Aktualności

Samorząd województwa wspiera gminne inwestycje. Prawie 300 tys. zł na modernizację dróg dla rolników

Modernizacja pomorskich dróg jest jednym z najważniejszych zadań inwestycyjnych prowadzonych przez samorząd województwa. Prace prowadzone są nie tylko na głównych drogach. Naprawiane są także lokalne szlaki, z których codziennie korzystają rolnicy czy mieszkańcy. Tym razem wsparcie na modernizację dróg dojazdowych do pól trafi do trzech gmin: Czarne, Człuchów i Karsin.

Jak inwestować to tylko tam. Dzięki unijnemu dofinansowaniu w Rumi powstanie teren przemysłowo-usługowy

Hala magazynowa, plac składowy i oświetlenie terenu. To tylko niektóre z prac jakie zostaną wykonane na prawie 9 hektarach w Rumi. Wszystko to powstanie dzięki prawie 6,5 mln unijnego dofinansowania.

Tak rośnie Airport City Gdańsk. Wmurowanie kamienia węgielnego pod pierwszy biurowiec Alpha

Biurowiec Alpha będzie początkiem nowej dzielnicy Gdańska. W ramach Airport City Gdańsk planowana jest budowa siedmiu nowoczesnych biurowców, łączących funkcje usługowe, gastronomiczne czy hotelowe.

Przedsiębiorco! Wszystkiego, co chciałbyś wiedzieć o wsparciu na innowacje dowiesz się on-line. Zapraszamy na webinar

„Porozmawiajmy o biznesie on-line" to wyjątkowy webinar dla przedsiębiorców z Pomorza. Na spotkaniu eksperci opowiedzą m.in. o Pożyczce na innowacje. Wydarzenie organizuje Bank Gospodarstwa Krajowego 30 czerwca 2020 r.

Wielkie ułatwienie dla podróżujących koleją. Od 1 lipca 2020 r. w całym regionie będzie obowiązywać Taryfa Pomorska

Taryfa Pomorska to ułatwienie dla podróżujących koleją w województwie, zarówno w aglomeracji jak i w regionie. Zakupiony przez pasażera bilet będzie uprawniał do dowolnego wyboru przewoźnika (SKM i Polergio) na określonej trasie przejazdu. Zmienią się także ceny biletów.

Trójmiasto lepsze niż Amsterdam czy Zurych. Czwarte miejsce pomorskiej metropolii w rankingu Tech City of The Future

Londyn, Barcelona, Berlin i Trójmiasto. To najlepsze na kontynencie miasta dla rozwoju start-upów i inwestycji technologicznych i innowacyjnych. Potwierdza to ranking Tech City of the Future, który przygotował wydawca renomowanego dziennika The Financial Times.

Z Gdańska na południe Europy. 12 nowych wakacyjnych połączeń lotniczych z basenem Morza Śródziemnego i nie tylko

Tirana, Dubrovnik, Korfu, a może Barcelona lub Burgas? To tylko niektóre z nowych lotnisk, na które będą latać samoloty z Portu Lotniczego im. Lecha Wałęsy w Gdańsku. Wakacyjne połączenia realizować będzie LOT.

Rusza kolejna edycja konkursu grantów eksportowych dla pomorskich firm. W puli jest ponad 3 mln zł

W konkursie mogą startować małe i średnie przedsiębiorstwa. Pieniądze można przeznaczyć m.in. na udział w zagranicznych targach czy misjach gospodarczych. Wnioski będzie można składać już od najbliższego poniedziałku, 29 czerwca 2020 r.

Impulsem na bałtyckie plaże. Wakacyjne połączenie z Trójmiasta do Ustki Uroczyska

Całodniowy wypoczynek na usteckiej plaży? A może rowerowa wyprawa po ziemi słupskiej? W wakacje takie wycieczki będą łatwiejsze. Dojazd zapewnią codzienne bezpośrednie pociągi z Trójmiasta do Ustki. Podróżnych zawiozą tam nowoczesne składy Impuls. Pierwszy kurs już w sobotę 27 czerwca 2020 r.

Czy przekop przez Mierzeję Wiślaną może zostać wykorzystany militarnie? Znamy treść specjalnej ekspertyzy

Zespół ekspertów z zakresu obronności przygotował analizę dotyczącą znaczenia przekopu przez Mierzeję Wiślaną w kontekście bezpieczeństwa państwa. Specjaliści stwierdzili, że z militarnego punktu widzenia ta inwestycja nie ma żadnego uzasadnienia. Żaden okręt Marynarki Wojennej nie będzie mógł bezpiecznie przepłynąć wykonanym torem wodnym i wejść do portu w Elblągu.

