„Odmowa", najnowsza wystawa w Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie, przedstawia różnorodne formy wywierania nacisku na społeczeństwo. Autor zdjęć Rafał Milach pokazuje, że nawet w prostych i z pozoru niewinnych gestach może kryć się przemyślany zabieg socjotechniczny.
Wernisaż wystawy w piątek 23 listopada 2018 r., a zdjęcia będzie można oglądać do 10 lutego 2019 r.
Manipulacje ludzką świadomością znane od lat
W 1971 r. radziecka telewizja wyemitowała program popularno-naukowy, prezentujący mechanizmy, za pomocą których można skutecznie manipulować ludzką świadomością. Zaproszona do studia młodzież została poddana eksperymentom, które miały uświadomić telewidzom, w jakim stopniu sugestia i konformizm wpływają na odbiór rzeczywistości, eliminując z niej nawet najbardziej oczywiste fakty. Nie będzie specjalnym nadużyciem stwierdzenie, że obraz ten (choć nie wprost) obnażał techniki wykorzystywane na co dzień przez sowiecką władzę. Nikt wówczas nie dostrzegł wywrotowego potencjału tego dzieła – propagandowa tuba reżimu zaprezentowała go, jako pozbawioną związku z realiami naukową ciekawostkę.
Współczesne autokracje z dużym sukcesem zaadoptowały przedstawione w programie techniki do zbiorowego zarządzania świadomością obywateli. Stworzyły gigantyczne laboratorium, w którym bez względu na konsekwencje powstaje model wzorcowej struktury społecznej. Zbiór fotografii Rafała Milacha „Odmowa” jest próbą przedstawienia różnych systemów kontroli i wywierania nacisku. W proces zmiany znaczeń oraz tworzenia nowych ideologii wpisują się zarówno niewinne gesty, jak i sprawdzone zabiegi socjotechniczne. W zależności od regionu różnią się intensywnością, skalą i metodami, natomiast wszystkie służą konkretnej utopijnej wizji narzucanej przez aparat władzy.
Wystawa „Odmowa”
- wernisaż 23 listopada 2018 r., piątek, godz. 19.30
- wystawa czynna: 24 listopada 2018 r. – 10 lutego 2019 r.
- Państwa Galeria Sztuki
- Pl. Zdrojowy 2
- Sopot