Ten materiał pochodzi z archiwum portalu

Zachowaliśmy archiwalne materiały z naszego portalu, aby umożliwić ich przeszukiwanie. Nie możemy jednak zagwarantować, że zamieszczone w tekście odsyłacze będą działały prawidłowo oraz że treści będą zgodne ze standardami dostępności cyfrowej. Jeżeli znalazłeś niedziałający odnośnik albo potrzebujesz pomocy w odczytaniu treści prosimy o kontakt pod adresem redakcja@pomorskie.eu

Wiadomości
https://pomorskie.eu/wp-content/uploads/2020/07/9e32d6f7-ea23-45f4-b314-20c269d702d7-1-scaled.jpg Kto dostanie prestiżowe wyróżnienie? Lista nominowanych do Pomorskiej Nagrody Artystycznej

Kto dostanie prestiżowe wyróżnienie? Lista nominowanych do Pomorskiej Nagrody Artystycznej

Gryf Pomorski, statuetki Pomorskiej Nagrody Artystycznej

Powołana przez marszałka województwa pomorskiego Mała Kapituła Pomorskiej Nagrody Artystycznej przyznała 10 nominacji do nagrody w kategorii Kreacje artystyczne, trzy do tytułu Pomorska Nadzieja Artystyczna oraz trzy nominacje do miana Mecenas Kultury.

 

Pomorska Nagroda Artystyczna jest wyróżnieniem przyznawanym za wybitne osiągnięcia w dowolnej dziedzinie kultury i sztuki, które zdarzyły się w roku poprzedzającym jej wręczenie. Laureatów poznamy podczas kwietniowej gali.

 

Za co przyznawane są nagrody?

Pomorska Nagroda Artystyczna przyznawana jest w trzech kategoriach. Nagradzając Kreację Artystyczną kapituła honoruje wydarzenie artystyczne, jakie miało miejsce w minionym roku. W kategorii Pomorska Nadzieja Artystyczna statuetką nagradzany jest artysta, niekoniecznie debiutujący, którego dokonania artystyczne są zauważalne i rokują wielkie nadzieje na przyszłość. W kategorii Mecenat Kultury nagradzane są osoby lub firmy wspierające kulturę. Przyznawana jest również indywidualna nagroda specjalna. Wielką Pomorska Nagrodę Artystyczną przyznaje marszałek województwa pomorskiego za całokształt wybitnych osiągnięć artystycznych.

 

Kto może zgłaszać kandydatów?

Zgłoszeń kandydatów do nagrody mogą dokonywać wszyscy dotychczasowi laureaci nagrody, stowarzyszenia i związki twórcze, instytucje kultury, organy administracji publicznej, szkoły wyższe i artystyczne, media, organizacje pozarządowe i podmioty działające w sferze kultury. Zgłoszenia muszą mieć formę pisemną i być uzasadnione. Maksymalnie można podać pięć kandydatur: trzy do Pomorskiej Nagrody Artystycznej, jedną do Pomorskiej Nadziei Artystycznej oraz jedną do honorowej Nagrody za mecenat kultury.

 

Kapituły Mała i Duża

Ze zgłoszonych kandydatów Mała Kapituła wybiera 10 nominacji w kategorii Kreacje Artystyczne i po trzy nominacje w pozostałych kategoriach. W skład Małej Kapituły wchodzą między innymi: przedstawiciel Komisji Nauki, Edukacji, Kultury i Sportu Sejmiku Województwa Pomorskiego, przedstawiciele Departamentu Kultury Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego oraz przedstawiciele szkół wyższych i artystycznych, instytucji kultury i stowarzyszeń twórczych. Ostatecznego wyboru spośród osób nominowanych dokonuje Duża Kapituła, w skład której wchodzą członkowie Małej Kapituły i laureaci nagrody z lat poprzednich.

 

Najlepsze kreacje artystyczne

Teatr
W tegorocznej edycji Pomorskiej Nagrody Artystycznej docenieni zostali aktorzy Dorota Kolak za wybitną kreację Hekabe w spektaklu „Trojanki” Eurypidesa w reżyserii Jana Klaty na deskach gdańskiego Teatru Wybrzeże i Krzysztof Matuszewski za kreacje w dwóch spektaklach w reżyserii Adama Orzechowskiego. Jej Hekabe to królowa cierpienia, matka ofiar, co chwila poszerzająca wyobrażenie o granicy bólu i krzywdy. Jego Jagiełło w „Śmierci białej pończochy” na długo zapada w pamięć – jest silny, bezkompromisowy, z pańskim zadęciem; natomiast w „Ruskich”, Matuszewski grający seniora społeczności, uwiarygodnia najbardziej niezwykłe fragmenty opowieści. Za mistrzowską i nowoczesną reżyserię i inscenizację „Śmierci białej pończochy” Mariana Pankowskiego, sztukę znakomicie przyjętą przez publiczność i krytykę teatralną do nagrody nominowano Adama Orzechowskiego.