Budżet dobrze wykonany. Radni zdecydowali o udzieleniu absolutorium Zarządowi Województwa Pomorskiego

Wpływy zgodne z założeniami, wydatki zrealizowane, a deficyt pod kontrolą. Pozytywne opinie wydała także Regionalna Izba Obrachunkowa w Gdańsku i Komisja Rewizyjna Sejmiku Województwa Pomorskiego. Taki był budżet województwa pomorskiego w 2019 r.

To podziękowanie za ich ofiarną pracę. Radni przekazali 500 tys. zł dla pomorskich strażaków ochotników

Sejmik Województwa Pomorskiego przekazał 500 tys. zł 218 jednostkom Ochotniczej Straży Pożarnej (OSP) z całego regionu. Pieniądze będą przeznaczone na zakup nowego sprzętu i wyposażenia oraz ubrań bojowych w tym hełmów. Dodatkowe wsparcie otrzymają też laureaci konkursu Floriany 2020.

Apel prezydent Dulkiewicz i marszałka Struka do premiera: branża lotnicza wymaga pomocy rządu i przewidywalnych decyzji

Marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk i prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz wystosowali list do Premiera Mateusza Morawieckiego. Zwracają w nim uwagę, że bez przewidywalnych i odpowiedzialnych decyzji linie lotnicze i lotniska nie będą mogły wznowić efektywnej działalności. Proszą też premiera, aby nie zaskakiwał przewoźników np. zakazem lotów.

Jak zmieniło nas 16 lat w Unii? Pomorze pozyskało w tym czasie 48 mld i zrealizowało ponad 36 tys. projektów.

Rozwój infrastruktury i nowoczesna służba zdrowia. Szeroka oferta kulturalna i wsparcie najbardziej potrzebujących. Do tego rozwój edukacji. Korzyści, jakie Pomorze czerpie z członkostwa we Wspólnocie Europejskiej są widoczne praktycznie w każdej pomorskiej miejscowości. A jesteśmy razem już 16 lat. Co jeszcze zmieniło się dzięki europejskiej wspólnocie.

Pociągi pojadą co 10 minut lub częściej. Od 1 lipca na tory wyjedzie więcej składów Szybkiej Kolei Miejskiej

W dni powszednie pociągi pomiędzy Gdańskiem a Gdynią pojadą nawet co 10 minut. Częstsze kursy będą również w weekendy. Do tego uruchomione zostaną pociągi nocne. To odpowiedź samorządu województwa pomorskiego na zwiększoną frekwencję w pociągach na terenie trójmiejskiej aglomeracji.

Jesteśmy razem już 10 lat. Jubileusz Pomorskiej Kolei Metropolitalnej

Równo 10 lat temu na Pomorzu rozpoczęła się kolejowa rewolucja. Powstała spółka Pomorska Kolej Metropolitalna, która wybudowała nową linię kolejową łączącą Trójmiasto z Kartuzami i Kościerzyną. Stała się ona jednym z komunikacyjnych filarów Pomorza.

Ponad 51 mln zł dla pomorskich przedsiębiorców. Umowa z Bankiem Gospodarstwa Krajowego podpisana

Pomorski Fundusz Pożyczkowy jest jedną z dwóch instytucji, które będą udzielać przedsiębiorcom dotkniętym pandemią COVID-19 preferencyjnie oprocentowanych pożyczek płynnościowych. Dzięki nim mikro-, małe i średnie firmy z regionu będą mogły utrzymać zatrudnienie i płynność finansową. Łącznie, do dyspozycji przedsiębiorców z Pomorza jest aż 81,5 mln zł.

To najlepszy wynik w całym kraju! Pomorskie nadal liderem wykorzystania środków unijnych

We wszystkich gminach na Pomorzu widoczne są pozytywne efekty realizacji projektów z funduszy europejskich. Pod tym względem nasze województwo nieprzerwanie pozostaje liderem w skali kraju. Zakontraktowanych mamy prawie 90 proc. środków z programu regionalnego.

30 milionów złotych dla mikro- i małych firm! Nowa oferta wsparcia od samorządu województwa

Nawet do 250 tys. zł mogą otrzymać pomorscy mikro- i mali przedsiębiorcy, którzy prowadzą hotele, restauracje, wypożyczalnie sprzętu turystycznego czy aktywne formy wypoczynku. Słowem, prawie wszyscy, którzy prowadzą działalność „przemysłu czasu wolnego". Wnioski będzie można składać od 24 czerwca 2020 r.

