Ten materiał pochodzi z archiwum portalu

Zachowaliśmy archiwalne materiały z naszego portalu, aby umożliwić ich przeszukiwanie. Nie możemy jednak zagwarantować, że zamieszczone w tekście odsyłacze będą działały prawidłowo oraz że treści będą zgodne ze standardami dostępności cyfrowej. Jeżeli znalazłeś niedziałający odnośnik albo potrzebujesz pomocy w odczytaniu treści prosimy o kontakt pod adresem redakcja@pomorskie.eu

Wiadomości
https://pomorskie.eu/wp-content/uploads/2020/07/6a9bd7c1-7437-4d2e-894f-2f40b16e27ea.jpg Lekcja historii na leżakach i widok na niebo. Pierwsi zwiedzający zobaczyli „Niebo polskie” [GALERIA]

Lekcja historii na leżakach i widok na niebo. Pierwsi zwiedzający zobaczyli „Niebo polskie” [GALERIA]

Wizyta uczniów z powiatu kwidzyńskiego w auli dawnego Gimnazjum Polskiego w Gdańsku przy ul. Augustyńskiego 1

Uczniowie z powiatu kwidzyńskiego 11 maja 2018 r. wzięli udział w specjalnej lekcji patriotyzmu. Było to wyjątkowe spotkanie z pasjonatami dziejów regionów i okazja, by dokładnie przyjrzeć się freskowi „Niebo polskie".

 

Wśród gości byli też m.in. dr Piotr Widz, dyrektor Biblioteki Miejsko-Powiatowej w Kwidzynie i radny sejmiku, Grażyna Wandtke z Kwidzyna i Marcin Kurkus z Gminnego Ośrodka Kultury w Kwidzynie.

 

„To ciekawsze niż suche fakty”

Uczniowie zajęli wygodne miejsca na plażowych leżakach rozstawionych pod malowidłem „Niebo polskie” w auli dawnego Gimnazjum Polskiego w Gdańsku przy ul. Augustyńskiego 1. Wysłuchali wykładów o lokalnym patriotyzmie, samorządności i znaczeniu wspólnotowości w regionie. Niezwykłym gościem była Grażyna Wandtke z Kwidzyna. Opowiedziała o regionie kwidzyńskim i swoim dziadku, który z Kaszub przeprowadził się do Kwidzyna. Pracował w redakcji polskiej prasy, za co spotykały go represje ze strony pruskiej. – Nie ma lepszej lekcji historii niż kontakt z osobami, które przeżywały pomorską drogę do niepodległości – powiedział Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego. – Spotkanie w dawnej auli Gimnazjum Polskiego jest wyjątkowe i symboliczne. Pod „Niebem polskim”, które jest pełne alegorii i symboli polskości, opowiadamy o pomorskich dziejach niepodległości – wyjaśnił Struk.

Młodzież doceniła niecodzienny charakter lekcji. – To bardzo fajna forma zajęć – mówił Paweł Gorczycki z Liceum Ogólnokształcącego im. Władysława Gębika w Kwidzynie. – Takie lekcje są o wiele ciekawsze niż mówienie „z książki”. Relacje ludzi, którzy mają związek z wydarzeniami czy jakimiś miejscami, to inne spojrzenie na historię. Te relacje są bardziej wartościowe niż suche fakty podawane w szkole – wyjaśnił.

 

 

Krok po kroku po „Niebie polskim” młodzież oprowadził przewodnik Marcin Szumny. Przedstawił historię malowidła i trudności w jego rekonstrukcji. Opowiedział o jego znaczeniu dla Polaków w przedwojennym Gdańsku. Uczniowie, wypoczywając na leżakach, wpatrywali się w „Niebo”. – To naprawdę wspaniała sprawa – powiedział Marcin Szumny. – Nie tylko jesteśmy w miejscu, w którym czuje się ducha historii, ale możemy po prostu zobaczyć wyjątkowe dzieło. Warto przyjść i podziwiać „Niebo polskie”, zwłaszcza z pozycji wygodnego leżaka – podkreślił Szumny.

 

Podczas niezwykłej lekcji marszałek ogłosił też start Konkursu na prezentację multimedialną „Pomorskie drogi do Niepodległej” dla uczniów szkół województwa pomorskiego. A fresk w auli dawnego Gimnazjum Polskiego w Gdańsku można będzie oglądać od 19 maja.

Fot. Michał Piotrowski / Natalia Kłopotek-Główczewska

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.