Ten materiał pochodzi z archiwum portalu

Zachowaliśmy archiwalne materiały z naszego portalu, aby umożliwić ich przeszukiwanie. Nie możemy jednak zagwarantować, że zamieszczone w tekście odsyłacze będą działały prawidłowo oraz że treści będą zgodne ze standardami dostępności cyfrowej. Jeżeli znalazłeś niedziałający odnośnik albo potrzebujesz pomocy w odczytaniu treści prosimy o kontakt pod adresem redakcja@pomorskie.eu

Wiadomości
https://pomorskie.eu/wp-content/uploads/2020/07/39f21dbd-b019-43ea-b45c-c5311499ddd5.jpg Jak edukować Pomorzan, aby zapobiegać rozprzestrzenianiu się HIV? Zdecyduje o tym specjalny zespół

Jak edukować Pomorzan, aby zapobiegać rozprzestrzenianiu się HIV? Zdecyduje o tym specjalny zespół

Członkowie zespołu ds. zapobiegania zakażeniom HIV i zwalczania AIDS

Powstał zespół, który ma zapobiegać zakażeniom HIV i zwalczać AIDS. Zajmie się szerzeniem świadomości i profilaktyką dotyczącą bezpiecznych zachowań seksualnych.

 

Ma koordynować realizacje w województwie pomorskim programu krajowego dotyczącego zapobiegania zakażeniom HIV i zwalczania AIDS. Wcześniej taki zespół istniał przy Pomorskim Urzędzie Wojewódzkim. 

 

Profilaktyka HIV na Pomorzu

Akty powołania zostały wręczone członkom Zespołu ds. realizacji Krajowego Programu Zapobiegania Zakażeniom HIV i Zwalczania AIDS na lata 2017-2021. Uroczystość odbyła się w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Pomorskiego 2 czerwca 2017 r.

– W województwie pomorskim objętych leczeniem antyretrowirusowym jest prawie 600 zakażonych HIV osób – powiedział dr hab. n. med. Tomasz Smiatacz.  Co ważne, dzięki wdrażanym programom edukacyjno-profilaktycznym, od kilku lat żadne dziecko, którego matka jest nosicielką wirusa HIV, nie urodziło się zakażone.

Samorząd województwa pomorskiego od lat wspiera działania dotyczące edukacji zdrowotnej związane z profilaktyką HIV/AIDS. Władze województwa wspierają finansowo funkcjonowanie punktu konsultacyjno-diagnostycznego w Słupsku. Drugi taki punkt od lat istnieje w Gdańsku. Można w nim bezpłatnie i anonimowo wykonać badania w kierunku HIV.

Kto będzie dbał o zdrowie zakażonych wirusem HIV?

W skład zespołu weszli:

  • dr n. med. Krystyna Witczak-Malinowska, konsultant wojewódzki w dziedzinie chorób zakaźnych – przedstawiciel wojewody pomorskiego
  • Michał Kubicki – przedstawiciel wojewody pomorskiego
  • Teresa Burczyk – przedstawiciel wojewody pomorskiego i pomorskiego kuratora oświaty  
  • dr hab. n. med. Tomasz Smiatacz – przedstawiciel rektora Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego  – wiceprzewodniczący 
  • Aneta Bardoń-Błaszkowska – przedstawiciel Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej
  • Zbigniew Zawadzki – przedstawiciel Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej
  • Małgorzata Bocheńska – przedstawiciel prezydenta Gdańska
  • Aleksandra Rusak – przedstawiciel prezydenta Gdyni
  • Małgorzata Pobłocka – przedstawiciel prezydenta Sopotu
  • Małgorzata Kowalewska – przedstawiciel marszałka województwa pomorskiego –sekretarz
  • Adam Hęćko – przedstawiciel Pomorskiej Rady Organizacji Pozarządowych
  • Dawid Marchlewski – przedstawiciel Pomorskiej Rady Organizacji Pozarządowych
  • Krzysztof Supłatowicz – przedstawiciel Komendanta Wojewódzkiego Policji w Gdańsku
  • Jacek Sękiewicz – przedstawiciel marszałka województwa pomorskiego – przewodniczący 
  • Jolanta Wierzbicka – przedstawiciel marszałka województwa pomorskiego.

 

HIV to tzw. ludzki wirus upośledzenia odporności. Problem najczęściej dotyka tych, którzy nie zawsze pamiętają o podstawach profilaktyki. Na świecie żyje z HIV blisko 37 mln osób, czyli prawie tyle ilu jest mieszkańców Polski. Codziennie zakaża się około 6 tys. osób, a około 4,5 tys. osób umiera z przyczyn związanych z HIV/AIDS. W Polsce co roku wykrywa się kilkaset zakażeń HIV. Oznacza to, że codziennie 2-3 osoby dowiadują się o zakażeniu HIV. Po trzydziestu latach od wykrycia w Polsce pierwszego zakażenia szacuje się, że nawet 35 tys. osób żyje z HIV, a blisko co druga o tym nie wie i może nieświadomie zakażać. Jest to największy odsetek w Unii Europejskiej, 60 procent zakażonych w Polsce, to osoby w wieku 25-48 lat. Od wdrożenia badań w 1985 r. do 30 listopada 2016 r. zakażenie HIV stwierdzono u 21 052 osób, odnotowano 3431 zachorowań na AIDS, 1355 chorych zmarło.
Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.