Ten materiał pochodzi z archiwum portalu

Zachowaliśmy archiwalne materiały z naszego portalu, aby umożliwić ich przeszukiwanie. Nie możemy jednak zagwarantować, że zamieszczone w tekście odsyłacze będą działały prawidłowo oraz że treści będą zgodne ze standardami dostępności cyfrowej. Jeżeli znalazłeś niedziałający odnośnik albo potrzebujesz pomocy w odczytaniu treści prosimy o kontakt pod adresem redakcja@pomorskie.eu

Wiadomości
Nowy rozkład jazdy pociągów już od 9 grudnia. Co zmieni się na pomorskich torach?

Nowy rozkład jazdy pociągów już od 9 grudnia. Co zmieni się na pomorskich torach?

Pociąg regionalny na stacji Malbork

Jak co roku, w grudniu zmieni się rozkład jazdy pociągów. Na linii Pomorskiej Kolei Metropolitalnej pojadą pociągi SKM oraz Polregio. Niezależnie od pociągu taryfa będzie jednak ta sama. Do Kwidzyna i Miastka dalej będą kursować zastępcze autobusy. Jakie jeszcze zmiany czekają Pomorzan?

 

Rozkład będzie obowiązywać od 9 grudnia 2018 r. do 8 grudnia 2019 r. Pierwsza korekta jest przewidziana na 9 marca 2019 r. Na stabilny roczny rozkład jazdy musimy poczekać do czasu zakończenia kluczowych inwestycji realizowanych przez PKP PLK na terenie całego kraju.

 

W regionie stabilnie

Oferta przewozowa na liniach kolejowych w regionie pozostanie na podobnym jak obecnie poziomie. Z powodu robót budowlanych realizowanych przez PKP PLK pociągi na odcinkach linii komunikacyjnych Słupsk – Miastko oraz  Malbork – Grudziądz dalej będą zastąpione autobusami. – Samorząd województwa pomorskiego przekazał Polskim Liniom Kolejowym na obydwie inwestycje ponad 350 mln zł. Jednak, z przyczyn leżących pod stronie PKP PLK prace budowlane potrwają jeszcze co najmniej do marca 2019 r. – mówi Ryszard Świlski, wicemarszałek województwa pomorskiego. Na pozostałych liniach liczba połączeń będzie taka, jak obecnie. – Wprowadzane zmiany są niewielkie, kilku lub kilkunastu minutowe. Na głównych liniach szkieletowych są przypadki, gdzie rozkład jazdy musiał być skorygowany wskutek kolizji tras z pociągami PKP IC. Decyzje o przesunięciach tras naszych regionalnych pociągów bądź wprowadzaniu ich dłuższych postojów, np. na stacji Gdynia Główna podejmował zarządca infrastruktury – komentuje Świlski.

 

A co na linii PKM?          

Najważniejszą zmianą będzie przejęcie obsługi części połączeń na linii Pomorskiej Kolei Metropolitalnej przez spółkę Polregio. Do tej pory wszystkie kursy obsługiwała PKP Szybka Kolej Miejska. – Dla pasażerów nie będzie się to wiązało z żadnymi utrudnieniami. Niezależnie od pociągu będzie obowiązywać ta sama ta sama taryfa – wyjaśnia Ryszard Świlski. Tak jak dotychczas pociągi na linii PKM będą kursować w tzw. takcie. I tak, z Kartuz przez większą część dnia składy będą wyruszać 31 minut po pełnej godzinie, a z Gdańska Wrzeszcza 16 minut po pełnej godzinie. – Ostatni pociąg z Trójmiasta do Kartuz odjeżdżać będzie w dni robocze o 22.46 – dodaje Świlski.  Również podróżni z lotniska będą mieli do dyspozycji późnowieczorne połączenie. Ostatni skład do Gdańska, z przystanku przy porcie lotniczym odjedzie dwie minuty po północy (oprócz niedziel).

 

Kieszonkowy rozkład PKM

Już tradycyjnie PKM S. A.  wyda kieszonkowy rozkład jazdy. – Książeczka będzie zawierać szczegółowy rozkład jazdy dla wszystkich stacji i przystanków PKM. Dzięki niewielkiemu formatowi książeczkę zawsze będzie można mieć ze sobą – dodaje wicemarszałek Świlski. Rozkład będzie dołączony do piątkowego (7 grudnia) wydania Gazety Wyborczej.  

