Autorzy Złotej kampanii promującej tryptyk „Sąd Ostateczny" Hansa Memlinga – Zuzanna Zamorska, Adam Chyliński i Daniel Naborowski z TOFU Studio – zostali laureatami Nagrody Miasta Gdańska za Promocję Kultury Miasta Gdańska im. Marcina Opitza.
Złota kula to symbol kampanii promocyjnej Muzeum Narodowego w Gdańsku. Pojawiała się już m.in. na plakatach reklamowych unosząc się nad ulicą Mariacką, stadionem w Letnicy i dźwigami stoczniowymi.
Zgodność jurorów
W skład kapituły weszli: Marek Bumblis – przewodniczący komisji kultury i promocji Rady Miasta Gdańska; Anna Zbierska – z-ca dyrektora Biura Prezydenta Gdańska ds. Komunikacji i Marki Miasta; Barbara Frydrych – dyrektor Biura Prezydenta Gdańska ds. Kultury oraz Ewa Adamska – kierownik Referatu ds. Mecenatu Kultury UMG. Werdykt był jednogłośny. Kampania została również nagrodzona w przeglądzie Muzeum Widzialne 2017.
Nagroda im. Marcina Opitza
Nagroda za Promocję Kultury Miasta Gdańska im. Marcina Opitza jest przyznawana co roku osobom, które w szczególny sposób promowały kulturę Gdańska. Patron nagrody, Martin Opitz, był XVI-wiecznym gdańskim pisarzem, jednym z najważniejszych twórców w historii literatury niemieckiej.
Złoty motyw kampanii
Założeniem kampanii przygotowanej przez firmę TOFU Studio było stworzenie uniwersalnego motywu, który promowałby dzieło Hansa Memlinga. Pomysł wykorzystuje złotą kulę. Ponieważ stanowi ona kluczowy element ikonograficzny obrazu, jest też podstawowym elementem budującym z nim skojarzenie. Celem kampanii jest przypomnienie mieszkańcom i turystom odwiedzającym Gdańsk, że „Sąd Ostateczny” Hansa Memlinga stanowi jedno z najcenniejszych dzieł malarskich znajdujących się w Polsce. Kula pojawiała się m.in. na plakatach reklamowych unosząc się nad ulicą Mariacką, stadionem w Letnicy i dźwigami stoczniowymi.