Aktualności

Pojedynek na Bursztynowe Mieczyki wygrały fundacje z Nowego Klincza, Gdańska i Nowego Dworu Gdańskiego. Kto jeszcze?

Zapewniają dom i schronienie osobom niepełnosprawnym, pomagają im spełniać sportowe marzenia oraz kochają żuławskie tradycje i mieszkańców Nowego Domu Gdańskiego. W tym roku nagrody Bursztynowego Mieczyka otrzymały trzy pomorskie organizacje pożytku publicznego: Fundacja Wspólnoty Burego Misia, Stowarzyszenie Rehabilitacyjno-Sportowe „Szansa Start" oraz Klub Nowodworski.

Bytowska dźwignia do zatrudnienia i nie tylko. Unijne dofinansowanie trafi do osób bezrobotnych i zagrożonych wykluczeniem

Dzięki ponad 4 mln zł unijnego wsparcia, stu mieszkańców Bytowa i powiatu bytowskiego oraz ponad 200 z Kartuz będzie mogło uczestniczyć w szkoleniach i zajęciach z psychologami. Będą też warsztaty, kursy i doradztwo zawodowe.

Nie zarejestrowałeś swojej firmy w BDO? Od 1 stycznia możesz mieć problem ze śmieciami

Przedsiębiorcy, którzy wytwarzają odpady inne niż komunale, mają obowiązek rejestracji w specjalnym systemie BDO. Jeśli tego nie zrobią, od 1 stycznia 2020 roku firmy wywożące śmieci nie odbiorą od nich odpadów. Właścicielom firm grożą też kary. Rejestrację prowadzi urząd marszałkowski. Ze względu na setki wpływających wniosków dziennie, do pracy zostali oddelegowani dodatkowi pracownicy.

Aktywiści nadal sprzeciwiają się przekopowi Mierzei Wiślanej. Wysłali list do unijnego komisarza ds. środowiska

Przedstawiciele grupy Obóz dla Mierzei Wiślanej w liście proszą o pilną interwencję i wyrażenie stanowiska w sprawie planowanego przekopu i budowy kanału. Są zaniepokojeni pojawieniem się maszyn budowlanych w miejscu budowy oraz rozstawianiem płotu zasłaniającego ten teren.

Trudny powrót po emigracji? Dzięki temu programowi znajdziesz pracę i podniesiesz kwalifikacje

Trwa rekrutacja osób, które wróciły z pracy za granicą do Polski. Program „Pomorskie! Tu wracam, tu pracuję" pomoże im podnieść kwalifikacje, znaleźć zatrudnienie, załatwić ubezpieczenie, a także da wsparcie psychologa i prawnika. Pomoc przeznaczona jest dla osób powyżej 30. roku życia, które przynajmniej sześć miesięcy pracowały poza granicami kraju.

Czy zamiast pszenicy pomorscy rolnicy zaczną uprawiać sorgo i ryż? Sympozjum o zmianach klimatycznych

Naukowcy, specjaliści i rolnicy podczas specjalnego sympozjum w Kątach Rybackich rozmawiali o tym, jak zmiany klimatu, częstsze lokalne powodzie i susze wpływają na uprawę roślin i hodowlę zwierząt. Zastanawiali się, czy trzeba będzie zrezygnować z dotychczasowych upraw na rzecz nowych gatunków, ale też bronić je przed zupełnie nowymi szkodnikami i chorobami roślin.

Dlaczego innowacyjność się opłaca i jaki jest przepis na ciągły rozwój? Odpowiedź poznasz na konferencji i warsztatach Smart Progress

Innowacje to ciągłe uczenie się. Uczenie się to rozwój. Tak również działają Inteligentne Specjalizacje Pomorza. Podczas otwarcia projektu Smart Progress poznamy jak rozwijają się cztery osie ISP oraz nauczymy się uczyć. Liczba miejsc jest ograniczona, a zapisy już trwają!

Czy pociągami SKM pojedziemy na południe Gdańska? List intencyjny samorządowców i kolejarzy

Południowe dzielnice Gdańska, a w przyszłości także sąsiadujące gminy mogą zyskać nowe połączenie kolejowe. Planowana inwestycja ma lepiej skomunikować tę część obszaru metropolitalnego. Samorządowcy i kolejarze podpisali list intencyjny dotyczący dalszej współpracy na rzecz przedłużenia linii SKM.

Pociągiem ze Słupska do Ustki? Tak. Od 15 grudnia pociągi nad morze pojadą co godzinę

Po kilku latach przerwy pociągi regionalne znów będą całorocznie jeździć do nadmorskiej Ustki. Składy skończą bieg na nowym przystanku Ustka Uroczysko. Pierwszy kurs już 15 grudnia 2019 r.

