Profil gospodarczy

Pomorskie to jeden z najprężniej rozwijających się regionów w Polsce i Europie. Strategiczne położenie, dostępność transportowa, obecność czołowych koncernów świata i koncentracja wykwalifikowanych kadr plasują region w czołówce najlepiej prosperujących miejsc na mapie Europy. Dynamicznie rozwijające się porty morskie i lotnisko, strategiczne położenie regionu, coraz lepsza dostępność transportowa Pomorza i rosnące zaplecze logistyczne umożliwiają rozwój wymiany międzynarodowej i przyciągają inwestorów zagranicznych.

 

W 2017 roku województwo pomorskie odnotowało 7-proc. dynamikę wzrostu PKB (jeden z najlepszych wyników w Polsce), a według rankingu amerykańskiego Instytutu Milkena, w okresie 2012-2016 rozwijało się szybciej niż Berlin i Paryż.Wyróżnić można kilka kluczowych sektorów mających największy potencjał rozwojowy w województwie. Ogółem są to: usługi, przemysł i budownictwo oraz handel, którego motorem są dynamicznie rozwijające się porty w Gdyni i Gdańsku. Natomiast główne gałęzie przemysłu województwa pomorskiego to: przemysł stoczniowy, drzewno-papierniczy, petrochemiczny i elektrotechniczny. Także przemysł spożywczy tradycyjnie należy do przodujących sektorów regionu, choć rolnictwo ma dużo mniejsze znaczenie niż pozostałe sektory. Największy potencjał rozwojowy mają branże z dziedziny: IT (ICT- Information and Communication Technology), oferujące nowoczesne usługi dla biznesu (BCC – Business Service Sector), logistyki, biotechnologii, elektroniki i motoryzacji.

W ostatnich latach sektor nowoczesnych usług dla biznesu (BSS) w Pomorskiem odnotował rekordowe wzrosty. Obecnie zatrudnia około 25 000 osób. Głównym ośrodkiem rozwoju centrów usług w województwie jest Trójmiasto. Oprócz obszaru trójmiejskiego, w regionie leży także wiele innych atrakcyjnych inwestycyjnie gmin i miast, między innymi: Słupsk, Tczew, Kwidzyn czy Lębork. Swoje siedziby mają tam takie firmy jak: Scania, Gino Rossi, Curver, Gemalto, Molex, Alteams czy International Paper Kwidzyn. Ze względu na bliskość do Trójmiasta i dostępność komunikacyjną na mapie atrakcyjności inwestycyjnej regionu wyróżniają się także Malbork, Starogard Gdański czy Wejherowo.

Pomorze zaliczane jest do pierwszej piątki obszarów najbardziej atrakcyjnych dla zagranicznych inwestorów w Polsce. W całym województwie w 2017 roku działało 1 127 podmiotów z udziałem kapitału zagranicznego, a wartość ulokowanego w nich kapitału zagranicznego wyniosła 5 762,6 mln zł.