Muzyka
Marcina Wądołowskiego
doceniono za skomponowanie preludiów oraz nagranie autorskiej płyty „Preludes for Guitar and Double Bass”, wpisującej się w nurt kameralnej muzyki łączącej jazz i klasykę; za mistrzowski warsztat, dzięki któremu magazyn „Jazz Forum” uznał artystę za jednego z pięciu najlepszych gitarzystów jazzowych w Polsce. Za wirtuozerię w wykonawstwie muzyki najnowszej, potwierdzoną podczas światowego tournée w minionym roku – blisko 30 koncertów w Wielkiej Brytanii, Danii, Chinach, Korei Południowej, Rosji, Japonii, Niemczech, Finlandii, Estonii, USA, na Litwie i na Słowacji, a także za organizację festiwalu muzyki współczesnej VII NeoArte. Syntezator Sztuki oraz 2. Bałtyckiego Spektrum Muzyki Nowej doceniono NeoQuartet w składzie Karolina Piątkowska-Nowicka, Paweł Kapica, Michał Markiewicz, Krzysztof Pawłowski. Natomiast Duo del Gesú: Krzysztof Komendarek-Tymendorf i Arnaud Śmigiel-Kamiński został dostrzeżony za mistrzowskie propagowanie muzyki przełomu XVIII i XIX w., za projekt Polska Odyseja Muzyczna we Francji, a także profesjonalną organizację 7. Euro Chamber Music Festival, konkursów, warsztatów smyczkowych oraz licznych koncertów charytatywnych.

Sztuki wizualne
Beata Ewa Białecka została nominowana do nagrody za wystawę „Ave Kobieta” w Muzeum Narodowym w Gdańsku za wysiłek i pracę włożoną w spójną i ciekawą wizję kobiecości; za niezwykłą zdolność twórczego łączenia tradycji dawnego malarstwa i chrześcijańskiej ikonografii ze współczesną narracją i perfekcyjnym warsztatem. Doceniono też Jacka Zdybla za odtworzenie, wraz z zespołem, unikatowego fresku „Niebo polskie” w budynku dawnego Gimnazjum Polskiego w Gdańsku, co stanowiło jedno z najważniejszych przedsięwzięć wpisujących się w pomorskie obchody 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości.

Literatura i film
Za powieść „Poste restante”, przesiąkniętą klimatem trzech zupełnie różnych miast – Rzeszowa, naznaczonego austro-węgierską Galicją, wyidealizowanego Krakowa sprzed wojny i Sopotu w roli przyczółka przyszłości doceniono Wojsława Brydaka. Natomiast Mirosław Piepka, Michał S. Pruski i Marek Klat zostali nominowani za scenariusz „Kamerdynera” – pierwszej epickiej sagi z historią Pomorza w tle. „Kamerdyner” ukazuje powikłane losy trzech nacji zamieszkujących dawne polsko-niemieckie pogranicze na północnych Kaszubach, na którym linia granicy wytyczonej w Wersalu podzieliła nie tylko ziemię, lecz także ludzi: Niemców, Kaszubów, Polaków.

 

Pomorska Nadzieja Artystyczna

Przyznane zostanie także osobne wyróżnienie – Pomorska Nadzieja Artystyczna – które otrzyma młody twórca rokujący wielkie nadzieje na przyszłość. Za rok 2018 nagrodę ma szansę otrzymać Maciej Banachowski za wyjątkowo twórczy rok – poprowadzenie 10 koncertów symfonicznych młodzieżowej orkiestry kameralnej Słupska Sinfonietta, napisanie ponad 100 aranżacji oraz dokonanie instrumentacji 15 pieśni Mieczysława Karłowicza na orkiestrę symfoniczną i mezzosopran. Nominowany do nagrody jest też Tomasz Chyła za płytę „Circlesongs” Tomasz Chyła Quintet, za skomponowanie i zaaranżowanie większości utworów na niej zawartych; za niesamowitą energię i interpretacyjną świeżość, a także lekkość wykonawczą. Doceniono również Filipa Ignatowicza za film krótkometrażowy „Nowy Bronx” (doceniony Nagrodą Publiczności na 16. DocFilm Festival 2018, a także Grand Prix na Social World Film Festival we Włoszech) opowieść o udręczonej i samotnej młodości, o uniwersalnych zachowaniach i stanach umysłu przekraczających granice geograficzne.

 

Kto zostanie honorowym mecenasem kultury?

Duża Kapituła przyzna również honorową nagrodę za sprawowanie mecenatu w dziedzinie kultury. W tym roku nominowani są:

  • Kegar sp. z o.o. w Kępicach za wspieranie działań Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku, m.in. jubileuszu 55-lecia Muzeum Wsi Słowińskiej w Klukach, 10-lecia Muzeum Kultury Ludowej w Swołowie, a także za współfinansowanie 52. Festiwalu Pianistyki Polskiej w Słupsku
  • Port Lotniczy Gdańsk im. Lecha Wałęsy za wieloletni mecenat promocji najcenniejszego dzieła gdańskiego Muzeum Narodowego – „Sądu Ostatecznego” Hansa Memlinga, za zakup 349 grafik z kolekcji dra Andrzeja Nieuważnego dla Muzeum Hymnu Narodowego w Będominie
  • Ziaja Ltd Zakład Produkcji Leków sp. z o.o. za długofalowe i aktywne wspieranie instytucji, w tym Teatru Wybrzeże w Gdańsku, Teatru Muzycznego w Gdyni, Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego, Polskiej Filharmonii Kameralnej Sopot, BART-u, a także wydarzeń: Gdańskiego Festiwalu Tańca, Lata Teatralnego w Sopocie, konkursu wokalnego Pamiętajmy o Osieckiej, Jazz Jantar oraz Gdańskiego Festiwalu Muzycznego.

 

Zobacz: lista nominowanych do Pomorskiej Nagrody Artystycznej

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.