Ten materiał pochodzi z archiwum portalu

Zachowaliśmy archiwalne materiały z naszego portalu, aby umożliwić ich przeszukiwanie. Nie możemy jednak zagwarantować, że zamieszczone w tekście odsyłacze będą działały prawidłowo oraz że treści będą zgodne ze standardami dostępności cyfrowej. Jeżeli znalazłeś niedziałający odnośnik albo potrzebujesz pomocy w odczytaniu treści prosimy o kontakt pod adresem redakcja@pomorskie.eu

Wiadomości
Jak zdezynfekować mieszkanie, w którym przebywał chory na COVID-19? [PORADNIK]

Jak zdezynfekować mieszkanie, w którym przebywał chory na COVID-19? [PORADNIK]

Miska, gąbka, płyny i rękawice

Przedstawione zalecenia dotyczą nie tylko dezynfekcji otoczenia po zakażeniu koronawirusem, ale każdą chorobą zakaźną np. grypą. Pozwolą na pozbycie się z mieszkania licznych patogenów np. bakterii, wirusów czy grzybów, które również mogą być niebezpieczne dla zdrowia domowników.

 

Zanim przystąpimy do gruntownego sprzątania trzeba przygotować środki dezynfekcyjne na bazie alkoholu (min. 60 proc.) lub chloru, detergenty, mop, ścierki, ręczniki papierowe i rękawiczki. Wszystkie artykuły stosowane do sprzątania, po użyciu, należy wyrzucić.

 

Ile wirus potrafi przeżyć bez człowieka?

Gdy lekarze zdecydują, że osoba z SARS-CoV-2, jest zdrowa oraz minie czas izolacji po dwóch negatywnych testach (7 dni), trzeba zdezynfekować całe mieszkanie, w którym przebywał pacjent. Najnowsze dane dowodzą, że w powietrzu wirus zostaje do 3 godzin, na miedzi do 4 godzin, na tekturze dobę, a na plastiku i stali nierdzewnej do trzech dni. Jedno w badań mówiło nawet o 9 dniach.

 

Wywietrzyć mieszkanie i wyprać rzeczy chorego

Przede wszystkim trzeba dobrze wywietrzyć mieszkanie, pozostawiając okna szeroko otwarte na minimum 30 minut. Jeśli nie zapewnimy odpowiedniej cyrkulacji powietrza, niektóre wirusy, bakterie czy grzyby mogą unosić się w powietrzu. Poza tym należy wyprać pościel i ręczniki oraz ubrania, które nosił chory na COVID-19 w temperaturze minimum 60 stopni, czyli takiej, w której ginie koronawirus. Nie wolno łączyć ich z odzieżą i bielizną pozostałych domowników. A następnie warto wyprać pustą pralkę z detergentem i octem. To nie tylko uchroni przed wirusami, ale doskonale odkamieni bęben. Warto wywietrzyć też materac, na którym spał chory.

 

Wyparzyć naczynia, wymyć łazienkę i kuchnię

Komplet naczyń i sztućców, które używała osoba chora, po wymyciu należy dokładnie wyparzyć. Obowiązkowe jest też dokładne wysprzątanie łazienki m.in.: wanna, brodzik, toaleta, podłogi, lustra, kafle i baterie przy pomocy środków odkażających. Zalecana jest wymiana gąbek do mycia i szczotek do zębów, których chory używał w czasie infekcji. Należy odkazić też m.in.: klamki, włączniki światła, telefon, pilot od telewizora i wszystkie inne rzeczy, które mogła dotykać osoba zakażona koronawirusem. Trzeba wymyć podłogi i wyszorować wszystkie powierzchnie płaskie jak np. blaty, szafki kuchenne i drzwiczki lodówki. Na koniec należy wyrzucić ścierki, mop, rękawiczki i wszystkie inne używane podczas sprzątania sprzęty domowe i od razu wynieść śmieci. Do dezynfekcji i sprzątania warto używać środków na bazie chloru lub alkoholu (min. 60 proc.) i wszystkie zabiegi wykonywać w gumowych rękawiczkach. To pozwoli uchronić domowników przed zakażeniem.

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod numerem 58 32 68 536 lub adresem e-mail bp@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.