Czy wiesz, jak tworzyć kolaże, gify, grafiki i memy tak, aby wykorzystać je w edukacji, do promocji wydarzeń czy też do zabawy. Będą warsztaty z Europeaną, otwarta pracownia kolażu, Upiór inspiruje, czyli warsztaty zbiory cyfrowe dla twórców i branży kreatywnej oraz GIFjam. Medialabirynty odbędą się w Instytucie Kultury Miejskiej w Gdańsku 22 i 23 listopada 2018 r.
Podczas tego wydarzenia uczestnicy dowiedzą się, jak twórczo, dzięki nowym technologiom, wykorzystać stare ryciny, obrazy, pocztówki czy teksty.
Nowe technologie dają wiele możliwości
– Korzystajmy z zasobów cyfrowych codziennie: w pracy, na lekcjach, prowadząc zajęcia lub prezentację, tworząc kolaże, animacje, gry – mówi Karina Rojek z Instytutu Kultury Miejskiej. – Podczas spotkań przekonamy uczestników i uczestniczki, że media i technologie dają nam niezwykłe możliwości, a odnalezienie wśród nich własnych rozwiązań to jak przechodzenie przez labirynt, tylko że w naszym Medialabiryncie jest wiele wyjść i wiele prowadzących do nich dróg – wyjaśnia Rojek.
Wydarzenia mogą zainteresować także projektantów, twórców gier, grafików i artystów. Osoby, które lubią tworzyć gify i kolaże także znajdą coś dla siebie. Nie liczą się umiejętności. Prowadzący pomogą stawiać pierwsze kroki w cyfrowym świecie remiksu osobom, które wcześniej nie korzystały z takich narzędzi. Doświadczeni twórcy poznają dodatkowe techniki i będą mogli podzielić się swoimi sprawdzonymi pomysłami sposobami z innymi.
Ponowne wykorzystywanie i remiksowanie zbiorów cyfrowych – warsztaty z Europeaną dla nauczycieli, edukatorów i animatorów – 22 listopada, czwartek, godz. 11.00-15.00
- liczba miejsc ograniczona
- obowiązują zapisy
- koszt: 20 zł
- prowadzenie: Aleksandra Strzelichowska.
– Uczestnicy dowiedzą się, jak skutecznie wyszukiwać i korzystać z polskich i europejskich zasobów archiwalnych dostępnych na platformie Europeana. Poruszymy także kwestię praw autorskich oraz możliwości użycia materiałów cyfrowych w różnych sytuacjach. Zdobytą wiedzę uczestnicy wykorzystają w praktyce, wspólnie tworząc materiały edukacyjne i scenariusze zajęć z wykorzystaniem szeregu cyfrowych i analogowych narzędzi – opisuje Aleksandra Strzelichowska.
Otwarta pracowania kolaż – 22 listopada, czwartek, godz. 17.00-21.00
- wstęp – wolny, nie obowiązują zapisy
- prowadzenie: Maciej Bohdanowicz
– Wydawać by się mogło, że na kilka godzin wrócimy do szkoły podstawowej. W rękach będziemy trzymać nożyczki i klej. Będziemy robić prace Ale nie byle jakie! Stworzymy wycinanki fachowo zwane kolażami. Korzystając z nieprzebytych zasobów domeny publicznej i własnej wyobraźni stworzymy światy niemożliwe – zaprasza Maciej Bohdanowicz.
Upiór inspiruje – warsztaty zbiory cyfrowe dla twórców i branży kreatywnej – 23 listopada, piątek, godz. 11.00-14.00
- liczba miejsc ograniczona
- obowiązują zapisy
- koszt: 20 zł
- prowadzenie: Łukasz Kozak i Krzysztof Siewicz
– Zaprezentujemy projekt Upiór – ludowa demonologia dla kreatywnych. Projekt to nie tylko próba przywrócenia zapomnianej, odrzucanej i często deformowanej ludowej mitologii i świata wyobraźni obecnego jeszcze kilka pokoleń temu. To także potężna dawka materiałów dla wszelkich działań twórczych: od gier komputerowych, przez ilustracje po scenariusze i fabuły. Dodatkowo wyjątkową zaletą jest status prawny materiałów: wszystkie należą do domeny publicznej, więc można korzystać z nich w dowolny sposób, za darmo i bez ograniczeń. Na warsztatach uczestnicy i uczestniczki dowiedzą się jak legalnie czerpać z domeny publicznej – mówią Łukasz Kozak i Krzysztof Siewicz.
