Ten materiał pochodzi z archiwum portalu

Zachowaliśmy archiwalne materiały z naszego portalu, aby umożliwić ich przeszukiwanie. Nie możemy jednak zagwarantować, że zamieszczone w tekście odsyłacze będą działały prawidłowo oraz że treści będą zgodne ze standardami dostępności cyfrowej. Jeżeli znalazłeś niedziałający odnośnik albo potrzebujesz pomocy w odczytaniu treści prosimy o kontakt pod adresem redakcja@pomorskie.eu

Wiadomości
https://pomorskie.eu/wp-content/uploads/2020/07/8dcf09c9-b5b0-4ba7-8e13-319f8fbc99d4.jpg Muzyka dawna wykonana na oryginalnych instrumentach. Zaczyna się 13. Festiwal Goldbergowski

Muzyka dawna wykonana na oryginalnych instrumentach. Zaczyna się 13. Festiwal Goldbergowski

Zespół Flores Rosarum

Będzie koncert muzyki rosyjskiej XVIII w., japońskich fortepianów klasycznych oraz śpiewów w klasztorze ss. klarysek z XIV w. Na Festiwal Goldbergowski przyjadą artyści z całego świata, ale nie zabraknie też gdańskiego akcentu.

 

Pierwszy koncert odbędzie się 28 sierpnia 2018 r., a festiwal zakończy 2 września 2018 r. muzyka gdańskich kapelmistrzów XVII I XVIII w.

 

Różnorodna muzyka sprzed wieków

Pratum Integrum, rosyjska orkiestra historyczna, została założona w Moskwie w 2003 r. Jej nazwa odwołuje się do świeżości brzmienia ciągle jeszcze mało znanych kompozycji barokowych i klasycznych, stanowiących trzon jej repertuaru. Orkiestra 28 sierpnia 2018 r. zaprezentuje swoje największe osiągnięcia podczas koncertu rosyjskiej muzyki drugiej połowy XVIII w., która zostanie połączona z muzyką gdańskiego kapelmistrza Georga Simona Löhleina. Dyrygować będzie Pavel Serbin, a za imponującą sekcję smyczkową orkiestry odpowiedzialny jest Sergei Filchenko.

Niezwykły koncert zapowiada się w piątek 31 sierpnia 2018 r. Na historycznych fortepianach zagra Japończyk Naruhiko Kawaguchi. Z kolei w sobotę będzie okazja, by wysłuchać śpiewów w klasztorze ss. klarysek (XIV w.) w wykonaniu polskiego zespołu Flores Rosarum.

Więcej informacji o artystach i pełen program koncertów na stronie 13. Festiwalu Goldbergowskiego.

 

Festiwal powstał w 2006 r., w którym przypadała 250. rocznica śmierci Johanna Gottlieba Goldberga – urodzonego w Gdańsku klawesynisty i kompozytora, żyjącego w latach 1727-1756. Nazwisko Goldberga przeszło do historii muzyki dzięki Wariacjom Goldbergowskim Johanna Sebastiana Bacha (BWV 988), których, jako jego uczeń, był pierwszym wykonawcą.

Pomysłodawczynią i obecnym dyrektorem Festiwalu jest dr hab. Alina Ratkowska, profesor Uniwersytetu Muzycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie. Ideą nadrzędną Festiwalu Goldbergowskiego jest prezentacja najciekawszych interpretacji muzyki dawnej z wykorzystaniem oryginalnego instrumentarium, a także ukazywanie zjawisk artystycznych inspirowanych muzyką dawną. Impreza zrodziła się również z chęci przybliżenia szerszej publiczności muzycznego dziedzictwa dawnego Gdańska.

 

XIII Festiwal Goldbergowski

  • 28 sierpnia – 2 września 2018 r., wtorek-niedziela
  • kościół pw. Świętej Trójcy
  • ul. Świętej Trójcy 4
  • Gdańsk
  • bilety: 20-30 zł

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.