Ten materiał pochodzi z archiwum portalu

Zachowaliśmy archiwalne materiały z naszego portalu, aby umożliwić ich przeszukiwanie. Nie możemy jednak zagwarantować, że zamieszczone w tekście odsyłacze będą działały prawidłowo oraz że treści będą zgodne ze standardami dostępności cyfrowej. Jeżeli znalazłeś niedziałający odnośnik albo potrzebujesz pomocy w odczytaniu treści prosimy o kontakt pod adresem redakcja@pomorskie.eu

Wiadomości
Ten festiwal ma połączyć ludzi z całego świata. Okno na Świat – muzyka, taniec, fotografia i… orientalna kuchnia

Ten festiwal ma połączyć ludzi z całego świata. Okno na Świat – muzyka, taniec, fotografia i… orientalna kuchnia

Czy Polska może inspirować osoby odmienne kulturowo? Co daje wzajemne przenikanie polskiej muzyki ludowej z muzyką z innych zakątków świata? X Festiwal Kultur Świata Okno na Świat to przełamywanie barier, które dzielą mieszkańców naszej planety, pokazywanie różnorodności i łączenie poprzez sztukę.

 

Okno na Świat to nie tylko muzyka, bo na różnorodność kulturową składa się wiele elementów. Będzie coś dla miłośników tańca, fotografii, a nawet orientalnej kuchni. Jubileuszowy Festiwal zaprasza od 13 do 16 lipca 2017 r. do Ratusza Staromiejskiego i Centrum św. Jana w Gdańsku. Koncerty będą się odbywać w Centrum św. Jana – XV-wiecznym kościele, który łączy funkcję sali koncertowej i wystawowej.

 

Wystawa i koncert na początek

Festiwal rozpocznie wystawa zdjęć Jekateriny Sawieliewej. Autorka urodziła się w Narwie (Estonia), dorastała w Johannesburgu (Republika Południowej Afryki), ostatnie 10 lat spędziła w Irlandii, a obecnie mieszka w Gdyni.

Po wernisażu na scenie będzie można zobaczyć i posłuchać grupy MiraMundo (Hiszpania, Włochy, Brazylia, Meksyk), założonej przez Luiza Murę. W żyłach kompozytora płynie krew brazylijska, japońska, portugalska i włoska. Artysta stworzył zespół zlożony z muzyków urodzonych w różnych krajach, którzy wnieśli swoje dziedzictwo kulturowe, jak również pasję do występów, podróży i współpracy z artystami z całego świata. Artyści łączą w swojej twórczości podstawy brazylijskiej muzyki popularnej oraz bossanovy z różnorodnymi rytmami i stylami, które odnaleźć można w wielokulturowej Barcelonie, takimi jak manouche, amenco, cumbia czy rytmy bałkańskie.

 

Festiwalowe koncerty

W piątek, 14 lipca w Centrum św. Jana wystąpi Orkiestra Naxos, powstała w 2012 r. z inicjatywy Milo Kurtisa i Konstantego Joriadisa. Tworzą ją artyści z różnych krajów, którzy na stałe osiedli w Polsce i łączą kulturę Bałkanów i Bliskiego Wschodu. Tego samego dnia wystąpi też zespół Dobroto (Ukraina, Polska). Ich muzyka to mariaż wielogłosu ukraińskiego oraz melodii i rytmów z pogranicza Bałkanów i krajów Bliskiego Wschodu, tradycyjne pieśni ukraińskie i łemkowskie w nowych melodyjnych aranżacjach oraz autorskie kompozycje.

Sobota, 15 lipca to również dwa koncerty. Jako pierwszy na scenie pojawi się Ŝanĝo (Polska). Grupę tworzą globtroterzy prezentujący elementy tradycji wszystkich kontynentów, a oryginalne instrumenty z odległych zakątków globu brzmią wspólnie. Następnie pojawi się formacja Greek Jazz Trio – Ares Chadzinikolau (Grecja/Polska), będąca połączeniem greckiej tradycji, folku i współczesnego jazzu z nutą polskiej pianistyki.

W niedzielę, 16 lipca, w ostatnim dniu festiwalu swoją twórczość zaprezentują Caci Vorba (Polska) oraz 3-0-3 (czyt. Tresotres) Tango Fusion (Argentyna). Caci Vorba to jeden z czołowych polskich wykonawców folkowych, którego twórczość jest mieszanką tradycji cygańskiej, bałkańskiej i karpackiej oraz własnych kompozycji. 3-0-3 Tango Fusion założyli w 1996 r. w Buenos Aires Hernana Valencia (pianista, kompozytor i producent) oraz Gerardo Solnie (perkusja, instrumenty perkusyjne). Styl zespołu to latyno-jazzowe korzenie, elementy tanga, milongi, argentyńskiego folkloru, funka, rapu i stylu afro-cuban. Z grupą współpracuje wirtuoz harmonijki ustnej z Hongkongu – Cy Leo.

