Jury konkursu nominowało ośmioro kandydatów w dwóch kategoriach Pomorskiej Nagrody Literackiej Wiatr od Morza. Podczas uroczystej gali poznamy również laureatów nagrody za całokształt pracy literackiej i Kaszubskiej Nagrody Literackiej.
W kościele św. Jana w Gdańsku, 24 października 2019 r. dowiemy się, kto zwyciężył w tegorocznej edycji Pomorskiej i Kaszubskiej Nagrody Literackiej Wiatr od Morza. Laureaci otrzymają statuetki i nagrody pieniężne. Galę uświetni koncert Katarzyny Groniec, która oprócz utworów z płyty „Ach!” zaprezentuje także wykonania tekstów Jacquesa Brela, Paulo Conte, Grzegorza Ciechowskiego i Agnieszki Osieckiej.
Pomorska Nagroda Literacka Wiatr od Morza
Najmłodszym wyróżnieniem Samorządu Województwa Pomorskiego w dziedzinie kultury, ustanowionym przez Sejmik Województwa Pomorskiego w ubiegłym roku, jest Pomorska Nagroda Literacka Wiatr od Morza. Jest wyrazem uznania dla twórczej pracy i dokonań pomorskich środowisk twórczych – pisarzy, dziennikarzy, autorów książek i opracowań humanistycznych, historycznych, regionalnych, dramatopisarzy i scenarzystów, a także wydawców książek i czasopism oraz bibliotekarzy. Nagroda jest przyznawana autorom zamieszkałym i tworzącym na Pomorzu bądź autorom dzieł w istotny sposób związanych z tematyką pomorską oraz za całokształt dokonań twórczych lub pracy na rzecz literatury, książki i czytelnictwa w roku poprzedzającym jej wręczenie. Nie ma znaczenia miejsce publikacji dzieła.
Kategorie nagrody
Nagroda, obok statuetki autorstwa prof. Jacka Zdybla, ma również wymiar finansowy – laureaci otrzymują po 10 tysięcy złotych w każdej kategorii. Wyróżnienie przyznawane jest w trzech kategoriach:
Literacka Książka Roku – oceniane są utwory należące do szeroko rozumianej literatury pięknej: poezja, proza, reportaż literacki, esej, monografia, rozprawa krytyczno-literacka o wysokich wartościach estetycznych, a także scenariusz, utwór dramatyczny;
Pomorska Książka Roku – oceniane są publikacje związane tematycznie z Pomorzem, zarówno literackie, jak i pochodzące z innych dziedzin piśmiennictwa: opracowania historyczne, monografie, biografie, studia regionalne, przewodniki, albumy, rozprawy naukowe;
Całokształt pracy literackiej – oceniany jest dorobek pracy twórczej: jego wartość intelektualna, artystyczna, oddziaływanie krajowe, znaczenie dla regionu, dokonania w dziedzinach pozaliterackich: edukacji, życiu kulturalnym i społecznym oraz popularyzacji literatury, książki i czytelnictwa.
Laureaci ubiegłorocznej edycji