Ten materiał pochodzi z archiwum portalu

Zachowaliśmy archiwalne materiały z naszego portalu, aby umożliwić ich przeszukiwanie. Nie możemy jednak zagwarantować, że zamieszczone w tekście odsyłacze będą działały prawidłowo oraz że treści będą zgodne ze standardami dostępności cyfrowej. Jeżeli znalazłeś niedziałający odnośnik albo potrzebujesz pomocy w odczytaniu treści prosimy o kontakt pod adresem redakcja@pomorskie.eu

Wiadomości
Marszałek Świlski: Bez tych inwestycji pomorska kolej stanie. Jakie linie kolejowe są niezbędne dla tysięcy pasażerów i towarów?

Marszałek Świlski: Bez tych inwestycji pomorska kolej stanie. Jakie linie kolejowe są niezbędne dla tysięcy pasażerów i towarów?

Fot. Aleksander Olszak

Bez nowych inwestycji pomorska kolej nie będzie w stanie obsłużyć wzrastającego ruchu towarowego oraz pasażerskiego. Jakie plany ma samorząd województwa pomorskiego?

 

Jakie inwestycje są konieczne, aby Pomorze stało się transportowym hubem Europy Centralnej? To jedna z kwestii, nad którą dyskutują eksperci na VI Forum Transportu Intermodalnego Fracht 2018.

 

Pomorze w kolejowej czołówce

Wraz z rozwojem portów w Gdyni i Gdańsku niezbędne jest modernizowanie istniejącej oraz budowanie nowej infrastruktury transportowej. Dotyczy to zwłaszcza linii kolejowych. – Pomorskie od lat inwestuje w kolej. Miesiąc w miesiąc na linii Pomorskiej Kolei Metropolitalnej przewozimy coraz więcej pasażerów. Przy współudziale samorządu województwa modernizowane są kilometry linii kolejowych – wyliczał Ryszard Świlski, wicemarszałek województwa pomorskiego. Kolejowym kręgosłupem województwa jest linia kolejowa 201 z Gdyni przez Kościerzynę do Maksymilianowa. Już w 2020 roku rozpoczną się prace związane z budową drugiego toru oraz elektryfikacją. Ale na tym nie koniec.

 

Muszą być kolejne inwestycje

Modernizacja linii do Kościerzyny umożliwi szybszy i bezpieczniejszy przejazd pociągów osobowych i towarowych. – Jak najbardziej popieramy modernizację szlaku. Widzimy jednak pewne zagrożenie. Prowadzone prace odetną Kartuzy i okolice od transportu kolejowego – mówił wicemarszałek. Brak możliwości dojazdu pociągów do Kartuz spowoduje, że pasażerowie przesiądą się do własnych samochodów i autobusów – To kilkadziesiąt tysięcy więcej pojazdów na szosach. Drogi tego nie wytrzymają. Dojdzie do paraliżu – zaznaczył wicemarszałek Świlski. Aby uniknąć komunikacyjnego armagedonu niezbędne jest wybudowanie nowych linii kolejowych. – Trzeba odbudować linię z Kokoszek przez Starą Piłę do Dzierzążna. Dzięki połączeniu z linią PKM pasażerowie bez przeszkód dojadą do Trójmiasta. Ważna jest również kolejowa obwodnica Kartuz, dzięki której pociągi będą mogły jeździć szybciej. Te inwestycje są po prostu niezbędne – tłumaczył. Niestety władze centralne oraz kolejarze z rezerwą odnoszą się do planów samorządu województwa. – Jak dotychczas nie dostaliśmy żadnych konkretnych informacji ani zapewnień o poparciu naszych planów – podsumowuje wicemarszałek Ryszard Świlski.

 

Terminal w Kokoszkach

Są również plany budowy w gdańskich Kokoszkach intermodalnego terminalu. Transport intermodalny łączy różne środki transportu. Ładunki przewożone głównie w kontenerach są bezpośrednio przeładowywane np. z samochodów na kolej.  – W tej dzielnicy jest duże skupisko przemysłu. Są tam hale magazynowe i place składowe. To trzeba wykorzystać. Dzięki dobremu połączeniu kolejowemu mógłby tam powstać transportowy węzeł – informował Ryszard Świlski. Co więcej, dzięki lokalizacji w pobliżu portu lotniczego istniałaby możliwość obsługi kombinowanych ładunków lotniczo-kolejowych. – Dzięki tym wszystkim inwestycjom Pomorze mogłoby się stać prawdziwym transportowykm hubem łączącym całą Europę z resztą świata – dodał wicemarszałek.  

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod numerem 58 326 85 36
lub adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.