Ten materiał pochodzi z archiwum portalu

Zachowaliśmy archiwalne materiały z naszego portalu, aby umożliwić ich przeszukiwanie. Nie możemy jednak zagwarantować, że zamieszczone w tekście odsyłacze będą działały prawidłowo oraz że treści będą zgodne ze standardami dostępności cyfrowej. Jeżeli znalazłeś niedziałający odnośnik albo potrzebujesz pomocy w odczytaniu treści prosimy o kontakt pod adresem redakcja@pomorskie.eu

Wiadomości
https://pomorskie.eu/wp-content/uploads/2020/07/a4def8bc-c332-4aa6-a6df-191ea4e19b77.jpg Mediateka w dawnym komisariacie i więcej akcji czytelniczych! Plany nowego dyrektora gdańskiej biblioteki

Mediateka w dawnym komisariacie i więcej akcji czytelniczych! Plany nowego dyrektora gdańskiej biblioteki

Jarosław Zalesiński

Jarosław Zalesiński, znany gdański poeta i dziennikarz, od 1 stycznia 2019 r. pracuje jako dyrektor Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gdańsku. W planach ma kontynuowanie remontów poszczególnych filii biblioteki. Chce rozszerzyć ofertę dla osób wykluczonych społecznie, dla seniorów, dzieci i ich rodziców. Marzy także o wybudowaniu od podstaw nowoczesnej mediateki w południowych dzielnicach Gdańska.

 

Nowy dyrektor zajął miejsce Pawła Brauna, który rok temu został dyrektorem łódzkiej biblioteki. W tym czasie obowiązki szefa pełniła Bożena Oryczykowska, jego zastępczyni.

 

Biblioteka w budowie

Jarosław Zalesiński zapowiedział, że jego trzyletnia kadencja będzie bardzo pracowita. Chce kontynuować rozbudowę filii w różnych dzielnicach Gdańska. Za kilka dni zostanie otwarta po zmianach biblioteka Kolonia przy ul. Manifestu Połanieckiego 32-34, a w przyszłym roku wyremontowane filie nr 16 w Brzeźnie oraz nr 48 w Sobieszewie. – Unowocześnianie to niezbędny kierunek, w jakim powinny iść biblioteki. Dlatego chcę utrzymać ten kurs gdańskiej instytucji – zapowiada Zalesiński. – Bardzo możliwe, że w 2020 r. uda się otworzyć nową mediatekę na Oruni przy ul. Gościnnej, która zajmie miejsce dawnego komisariatu. Będzie to duże i nowoczesne centrum kulturalne, gdzie najważniejsza będzie książka – dodaje.

Największą inwestycją ma być zbudowanie od podstaw nowoczesnej instytucji kultury dla ponad 30-tysięcznej społeczności południowych dzielnic Gdańska. Druga mediateka miałaby pełnić wiodącą rolę, jednak nowy dyrektor zakłada, że powstałoby tam także kino, miejsce spotkań i kawiarnia kulturalna dla mieszkańców.

 

Coraz więcej czytelników

Według Jarosława Zalesińskiego, ważne będzie rozwijanie czytelnictwa na Pomorzu oraz stworzenie wizerunku instytucji empatycznej, przyjaznej dla różnych grup społecznie wykluczonych, jak np. seniorzy czy osoby niepełnosprawne. Chce kontynuować program rozwoju swoich poprzedników, ale też postawić na autorskie pomysły.

– Ważna jest współpraca bibliotek z radami dzielnic i organizacjami społecznymi, którą chciałabym nawiązać i zacieśnić – mówi Zalesiński. – Ponadto, chcę budować nawyk czytania już od najmłodszych lat, proponując tzw. moduł edukacyjny w bibliotece. Będzie to zespół bibliotekarzy i ekspertów, którzy opracują taki program działań dla dzieci i ich rodziców, by w sposób niecodzienny zachęcić ich do sięgania po książkę i trwale zainteresować czytaniem. Na jego zbudowanie dajemy sobie rok, a zasięgiem mógłby objąć nie tylko Gdańsk, ale całe Pomorze – tłumaczy Zalesiński. W zapowiedziach nowego dyrektora WiMBP w Gdańsku są m.in. spotkania dla dzieci z rodzicami oraz wspólne czytanie.

Nowy dyrektor spotkał się już w pracownikami WiMBP w Gdańsku, by porozmawiać o swojej wizji instytucji i planach na przyszłość.

 

Jarosław Zalesiński ukończył filologię polską na Uniwersytecie Gdańskim w 1984 roku. Ma 59 lat. Był współzałożycielem pierwszej w Gdańsku niepublicznej szkoły ponadpodstawowej Gdańskiego Liceum Autonomicznego w roku 1989. Był dziennikarzem związanym z „Młodą Polską”, „Tygodnikiem Gdańskim”, Radiem Plus oraz „Dziennikiem Bałtyckim”. Zasiada też w kapitule Pomorskiej Rady Kultury, powołanej w marcu 2018 r. przez marszałka województwa pomorskiego. Wydał siedem tomików wierszy i jest laureatem wielu poetyckich konkursów. Jego pasją zawsze była literatura. – Książka istniała w moim życiu od zawsze, czego dowodem mogą być wydawane przeze mnie poetyckie tomy – mówi Jarosław Zalesiński. – Bardzo się cieszę, że dołączyłem do grona szczęśliwców, którzy mogą łączyć pracę z pasją – dodaje.

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.