Ten materiał pochodzi z archiwum portalu

Zachowaliśmy archiwalne materiały z naszego portalu, aby umożliwić ich przeszukiwanie. Nie możemy jednak zagwarantować, że zamieszczone w tekście odsyłacze będą działały prawidłowo oraz że treści będą zgodne ze standardami dostępności cyfrowej. Jeżeli znalazłeś niedziałający odnośnik albo potrzebujesz pomocy w odczytaniu treści prosimy o kontakt pod adresem redakcja@pomorskie.eu

Wiadomości
https://pomorskie.eu/wp-content/uploads/2020/07/a92dba5b-3ed3-496c-b909-4ddcc7daf66c.jpg Koronawirus. O czym musisz pamiętać, żeby ochronić się przed zakażeniem. Podstawowe zasady postępowania [INFOGRAFIKI]

Koronawirus. O czym musisz pamiętać, żeby ochronić się przed zakażeniem. Podstawowe zasady postępowania [INFOGRAFIKI]

Dziewczyna w masce chirurgicznej

Liczba zarażonych koronawirusem na świecie cały czas rośnie. W Polsce według informacji z 10 marca potwierdzono 22. przypadek koronawirusa. Odwołane zostały imprezy masowe. Najwięcej chorych jest w Chinach, w Europie zaś najwięcej zachorowań odnotowano we Włoszech. Rośnie też liczba osób zakażonych we Francji, Niemczech czy Hiszpanii.

 

Koronawirus po raz pierwszy pojawił się w chińskim Wuhan w grudniu 2019 r. Rozprzestrzenił się po wszystkich kontynentach, poza Antarktydą. Chorych jest ponad 114 tys. osób, a zmarło ponad 4 tys. osób. Na zachorowania najbardziej narażone są osoby starsze i obciążone innymi schorzeniami.

 

Co wiemy o wirusie?

Koronawirus należy do grupy wirusów, które powodują choroby układu oddechowego. Pochodzi z tej samej grupy, co znane do tej pory SARS (zespół ciężkiej ostrej niewydolności oddechowej) oraz MERS (zespół oddechowy na Bliskim Wschodzie). Chorych leczy się objawowo. Szacuje się, że śmiertelność jest na poziomie ok. 3-4 proc. Co ważne, umiera się nie z powodu koronowirusa, ale powikłań. Szczególnie narażone są osoby starsze i obciążone innymi chorobami, np. układu krążenia, układu oddechowego, czy przyjmujące leki obniżające odporność, co dotyczy pacjentów po przeszczepach. Jeśli chodzi o dzieci, badanie, którego wyniki opublikowane zostały w „Journal of the American Medical Association” wykazało, że dzieci w wieku do 10 lat stanowią zaledwie 1 proc. wszystkich osób, które zapadły na chorobę Covid-19 wywoływaną przez koronawirusa SARS-CoV-2. Zdecydowana większość, bo aż 87 proc. chorych to pacjenci w grupie wiekowej 30–79 lat.

 

Jak uniknąć zakażenia?

Tak, jak w przypadku wielu chorób wirusowych, m.in. grypy zaleca się unikanie dużych skupisk np. centra handlowe, hale wystawienniczo-sportowe, kina, teatry itd. Trzeba przestrzegać zasad higieny. Zwłaszcza chodzi o częste i dokładne mycie rąk wodą z mydłem lub w przypadku ich braku żelami antybakteryjnymi. Podczas kaszlu i kichania należy zakrywać usta i nos chusteczką (ewentualnie zgiętym łokciem), po czym natychmiast wyrzucić ją do zamkniętego kosza i umyć ręce. Należy unikać dotykania twarzy – oczu, nosa i ust. Zaleca się też, aby zachować bezpieczną (przynamniej 1-metrową) odległość pomiędzy sobą a innymi ludźmi, którzy kaszlą i kichają. W przypadku gorszego samopoczucia, zwłaszcza gorączki i innych objawów grypopodobnych, należy powstrzymać się od wychodzenia z domu i spotkań z innymi osobami. Główny Inspektor Sanitarny (GIS) odradza podróże do: Chin, Hongkongu, Korei Południowej, Iranu, Japonii i Włoch. W przypadku wyjazdów do Niemiec, Francji i Hiszpanii zalecane jest unikanie dużych skupisk ludzkich.

 

Objawy choroby

U osób zarażonych wirusem 2019-nCoV występują: gorączka powyżej 38 stopni Celsjusza, ból gardła, kaszel, uczucie wyczerpania, duszności, problemy z oddychaniem. Wirus atakuje płuca i objawia się naciekami na nich. Szczególnie zagrożone są osoby, które przebywają w miejscach, w których występuje wirus lub takie, które miały z nimi kontakt z osobą zarażoną i mają objawy choroby. W takich przypadkach należy od razu skontaktować się z sanepidem. Podobnie osoby, które wróciły z regionów w których występuje koronawirus. Jeśli istnieje prawdopodobieństwo, że mogły się zarazić a nie mają objawów powinny pozostać w domu.

 

Jak wygląda badanie na koronawirusa?

Ordynator Oddziału Obserwacyjnego Pomorskiego Centrum Chorób Zakaźnych i Gruźlicy w Gdańsku dr Marek Prusakowski tłumaczy, na czym polega badanie. Zaznacza, że to bardzo nieprzyjemne badanie. – Trzeba wsadzić specjalny patyk z watą do nosogardzieli, czyli jak najgłębiej przez nos. Lekarz musi w tym czasie stać obok pacjenta, gdyż ten może zwymiotować. Patyczek bada potem sanepid i w ciągu 4-5 godzin mamy wynik – wyjaśnia Prusakowski.

Grafika koronawirus_niebieska

 

Grafika koronawirus_czerwona

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.