Mniej miejsc pracy, wyższe zarobki. Pięć najważniejszych danych o pomorskim rynku pracy

Pomorski rynek pracy to niska stopa bezrobocia, rekordowo wysoka przedsiębiorczość Pomorzan i rosnące przeciętne miesięczne wynagrodzenie. Zobacz, co jeszcze o aktywności zawodowej mieszkańców województwa mówią statystyki.

Studenci informatyki UG mają nową siedzibę. Otwarto jeden z najnowocześniejszych budynków w Polsce

Pracownie, laboratoria i wyposażenie umożliwiające prowadzenie badań naukowych i zajęć dydaktycznych na miarę XXI wieku. To nowy budynek Instytutu Informatyki Uniwersytetu Gdańskiego, który uroczyście otwarto w poniedziałek, 25 listopada 2019 r. Kształcić się w nim będą studenci nowego kierunku – informatyki o profilu praktycznym.

Do wydania będzie ponad miliard złotych. Projekt budżetu województwa na 2020 rok

W przyszłorocznym budżecie dochody i wydatki będą niższe niż w budżecie 2019. Najwięcej pieniędzy przeznaczonych będzie na transport, ochronę zdrowia i kulturę.

Jak pomagać inwestorom? Na specjalnej konferencji w Gdańsku samorządowcy poznają odpowiedź

Jak obsługa inwestora wpływa na rozwój gospodarczy regionu? Jak sprawnie zapewnić obsługę przedsiębiorców? O tym wszystkim, a także o wielu innych zagadnieniach będą rozmawiać samorządowcy i eksperci podczas konferencji „Rozwój gospodarczy regionu z perspektywy obsługi inwestora", 26 listopada 2019 r. Konferencja odbędzie się w sali im. Lecha Bądkowskiego w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Pomorskiego.

Takiego miesiąca jeszcze nie było. W październiku z linii PKM skorzystało ponad 400 tys. pasażerów

Ze wszystkich połączeń systemu PKM skorzystało 414 100 pasażerów. To historyczny rekord. Rekordem okazało się również połączenie do Kartuz. W październiku pociągi przewiozły tam aż 104 tys. podróżnych.

Kobietom nadal jest trudniej na rynku pracy. Zarabiają mniej niż mężczyźni i co jeszcze? [RAPORT]

Kobiety są mniejszością wśród kadr zarządczych i zarabiają mniej niż mężczyźni. Jednak przedstawiciele obu płaci napotykają na takie same przeszkody w budowaniu kariery. Chodzi o trudności w godzeniu życia zawodowego i rodzinnego oraz stereotypy. Specjalny raport pokazuje sytuację pań i panów na polskim rynku pracy.

Samolotem nad Adriatyk. Latem 2020 polecimy do chorwackiego Zadaru

Linie lotnicze Ryanair ogłosiły kolejne kierunki lotów w letniej siatce połączeń. Wśród nowości jest połączenie z Portu Lotniczego im. Lecha Wałęsy w Gdańsku. Samoloty polecą nad Adriatyk do chorwackiego Zadaru.

To będzie skandynawska wiosna na gdańskim lotnisku. Nowe połączenia do Danii, Szwecji i Norwegii

Wiosną 2020 roku linie lotnicze Norwegian uruchomią cztery nowe połączenia z Portu Lotniczego im. Lecha Wałęsy w Gdańsku. Samoloty polecą do Kopenhagi, Sztokholmu, Goteborga i Trondhheim.

Już pięć miesięcy z rzędu na Pomorzu bezrobocie jest rekordowo niskie. Wynosi tylko 4,4 proc.

Najniższa w historii województwa stopa bezrobocia rejestrowanego utrzymuje się na poziomie 4,4 proc. od czerwca 2019 roku, podczas gdy w kraju jest o 0,6 punktów procentowych i wynosi 5,1 proc. Taki wynik daje Pomorskiemu piąte miejsce w kraju.

To oni zmieniają Pomorze. Moja Gruzja w Gdańsku, czyli kulinarna podróż na Kaukaz

Moja Gruzja to rodzinna restauracja, gdzie zjemy nie tylko tradycyjne chaczapuri i chinkali. To idealne miejsce dla miłośników dobrej kuchni oraz kaukaskich klimatów. Jej nowy punkt powstał dzięki pożyczce turystycznej z Pomorskiego Funduszu Pożyczkowego.

Myślisz o własnym biznesie? Idź na warsztaty podczas Pomorskiego Dnia Przedsiębiorczości

W 17 powiatach Pomorza w dniach 18-20 listopada 2019 roku będzie można wziąć udział w inspirujących wykładach, kreatywnych zajęciach i specjalnych atrakcjach z okazji Pomorskiego Dnia Przedsiębiorczości. Będą też gra miejska, konsultacje ze specjalistami i spotkania z wizażystką.

