Ten materiał pochodzi z archiwum portalu

Zachowaliśmy archiwalne materiały z naszego portalu, aby umożliwić ich przeszukiwanie. Nie możemy jednak zagwarantować, że zamieszczone w tekście odsyłacze będą działały prawidłowo oraz że treści będą zgodne ze standardami dostępności cyfrowej. Jeżeli znalazłeś niedziałający odnośnik albo potrzebujesz pomocy w odczytaniu treści prosimy o kontakt pod adresem redakcja@pomorskie.eu

Wiadomości
https://pomorskie.eu/wp-content/uploads/2020/07/6733d51a-c06d-42df-a9a2-adf406a99f26.jpg Nie składamy parasolek! Kobiety znów wyjdą na ulicę. Czarny Wtorek w Gdańsku [GALERIA]

Nie składamy parasolek! Kobiety znów wyjdą na ulicę. Czarny Wtorek w Gdańsku [GALERIA]

Gdańsk, Międzynarodowy Strajk Kobiet

Kobiety ubrane na czarno znowu wychodzą na ulicę. W rocznicę Czarnego Poniedziałku będą protestować przeciw projektowi ustawy fundacji Rodzina i Życie, która chce całkowitego zakazu aborcji – nawet w przypadku nieuleczalnej wady lub choroby płodu. Manifestacje, podobnie jak rok temu, odbywają się w całej Polsce.

 

Manifestacja w Gdańsku rozpoczyna się 3 października o godz. 17.30. Ubrane na czarno kobiety z parasolami spotykają się przed City Forum (Podwale Grodzkie). Przed protestem w Gdańsku od godz. 15.00 kobiety będą zbierać podpisy pod projektem ustawy o prawach kobiet i świadomym rodzicielstwie „Ratujmy kobiety”. Odbędzie się też zbiórka rzeczy dla podopiecznych Pomorskiego Centrum Pomocy Bliźniemu MONAR-MARKOT.

 

Ratujmy Kobiety

Rok temu kobiety protestowały przeciwko wprowadzaniu całkowitemu zakazowi aborcji. Był to największy, jeśli chodzi o zasięg terytorialny, protest społeczny po 1989 roku. 250 000 osób wyszło na ulice w ponad 150 polskich miastach i 60 za granicą. Ogólnopolski Strajk Kobiet przyniósł pozytywny skutek – PiS wycofał projekt ustawy.

Rok później okazało się, że fundacja Rodzina i Życie zaczęła zbierać podpisy pod projektem całkowicie zakazującym aborcję w przypadku nieuleczalnej wady lub choroby płodu. Przypomnijmy, w Polsce aborcja dozwolona jest w trzech przypadkach: gdy ciąża zagraża zdrowiu lub życiu matki, istnieje duże prawdopodobieństwo ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu i gdy ciąża jest wynikiem czynu zabronionego (np. gwałtu).

Gdyby zakazano aborcji w przypadku ciężkiej choroby płodu lub jego poważnej wady, kobieta byłaby zmuszona urodzić bardzo chore lub znacznie upośledzone dziecko, które niejednokrotnie miałoby niewielkie szanse na przeżycie lub godne życie.

Kobiety przeciwne wprowadzeniu zakazu aborcji mogą dzisiaj złożyć swój podpis pod projektem ustawy z inicjatywy „Ratujmy Kobiety 2017″. Zgodnie z tym projektem kobieta ma prawo m.in. do przerwania ciąży do końca 12. tygodnia jej trwania.

 

„Niech widzą, że się nie boimy”

Kobiety organizują się przede wszystkim przez portale społecznościowe. W opisach wydarzeń czytamy: „W tym roku również wychodzimy. Nie tylko po to, żeby wspominać. Nie tylko po to, żeby pokazać siłę, która wtedy się w nas obudziła. W tym roku wychodzimy, bo nie składamy parasolek. Wychodzimy, bo nie odpuszczamy” – piszą organizatorki Czarnego Wtorku. „Niech nas zobaczą, niech nas usłyszą, niech widzą, że się nie boimy. Że dla nas nie ma rzeczy niemożliwych. Że nigdy nie tracimy wiary i nigdy się nie poddajemy. Chodźcie z nami!” – nawołują organizatorki.

Ogólnopolski Strajk Kobiet 2017 odbywać się będzie w ponad 80 polskich miastach, a także za granicą, m.in. w Berlinie, Brukseli, Londynie i Nowym Jorku.

Zobacz wydarzenie na Facebooku

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.