 

Połączenia dalekobieżne

W ruchu dalekobieżnym największe zmiany dotyczą trasy łączącej Pomorze z Warszawą. Do stolicy zamiast 12 jak dotychczas, pojedzie 14 par pociągów EIP Pendolino. Nie zmieni się za to czas przejazdy wynoszący niecałe trzy godziny Kilka pociągów zmieni relację, i tak nocny pociąg TLK Rozewie pojedzie przez Poznań i Wrocław do Katowic i Bielska-Białej, a TLK Ustronie łączący Kołobrzeg i Trójmiasto z Przemyślem, ominie Warszawę i pojedzie trasą przez Toruń, Częstochowę, Kraków. Na innych trasach korekty są niewielkie i dotyczą głównie godzin odjazdów.

 

Nowe rozwiązania dotyczące systemu taryfowo-biletowego

Bilety okresowe

Niezależnie od przewoźnika, pasażerowie Pomorskiej Kolei Metropolitalnej mogą korzystać zarówno z biletów okresowych PKP SKM, jak i biletów Przewozów Regionalnych (tzw. Bilet dobrych relacji). Ceny obu biletów są identyczne. Oba bilety uprawniają do przejazdów na odcinkach:

  • Lębork – Gdańsk Lipce,
  • Gdynia Główna – Gdańsk Wrzeszcz/Gdańsk Osowa – Kościerzyna/Kartuzy (pociągi spalinowe obsługujące Pomorską Kolej Metropolitalną),
  • Gdańsk Wrzeszcz – Kartuzy/Kościerzyna,
  • Gdańsk Wrzeszcz – Gdańsk Osowa – Gdynia Główna.

Bez względu na to jaki bilet będzie posiadał pasażer, czy bilet SKM czy też PR, będzie on mógł podróżować każdym pociągiem kursującym na Pomorskiej Kolei Metropolitalnej. Niezależnie czy bilet został zakupiony w kasie, w automacie, przez internet czy też u kierownika pociągu – będzie on ważny.

UWAGA!

Pasażerowie chcący dostać się do przystanków SKM położonych na trasie Gdynia Główna – Gdańsk Śródmieście również mogą korzystać z biletów okresowych PR. W tym przypadku muszą jednak pamiętać o konieczności przesiadki z PKM na pociąg SKM, który zatrzymuje się na danej stacji. Np. bilet PR relacji Lębork – Gdańsk Wrzeszcz upoważnia pasażera do tego by, jadąc z Lęborka, przesiadł się w Gdańsku Oliwie na pociąg SKM i w ten sposób dotarł do przystanku Gdańsk Przymorze Uniwersytet.

 

Bilety jednorazowe

Pasażerowie z biletami jednorazowymi PKP SKM lub Przewozów Regionalnych będą mogli podróżować wszystkimi pociągami regionalnymi obsługującymi sieć Pomorskiej Kolei Metropolitalnej (pociągi spalinowe) na trasach:

  • Gdynia Główna – Gdańsk Wrzeszcz/Gdańsk Osowa – Kościerzyna/Kartuzy (pociągi spalinowe kursujące na sieci PKM),
  • Gdańsk Wrzeszcz – Kartuzy/Kościerzyna,
  • Gdańsk Wrzeszcz – Gdańsk Osowa – Gdynia Główna.

Również w tym przypadku pasażerowie będą mogli podróżować wszystkimi pociągami obsługującymi Pomorską Kolej Metropolitalną, bez względu na to czy mają bilet SKM czy PR i niezależnie czy zostały one zakupione w kasie, w automacie, przez internet czy też u kierownika pociągu.

UWAGA!

Na bilety jednorazowe PR nie będzie możliwości podróżowania pociągami PKP SKM na trasie Gdynia Główna – Gdańsk Śródmieście.

Dodatkowe informacje

Przewozy Regionalne będą honorowały w swoich pociągach również bilety SKM tzw. „miejskie” i „trójmiejskie”, sprzedawane na obszar Gdańska i Sopotu oraz Gdyni i Sopotu oraz Trójmiasta (Gdańska, Gdyni i Sopotu).

Przewóz roweru w taryfie PR (tzw. Bilet dobrych relacji) będzie wynosił 3 zł (bilet jednorazowy) i 30 zł (bilet miesięczny).

 

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod numerem 58 32 68 536 lub adresem e-mail bp@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.