Ten materiał pochodzi z archiwum portalu

Zachowaliśmy archiwalne materiały z naszego portalu, aby umożliwić ich przeszukiwanie. Nie możemy jednak zagwarantować, że zamieszczone w tekście odsyłacze będą działały prawidłowo oraz że treści będą zgodne ze standardami dostępności cyfrowej. Jeżeli znalazłeś niedziałający odnośnik albo potrzebujesz pomocy w odczytaniu treści prosimy o kontakt pod adresem redakcja@pomorskie.eu

Wiadomości
https://pomorskie.eu/wp-content/uploads/2020/07/aafdaeae-4e25-4a4a-b9df-0720d8eb6c72.jpg O Pomorzu w czasie II wojny światowej i ukradzionym dzieciństwie. Nowe wystawy IPN w Gdańsku

O Pomorzu w czasie II wojny światowej i ukradzionym dzieciństwie. Nowe wystawy IPN w Gdańsku

Niemieccy żołnierze inscenizują dla celów propagandowych scenę łamania polskiego szlabanu granicznego w Kolibkach (wrzesień 1939 r.)

Dwie wystawy poruszające tematykę II wojny światowej będzie można oglądać przed siedzibą Instytutu Pamięci Narodowej w Gdańsk. Ich uroczyste otwarcie zaplanowano na poniedziałek, 2 września 2019 r.

 

Plenerowe ekspozycje zostały przygotowane przez pracowników Oddziału IPN w Warszawie oraz Archiwum IPN w Gdańsk w związku z 80. rocznicą wybuchu II wojny światowej.

 

Wojna na fotografiach i w dokumentach

Wystawa „II wojna światowa na Pomorzu Gdańskim…” opowiadać będzie o sytuacji Polaków mieszkających w Wolnym Mieście Gdańsku, bohaterskiej obronie Westerplatte i Poczty Polskiej, sytuacji w Gdyni oraz Tczewie.

Na starych fotografiach oraz dzięki dokumentom archiwalnym IPN przedstawione zostaną miejsca polskiej martyrologii, m.in. niemiecki obóz koncentracyjny Stutthof, a także Lasy Piaśnickie oraz Lasy Szpęgawskie, związane z wydarzeniami tzw. krwawej jesieni 1939 r. na Pomorzu.

 

 

 

Baner wystawy II wojna światowa na Pomorzu

 

Wojenna trauma młodego pokolenia

Dzieciństwo to zwykle najpiękniejszy okres w życiu człowieka. Wówczas buduje się własną tożsamość i odkrywa otaczający świat. Niestety, w 1939 r. w życiu młodego pokolenia, urodzonego i wychowanego pierwszy raz od 123 lat w wolnej i niepodległej Polsce, świat beztroskiej zabawy przestał istnieć. Zastąpiły go groza, bezprzykładne okrucieństwo i codzienne świadectwo śmierci. Ich dzieciństwo zostało brutalnie przerwane przez wojnę i okupację.

Wystawa „Ukradzione dzieciństwo” ukazywać będzie przede wszystkim życie polskich dzieci od okresu międzywojennego do zakończenia
II wojny światowej, ale ta historia nie kończy się w 1945 r. Wspomnienia dzieci ocalałych z pożogi wojennej, okaleczonych fizycznie i psychicznie, przepełniają grozą kolejne pokolenia Polaków, przenosząc wojenną traumę
aż do czasów współczesnych.

 

Wystawa Ukradzione dzieciństwo

 

Uroczyste otwarcie obu wystaw odbędzie się w poniedziałek, 2 września 2019 r. o godz. 9.00 przed siedzibą oddziału IPN w Gdańsku przy al. Grunwaldzkiej 216.

Ekspozycję „II wojna światowa na Pomorzu Gdańskim w fotografiach i dokumentach Instytutu Pamięci Narodowej” będzie można oglądać do końca września, natomiast „Ukradzione dzieciństwo” do 22 września.

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod numerem 58 32 68 536 lub adresem e-mail bp@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.