzieci ocalałych z pożogi wojennej, okaleczonych fizycznie i psychicznie, przepełniają grozą kolejne pokolenia Polaków, przenosząc wojenną traumę
aż do czasów współczesnych.

 

Wystawa Ukradzione dzieciństwo

 

Uroczyste otwarcie obu wystaw odbędzie się w poniedziałek, 2 września 2019 r. o godz. 9.00 przed siedzibą oddziału IPN w Gdańsku przy al. Grunwaldzkiej 216.

Ekspozycję „II wojna światowa na Pomorzu Gdańskim w fotografiach i dokumentach Instytutu Pamięci Narodowej” będzie można oglądać do końca września, natomiast „Ukradzione dzieciństwo” do 22 września.

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.