Ten materiał pochodzi z archiwum portalu

Zachowaliśmy archiwalne materiały z naszego portalu, aby umożliwić ich przeszukiwanie. Nie możemy jednak zagwarantować, że zamieszczone w tekście odsyłacze będą działały prawidłowo oraz że treści będą zgodne ze standardami dostępności cyfrowej. Jeżeli znalazłeś niedziałający odnośnik albo potrzebujesz pomocy w odczytaniu treści prosimy o kontakt pod adresem redakcja@pomorskie.eu

Wiadomości
https://pomorskie.eu/wp-content/uploads/2020/07/b1f33bff-4e62-4907-88cd-f8c758071185-1.jpg Kafetiera, kufel, łyżka i puchar. Kiedy powstały nowe eksponaty w Oddziale Sztuki Dawnej?

Kafetiera, kufel, łyżka i puchar. Kiedy powstały nowe eksponaty w Oddziale Sztuki Dawnej?

Kafetiera, kufel, łyżka i puchar

Pracownia Metali Muzeum Narodowego w Gdańsku wzbogaciła się o cztery nowe nabytki. Są to: kafetiera, kufel, łyżka i puchar.

 

Nowe nabytki można oglądać w Oddziale Sztuki Dawnej Muzeum Narodowego w Gdańsku przy ul. Toruńskiej 1.  Są eksponowane w Galerii Złotnictwa.

 

Zakupione przedmioty wzbogaciły, wyjątkową w Polsce, kolekcję zabytków metalowych liczącą prawie 1500 przedmiotów. Składają się na nią głównie wytwory lokalnego rzemiosła, gromadzone nieprzerwanie od czasu założenia gdańskiej muzeum w latach 70. i 80. XIX w. Wiele cennych obiektów zaginęło podczas II wojny światowej. Dlatego tym większe znaczenie mają nabytki, które uzupełniają kolekcję o wyroby dotychczas w niej niereprezentowane lub wypełniają luki powstałe w wyniku strat wojennych.

 

Srebrna łyżka

Najstarszym zakupionym przedmiotem jest gdańska srebrna łyżka, powstała w latach 90. XVII w. w warsztacie Nathaniela Pressdinga II (tytuł mistrza uzyskał w 1687 r.). Nathaniel II pochodził z  rodziny złotniczej – zarówno jego ojciec, jak i syn także byli złotnikami. Dzieła Nathaniela II – efektowne naczynia paradne – znane są głównie z przekazów archiwalnych, kilka obiektów znajduje się w kolekcjach zagranicznych (m.in. kufel w zbiorach Ermitażu) oraz pojawiło się na rynku antykwarycznym.

 

Cynowy kufel

Z końca XVII wieku pochodzi również drugi nabytek – cynowy kufel wykonany przez gdańskiego konwisarza Carla Frantza (był mistrzem  od 1673 r. ) z wygrawerowanym na pokrywie wieńcem z emblematami stolarzy (cyrkiel i kątownica) oraz datą „1695″.

Kufel należy do rzadko obecnie spotykanych obiektów cynowych pełniących funkcję cechowych naczyń ceremonialnych. Zapewne pochodzi z wyposażenia gospody cechowej. W przedwojennym zbiorze muzealnym znajdowało się około 20 cynowych przedmiotów będących dawniej w posiadaniu cechów pomorskich. Nie zachował się żaden z tych zabytków. Zakup kufla stolarzy przynajmniej częściowo wypełnia poważną lukę powstałą w wyniku strat wojennych. Jest też jedynym w zbiorze kuflem z gdańskiego warsztatu konwisarskiego.

 

Kafetiera

Niemal sto lat później – w 1783 r.– w warsztacie gdańskiego złotnika Carla Ludwiga Meyera został wykonany srebrny dzbanek do kawy. Finezyjna forma dzbanka jest typowa dla czasu, w którym powstał. Cechuje go znakomita jakość wykonania i staranne wykończenie detali.

 

Srebrny puchar

Najmłodszym, lecz bardzo efektownym nabytkiem, jest gdański srebrny puchar, noszący znak warsztatowy Carla Benjamina Schulza, wykonany w latach 1829-1833.

Puchar należy przedmiotów podarunkowych bardzo popularnych na obszarze kultury niemieckiej, także w Gdańsku, od lat 30. XIX w. Naczynie wykonane przez Schulza wzbogaca zespół XIX-wiecznych sreber okolicznościowych i będzie najstarszym obiektem tego rodzaju w kolekcji.

 

Przedmioty zostały zakupione dzięki dotacji z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Ekspozycję można oglądać:

  • w sezonie letnim (do 30 września) wtorek – niedziela, godz. 10.00-17.00, czwartek (do 31 sierpnia), godz. 12.00-19.00
  • w sezonie zimowym (od 1 października do 30 kwietnia) wtorek – piątek, godz. 9.00-16.00, sobota – niedziela, godz.10.00-17.00

 

Nowe nabytki Pracowni Metali w Oddziale Sztuki Dawnej 

  • Muzeum Narodowe w Gdańsku Oddział Sztuki Dawnej
  • ul. Toruńska 1
  • Gdańsk

Zobacz: Muzeum Narodowe w Gdańsku

 

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.