Smart Metropolia i Najlepsze Przestrzenie Publiczne. Sprawdź, kto w tym roku otrzymał prestiżowe nagrody

Podczas uroczystej gali w Olivia Business Centre w czwartek, 7 listopada 2019 r. zostały wręczone nagrody Smart Metropolia oraz nagrody w konkursie Najlepsza Przestrzeń Publiczna Województwa Pomorskiego. Podsumowano również pilotażową edycję Pomorskiej Letniej Akademii Planowania Przestrzeni Publicznych.

Samorządowa koalicja na rzecz klimatu. Deklarację w Gdańsku podpisało kilkunastu włodarzy z całej Polski

Jeszcze przed oficjalnym otwarciem kongresu Smart Metropolia w czwartek, 7 listopada prezydenci i burmistrzowie polskich miast podpisali „Deklarację współpracy klimatycznej współpracy miast i gmin". Chcą działać na rzecz klimatu i apelują do rządu o wsparcie. Celem jest neutralność klimatyczna polskich miast do 2050 roku.

Jak skutecznie sprzedawać swoje produkty za granicą? My to wiemy i chętnie wam powiemy!

Co liczy się w eksporcie? Jak budować swoją markę? Czy warto być kreatywnym? Tego wszystkiego dowiesz się na konferencji „Sztuka eksportu". 14 listopada 2019 r. na Stadionie Energa Gdańsk spotkasz też praktyków, którzy podzielą się z uczestnikami tajnikami eksportu.

W Skórczu będzie się lepiej oddychało. Unijne dofinansowanie dla ekologicznych źródeł energii

Prawie 3,5 mln zł unijnego dofinansowania trafi do kociewskiego Skórcza. Zainstalowane zostaną tam panele fotowoltaiczne i pompy ciepła. Dzięki temu produkowana energia będzie ekologiczna.

Zmiana organizacji ruchu przy najważniejszych pomorskich nekropoliach

Zamknięte ulice i dodatkowe linie komunikacji miejskiej. Jak co roku, miasta przygotowują specjalną organizację ruchu w rejonie największych cmentarzy. Jak najwygodniej dotrzeć na cmentarze?

Inicjatywa Pasa i Drogi zainteresowała pomorskich przedsiębiorców. Spotkali się z ambasadorem Chin

Rozmowy o sprawach gospodarczych i chińskiej kulturze biznesu. Do tego wykład ambasadora Chin o koncepcji Pasa i Szlaku. Takie było spotkanie pomorskich przedsiębiorców oraz praktyków prowadzenia biznesu w Chinach.

Rozpoczynamy operację Alpha. Umowa na budowę pierwszego biurowca Airpot City podpisana

Rusza jedna z największych inwestycji biznesowych w Trójmieście. Przy gdańskim lotnisku powstanie miasto przyszłości, czyli Airport City. Pierwszy biurowiec – Alpha kosztować będzie prawie 66 mln zł. A w planach są następne.

Elastyczne godziny pracy, home office, a może pies przy biurku. Co motywuje nas do lepszej pracy? [RAPORT]

Polacy pracują dużo, jednak często mało efektywnie i bez motywacji. Rozglądają się za nową firmą, gdy tylko czują, że to praca organizuje im codzienność. Coraz większe znaczenie ma równowaga między pracą zawodową a życiem prywatnym. A z tym akurat na polskim rynku pracy nie jest dobrze. Jak work-life balance radzą sobie polscy pracownicy i pracodawcy? Dowiesz się ze specjalnego raportu.

Wszystko o klimacie i przyszłości miast. Dziś zaczyna się kongres Smart Metropolia. Zostały ostatnie wolne miejsca

Eksperci, samorządowcy, przedstawiciele organizacji pozarządowych i biznesu będą rozmawiać o tym, co metropolie mogą zrobić dla klimatu. Wśród tematów kongresu Smart Metropolia są m.in. zrównoważony rozwój miast, zielona infrastruktura, gospodarka niskoemisyjna i współpraca metropolii z małymi miastami i wsiami. Kongres odbędzie się 7-8 listopada 2019 r. w Gdańsku.

Nowy Jedwabny Szlak – pierwsze kroki na chińskim rynku. Seminarium Pomorskiego Brokera Eksportowego

Aktualne zmiany prawne, instrumenty wsparcia dla eksporterów i biznesowa kultura w Chinach. To tylko niektóre z kwestii, jakie zostaną omówione na seminarium "Wejście na chiński rynek". Spotkanie odbędzie się 30 października 2019 r. w Sali im. Lecha Bądkowskiego w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Pomorskiego.