Jak działa giełda? Czym są fundusze inwestycyjne? Dla kilku tysięcy uczniów lekcje przedsiębiorczości to nie tylko nudna teoria, ale przede wszystkim spotkania ze światowymi korporacjami i najważniejszymi firmami na Pomorzu. Skorzysta z tego około 4 tysięcy uczniów.
W ramach projektu uczniowie odwiedzą prawie 100 firm. Spotkania będą odbywać się do grudnia 2018 r. Uczestniczyć w nich będzie prawie tysiąc uczniów.
Kim są przyszli przedsiębiorcy?
Projekt przygotowany został przez Fundację Inspirujące Przykłady i jest skierowany do uczniów szkół średnich. – Pomysł był bardzo prosty. Dzieci zanim podejmą decyzję o wyborze kierunku studiów czy dalszej nauki, powinny mieć możliwość praktycznego poznania różnych firm i realiów rynku pracy. Powinny porozmawiać ze specjalistami, żeby zdecydować samodzielnie, a nie tylko wybierać szkołę z uwagi np. na modę, na wybory koleżanek, kolegów czy rodziców – mówi Leszek Szmidtke, pomysłodawca projektu. Docelowo z żywych lekcji przedsiębiorczości skorzysta prawie 4 tysiące uczniów. – Chodziło też o to, by w takich lekcja brały udział przede wszystkim dzieci spoza Trójmiasta – dodaje Szmidtke. Pomysł fundacji spodobał się samorządowi województwa pomorskiego. – Dlatego m.in. marszałek województwa pomorskiego wspiera ten projekt. To bardzo ważne, że młodzież z oddalonych ośrodków może odwiedzać centra biznesowe i światowe korporacje, które kto wie, może będą ich przyszłymi pracodawcami – mówi Ludwik Szakiel, zastępca dyrektora Departamentu Rozwoju Gospodarczego Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego. Jesienią 2018 roku planowanych jest 24 lekcji dla kilkuset uczniów. W projekt zaangażowane są m.in. Agencja Rozwoju Pomorza i Pomorski Fundusz Pożyczkowy.
Spotkanie w Olivia Business Centre
Jedna z ostatnich lekcji odbywa się w Olivia B C dla z Liceum Ogólnokształcącego nr 1 w Bytowie. Podczas części teoretycznej uczniowie dowiedzieli się, jak działa giełda papierów wartościowych czy fundusze inwestycyjne .– Młodzież dowiedziała się również, jak inwestować w siebie. Jakie kompetencje są niezbędne na współczesnym rynku pracy – dodaje Szakiel. Najważniejszym jednak punktem lekcji były odwiedziny w firmie Bayer w OBC oraz Control Sulutions w Baninie. Ta ostatnia produkuje automatykę i roboty do linii produkujących silniki i skrzynie biegów dla największych światowych koncernów samochodowych, m.in. Ford, Jaguar, Volvo i Audi. Podczas rozmów z pracownikami oraz kadrą menedżerską uczniowie szczególnie interesowali się ofertami pracy, ale również pytali o konkretne sytuacje związane z zarządzaniem i firmą.
Gdzie jeszcze będą lekcje?
Przed nami jeszcze 19 spotkań. Na uczestników czekają tacy potentaci biznesu, jak Intel, Terminal DCT czy Thomson Reuters. – Zadbaliśmy także o różnorodne tematy wykładów teoretycznych. Poprowadzą je między innymi pracownicy Wojewódzkiego Urzędu Pracy, Agencji Rozwoju Pomorza i Gdańskiego Inkubatora Starter – informuje zastępca dyrektora DRG UMWP. Najbliższa lekcja odbędzie się 12 października 2018 r. o godzinie 9.00. Do siedziby Nest Banku w Gdańsku przyjadą uczniowie z Zespołu Szkół Rolniczych w Bolesławowie. Po wykładzie na temat edukacji finansowej uczniowie odwiedzą terminal kontenerowy DCT oraz firmę ATC Cargo.