Według badań brytyjskich naukowców mycie rąk minimum 6 razy dziennie może zminimalizować zakażanie koronawirusem o ponad jedną trzecią.
Informację o odkryciu naukowców opublikował Sky News.
Ryzyko zachorowania na COVID-19 spada
Badania zostały przeprowadzone na londyńskim uniwersytecie. Analizowano dane chorób podobnych do COVID-19 z lat 2006-2009, z których wynikało, że mycie rąk do 5 razy w ciągu dnia jest nieskuteczne. Natomiast częstsze mycie rąk minimalizuje ryzyko zakażenia się chorobą o 36 proc. Autorka raportu Sarah Beale tłumaczy, że COVID-19 ma podobne mechanizmy zakażania do innych sezonowych koronawirusów, co oznacza, że mycie rąk jest skuteczne w przypadku pandemii. Odkrycie to jest zgodne z wcześniejszymi założeniami autorytetów medycznych i zaleceniami lekarzy. – Warto podkreślić, że częstotliwość mycia rąk jest tylko jednym aspektem higieny rąk – zauważa Beale. Może to uchronić nie tylko przed koronawirusem, jak i grypą i chorobami grypopodobnymi.
Jak często myć ręce?
Zdaniem ekspertów, aby uniknąć zarażenia się SARS CoV-2, ręce powinniśmy myć przynajmniej przez 20 sekund ciepłą wodą z mydłem minimum od 6 do 10 razy w ciągu dnia. W szczególności po przyjściu do pracy, powrocie do domu, przed przygotowaniem posiłku i jedzeniem, po skorzystaniu z toalety, po kichaniu i kaszlu.
Zobacz: O co chodzi z myciem rąk. Zobacz, jak mydło radzi sobie z koronawirusem