Prowadzący odpowiedzą na następujące pytania: Jak odróżnić utwory nieobjęte prawem autorskim od ich współczesnych chronionych opracowań? Czy i w jakim zakresie można czerpać np. cytować ze współczesnych interpretacji kultury? Jak pozyskiwać do tzw. „ponownego wykorzystania” zasoby z bibliotek, muzeów i archiwów? Jak chronić własne pomysły na gry lub inne projekty wykorzystujące domenę publiczną? Jaką przyjąć politykę licencyjną i jak zarządzać prawami w projekcie
GIFjam z Europeaną – warsztaty z robienia gifów; bez ograniczeń – formuła BYOD (bring your own device) 23 listopada, piątek, godz. 16.00-20.00
- wstęp – wolny, nie obowiązują zapisy
- prowadzenie: Aleksandra Strzelichowska
Warsztaty będą okazją do poznania i przetestowania prostych technik tworzenia animacji z otwartych zbiorów cyfrowych, z użyciem darmowych narzędzi dostępnych w sieci. Uczestnicy i uczestniczki poznają podstawy prawa autorskiego i sposoby wyszukiwania zasobów archiwalnych do ponownego wykorzystania. Następnie, ze znalezionych przez siebie dzieł sztuki, zdjęć i filmów, stworzą swoje własne animowane GIF-y. W warsztatach może uczestniczyć każdy, doświadczenie artystyczne ani graficzne nie jest wymagane. Przydadzą się za to: chęć kreatywnego spędzenia czasu i komputer lub smartfon.
O prowadzących
Aleksandra Strzelichowska – odpowiedzialna za marketing i social media platformy Europeana. Organizatorka konkursu GIF IT UP zachęcającego artystów i szerszą publiczność z całego świata do tworzenia animowanych GIF-òw z otwartych zbiorów cyfrowych dostępnych online. Autorka dwóch edycji Europeana Colouring Book – kolorowanki z dziełami sztuki z europejskich muzeów i instytucji kulturalnych.
Maciej Bohdanowicz – doktor sztuk plastycznych, absolwent Wydziału Sztuk Wizualnych Akademii Sztuk Pięknych im. Wł. Strzemińskiego w Łodzi. Zajmuje się grafiką cyfrową i fotografią. Swoje prace prezentował na licznych wystawach indywidualnych i zbiorowych.
Łukasz Kozak – mediewista, ekspert od technologii i mediów. Twórca najpopularniejszych w sieci przeglądów zbiorów zdigitalizowanych ( m.in. Discarding Images i Stare obrazki ze zwierzętami). Autor promocyjnego sukcesu Polony z lat 2013-2015 (nominacja do nagrody „Gwarancje Kultury” 2015), kurator działu digitalizacji na konferencji Digital Cultures. Od 2017 r. kurator programu muzycznego Festiwalu Nowe Epifanie. W Programie 2 Polskiego Radia, współprowadzi pierwszą polską audycję mediewistyczną „Kryzys wieku średniego”. Związany z Biblioteką Narodową, ściśle współpracuje z Pracownią Rozwoju Polony przy tworzeniu nowych rozwiązań dla bibliotek cyfrowych.
Krzysztof Siewicz – doktor nauk prawnych i radca prawny specjalizujący się w prawnych aspektach przetwarzania informacji. Certyfikowany mediator według Porozumienia Bez Przemocy. Jest koordynatorem projektu prawokultury.pl w Fundacji Nowoczesna Polska, w ramach której organizuje m.in. największą w Europie konferencję poświęconą społecznym i ekonomicznym aspektom prawa autorskiego – CopyCamp. Będąc koordynatorem prawnym Creative Commons Polska przygotował polskie wdrożenie wersji 3.0 licencji CC.
Medialabirynty
- 22-23 listopada 2018 r., czwartek-piątek
- Instytut Kultury Miejskiej
- ul. Długi Targ 39/40
- Gdańsk
Zobacz: Instytut Kultury Miejskiej
Tea time Fot. Sebastian Ruczyński |
Fly Fot. Fot. Sebastian Ruczyński |