 

Warsztaty kulinarne

Festiwal, oprócz przyjemności dla ducha, proponuje też coś dla ciała. Dwudniowe warsztaty kulinarne dla dzieci i młodzieży poprowadzą uczestników przez świat tureckich specjałów na słono i słodko. Pyszne zajęcia prowadzi urodzona w Polsce, ale wychowaną w Stambule Anna Fatma Ciftci.

 

Zajęcia teatralne i taneczne

W programie festiwalu znalazło się też coś dla miłośników teatru i tańca. Tematem przewodnim międzypokoleniowych warsztatów teatralnych „Wspólne miasto” jest otwartość, empatia i zachwyt nad różnorodnością w mieście. Podczas wspólnych zabaw i improwizacji w wielokulturowej grupie zostanie stworzony kawałek szczęśliwego wspólnego miasta.

Warsztaty taneczne „Zumba around the Word” poprowadzi Ania Cegłowska wraz z grupą taneczną Proyecto. Zumba to innowacyjne połączenie tańca i ftnessu, świetna zabawa i setki spalonych kalorii. Proste kroki może powtórzyć każdy, a zamiast oddawać się monotonnym ćwiczeniom, można bawić się przy muzyce z całego świata.

 

Festiwal Kultur Świata Okno na Świat odbywa się co dwa lata. To wydarzenie kulturalne, które promuje hasła tolerancji, dialogu międzykulturowego, szerzy zainteresowanie „innością” i tę „inność” oswaja. Festiwal postawił na zderzanie gatunków muzycznych i zaskakiwanie nimi, w różnych twórczych kombinacjach, na mieszanie tradycji z nowoczesnością. Stawia na artystyczne kooperacje, projekty międzynarodowe, artystów tworzących w innych krajach niż te, w których się urodzili. Publiczność ma okazję poznać twórców z różnorodnych kręgów kulturowych, artystów, którzy tworzą w krajach odległych od swoich ojczyzn albo też takich, dla których inspiracją są inne egzotyczne kultury. 

 

 

X Festiwal Kultur Świata Okno na Świat

  • 13-16 lipca 2017 r., czwartek-niedziela
  • Ratusz Staromiejski, ul. Korzenna 33/35, Gdańsk-Stare Miasto 
  • Centrum św. Jana, ul. Świętojańska 50, Gdańsk-Główne Miasto
  • bilety (do nabycia na interticket.pl, w księgarni PWN w Ratuszu Staromiejskim i przed koncertami):
      ♦ pojedynczy dzień: ulgowe – 20 zł, normalne – 40 zł (13 lipca – 15 zł/30 zł)
      ♦ karnety: ulgowe – 50 zł, normalne – 100 zł
    bilety i karnety ulgowe przysługują uczniom, studentom, emerytom, rencistom oraz posiadaczom Karty do Kultury oraz  Karty Euro 26

 

Program

Wystawa w Centrum św. Jana

13 lipca 2017 r., czwartek
godz. 18.00 – Wernisaż wystawy fotografii Jakateriny Saveljevy (otwarcie festiwalu)

 

Warsztaty w Ratuszu Staromiejskim

15 lipca 2017 r., sobota
godz. 12.00 – Warsztaty kulinarne „Turcja na słodko”
godz. 13.00 – Międzypokoleniowe warsztaty teatralne „Wspólne miasto” (zapisy)
godz. 15.00 – Warsztaty taneczne. Zumba around the world

16 lipca 2017 r., niedziela
godz. 12.00 – Warsztaty kulinarne „Turcja na słono”
godz. 13.00 – Międzypokoleniowe warsztaty teatralne „Wspólne miasto” (zapisy)

 

Koncerty w Centrum św. Jana

13 lipca 2017 r., czwartek
godz. 18.30 – MiraMundo (Hiszpania, Włochy, Brazylia, Meksyk)

14 lipca 2017 r., piątek
godz. 18.00 – Orkiestra Naxos (Grecja, Jemen, Syria, Izrael, Polska)
godz. 19.30 – Dobroto (Ukraina, Polska)

15 lipca 2017 r., sobota
godz. 19.00 – Ŝanĝo (Polska)
godz. 20.30 – Greek Jazz Trio-Ares Chadzinikolau (Grecja, Polska)

16 lipca 2017 r., niedziela
godz. 19.00 – Caci Vorba (Polska)
godz. 20.30 – 3-0-3 Tango Fusion (Argentyna)

 

 

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.