Infrastruktura transportowa

Transport pasażerski oraz towarowy jest jedną z najważniejszych gałęzi gospodarki narodowej. Sieć transportowa jest determinantą rozwoju gospodarczego każdego regionu. Brak możliwości dostarczenia surowców czy wywozu gotowych produktów, ale i pracowników uniemożliwi funkcjonowanie każdego zakładu pracy.

Łączna długość dróg ekspresowych i autostrad w województwie pomorskim wynosi 169 km. Rozwinięta jest sieć dróg wojewódzkich. Ich długość sięgnęła 1,8 tys. km, przekładając się na średnią gęstość rzędu 10 km na 100 km2 (5. miejsce w kraju). Dzięki modernizacjom dróg wojewódzkich zmniejsza się liczba wypadków drogowych. Samorząd województwa wspomaga także gminy i powiaty w inwestycjach na drogach niższego szczebla.

Dobrze rozwinięta jest również sieć kolejowa. To 1,2 tys. km. Dzięki licznym inwestycjom prowadzonym przez samorząd poprawia się stan infrastruktury kolejowej. Samorząd województwa, jako pierwszy w Polsce wybudował nową linię kolejową. Była to linia Pomorskiej Kolei Metropolitalnej, która okazała się punktem zwrotnym zarówno w transporcie, jak i rozwoju gospodarczym obszaru metropolitalnego. Mieszkańcy województwa pomorskiego najchętniej w Polsce korzystają z pociągów. Z usług kolei korzysta już ponad 56,4 mln podróżnych.

Prężnie rozwija się także Port Lotniczy im. Lecha Wałęsy. To drugie największe lotnisko regionalne w Polsce. Siatka połączeń oferuje kilkadziesiąt destynacji z całej Europy. Z lotniska korzysta ponad 5 mln pasażerów rocznie. Zarządzane przez samorządy lotnisko to jednak nie tylko samoloty. W sąsiedztwie powstaje całkowicie nowe biznesowe centrum biurowe.

Transportową bramą regionu są morskie porty w Gdyni i w Gdańsku. Każdego roku zwiększają one swoje przeładunki. Gdański port jest już czwartym portem na Bałtyku. Z roku na rok zwiększając przeładunki, ustępując tylko portom rosyjskim.