Tylko w roku 2018 WUP przeszkolił kilkuset seniorów z całego województwa. Centrum Pracy dla Seniorek i Seniorów utworzone przez GUP zaczyna specjalny program pilotażowy, dzięki któremu około 100 osób powyżej 60. roku życia znajdzie pracę.

 

Aktywna emerytura

Centrum Pracy dla Seniorek i Seniorów w Gdańsku działa od dwóch miesięcy. Mieszczący się przy al. Grunwaldzkiej 30/32 punkt zajmuje się aktywizacją zawodową, społeczną i kulturalną dojrzałych gdańszczan. – Chcemy, aby centrum było przyjaznym i otwartym miejscem dla wszystkich seniorów – zapewnia Roland Budnik, dyrektor Gdańskiego Urzędu Pracy, który zainicjował powstanie centrum. – Aby każdy czuł się tutaj dobrze, nasza propozycja musi być naprawdę obszerna i atrakcyjna. Właśnie dlatego zbieramy informacje o tym, co jest ważne i potrzebne seniorom. Podpowiadamy, gdzie można skorzystać z ciekawych zajęć ruchowych, posłuchać interesujących wykładów czy wziąć udział w warsztatach dedykowanych osobom starszym – wymienia Budnik.

W siedzibie centrum na dojrzałych gdańszczan czeka czterech doświadczonych doradców, którzy w trakcie indywidualnych konsultacji pomagają w tworzeniu dokumentów aplikacyjnych, a także wspólnie przeszukują dostępne na miejscu oferty pracy. Najczęściej są to propozycje zatrudnienia w niepełnym wymiarze czasu pracy, dostosowane do potrzeb i możliwości seniorów

Praca dla 100 seniorów

W gdańskim centrum realizowany będzie program pilotażowy, którego celem jest znalezienie atrakcyjnej pracy na pół etatu dla 100 osób pow. 60. roku życia. Z oferty może skorzystać każdy senior, a wszystkie usługi świadczone są bezpłatnie. W ramach projektu każdy senior otrzyma szereg atrakcyjnych dodatków, w tym bezpłatne przejazdy komunikacją miejską, darmowe bilety do kina, teatru czy vouchery na zakupy.

W planach przewidziana jest także możliwość bezpłatnego korzystania ze świadczeń medycznych.

– Choć osoby dojrzałe mają bardzo różne potrzeby zawodowe, to myślę, że jesteśmy w stanie sprostać im wszystkim – mówi Krzysztof Kunicki, kierownik Centrum Pracy dla Seniorek i Seniorów. – Do tej pory pozyskaliśmy do współpracy ponad 150 pracodawców, a także 362 wolne miejsca pracy. Oferty pochodzą praktycznie z każdej branży. Mamy propozycję dla szwaczek, pracowników pralni, nauczycieli, bibliotekarzy, księgowych czy pracowników biurowych – wylicza Kunicki.

Więcej informacji o centrum i programie można znaleźć na stronie Praca dla seniorów.

 

Aktywni z pasją

Kilkuset seniorów w 2018 r. skorzystało z cyklu warsztatów i spotkań z doradcami zawodowymi zorganizowanych przez WUP w Gdańsku pod hasłem „Aktywni z pasją”. Spotkania miały na celu wspieranie aktywizacji społecznej i zawodowej. Tematyka warsztatów była bardzo różnorodna – dotyczyła zarówno kwestii związanych z aktywnym stylem życia, dbaniem o siebie, zdrowym odżywianiem, jak i komunikacji międzypokoleniowej, kreatywności czy asertywności. Seniorzy mieli okazję skorzystać z porad nie tylko doradców zawodowych, ale i specjalistów z zakresu rozwoju osobistego, dietetyków, fizjoterapeutów czy trenerów komunikacji, a nawet wizażystki.

Łącznie odbyło się 35 spotkań. Prawie 400 seniorów uczestniczyło w zajęciach w Bytowie, Chojnicach, Kartuzach, Kościerzynie, Słupsku, Wejherowie i w Gdańsku.

 

Łączą pokolenia

Szczególne wydarzenie zorganizowane zostało we współpracy WUP z Politechniką Gdańską. Pod hasłem „Wydobyć bogactwo różnorodności” w maju 2018 r. spotkali się pomorscy seniorzy, uczniowie szkół średnich i studenci. Podczas zajęć zastanawiali się, jakie są mocne strony każdej grupy wiekowej i starali się zdefiniować płaszczyzny współpracy międzypokoleniowej. Warsztaty nastawione były na zbliżanie pokoleń, dzielenie się wiedzą, doświadczeniem i praktycznym poszukiwaniem „mostów” łączących ze sobą seniorów i ludzi młodych.

Doradcy zawodowi z Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Gdańsku włączyli się również w przedsięwzięcie „Finanse seniora”. Podczas konferencji „Dziennika Bałtyckiego” i Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego wyjaśniali seniorom, jak aktywnie poszukiwać pracy. Odpowiadali też na pytania dotyczące przygotowania CV oraz oferty warsztatów dla seniorów.

 

Seniorzy nie zwalniają tempa

W przyszłym roku Wojewódzki Urząd Pracy w Gdańsku organizuje cykl spotkań z pomorskimi pracodawcami, dotyczący tworzenia dobrych miejsc pracy. Jednym z wymiarów „dobrego miejsca pracy” jest efektywne zarządzanie różnorodnością pokoleniową w firmach. Pracodawcy, pracownicy i seniorzy będą rozmawiać o szansach i zagrożeniach, jakie wynikają z różnic pokoleniowych w organizacji w kontekście umiejętności budowania skutecznego i efektywnego zespołu. Istotne ma być także poznanie specyfiki potrzeb, interesów i oczekiwań pracowników z różnych grup wiekowych tak, aby zwiększyć ich poczucie komfortu i satysfakcji z pracy.