Kolejny krok rozbudowy lotniska. Kamień węgielny pod pirs zachodni wmurowany

Wielka inwestycja Portu Lotniczego im. Lecha Wałęsy w Gdańsku nie zwalnia. 5 czerwca 2020 r. w strugach ulewnego deszczu odbyła się symboliczna uroczystość wmurowania kamienia węgielnego pod pirs zachodni Terminalu Pasażerskiego T2. Został również podpisany akt erekcyjny tej ważnej dla całego Pomorza inwestycji.

Na tory wyjadą dodatkowe składy. Dzięki temu pociągi Szybkiej Kolei Miejskiej pojadą częściej

Już od 13 czerwca 2020 r. pociągi SKM pomiędzy Gdańskiem a Wejherowem będą kursować częściej. To odpowiedź samorządu województwa pomorskiego na zwiększającą się liczbę podróżnych.

Ponad 1,7 mln zł więcej dla Pucka. Dzięki zwiększonemu dofinansowaniu powstanie m.in. kanalizacja deszczowa

Kanalizacja deszczowa, zbiornik retencyjny to nie tylko ochrona wód Zatoki Puckiej, ale też większe bezpieczeństwo powodziowe miejscowości. Inwestycja będzie dokończona dzięki zwiększonemu dofinansowaniu ze środków unijnych. Dodatkowe środki to aż 1,7 mln zł.

Czeki są symboliczne, ale pieniądze realne. Pomorskie gminy dostaną więcej funduszy na ochronę środowiska

Na budowę kanalizacji deszczowej, zbiorniki retencyjne i ograniczenie zagrożeń powodziowych w całym regionie samorząd województwa przeznaczył już ponad 133 ml zł. Ale środków z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego będzie więcej. Dodatkowe 11 mln zł otrzymają samorządy z Kartuz, Kościerzyny, Sierakowic, Bytowa, Pruszcza Gdańskiego i Chojnic.

Pożyczka płynnościowa po miesiącu. Ponad 3 mln zł trafiło do pomorskich przedsiębiorców

Już od miesiąca pomorscy przedsiębiorcy mogą korzystać z nowego mechanizmu finansowego, jakim jest pożyczka płynnościowa. Pieniądze pozwolą zachować płynność finansową oraz miejsca pracy w firmach dotkniętych kryzysem związanym z pandemią COVID-19. Łącznie do dyspozycji firm jest aż 30 mln zł.

Aż 17 proc. mieszkańców Pomorza ma dziś swoje święto. 1 czerwca to Międzynarodowy Dzień Dziecka [INFOGRAFIKA]

W 2019 roku w województwie pomorskim było 394 205 dzieci w wieku od 0 do 14 lat. To stanowi 16,8 proc. ogólnej liczby mieszkańców Pomorza i plasuje nas na pierwszym miejscu w skali całego kraju.

Lećmy z Gdańska. Nowe procedury bezpieczeństwa na gdańskim lotnisku [PRZEWODNIK]

Pomiar temperatury, dystans społeczny i automatyzacja. W Porcie Lotniczym im. Lecha Wałęsy w Gdańsku obowiązywać będą nowe zasady bezpieczeństwa. A wszystko po to, aby bezpieczna podróż zaczęła się w Gdańsku. Jakie zatem procedury będą obowiązywać podróżnych? Naszym przewodnikiem po nowym-starym terminalu będzie Tomasz Kloskowski, prezes zarządu Portu Lotniczego Gdańsk

Więcej pociągów to bezpieczniejsza podróż. A w Dzień Dziecka, 1 czerwca dzieci pojadą za darmo!

Już w najbliższy weekend wprowadzone zostaną zmiany w kolejowym rozkładzie jazdy. Będzie więcej połączeń do Słupska. Na tory wyjedzie też nocny pociąg SKM. A z okazji Dnia Dziecka, najmłodsi pojadą pociągami za darmo.

Jeszcze jest czas na przekazanie 1 proc. Ostatnie dni na korektę zeznań podatkowych

Choć roczne zeznania podatkowe są już zaakceptowane przez urzędy skarbowe, to do 1 czerwca jest jeszcze możliwość złożenia korekt. Można też wskazać wybraną organizację pożytku publicznego, której przekażemy 1 proc. podatku.

Restauracje i ogródki już działają, ale przedsiębiorcy potrzebują pomocy. Jak na Pomorzu wspiera się restauratorów?

Już od tygodnia można odwiedzać restauracje. 27 maja ogłoszone zostały kolejne regulacje luzujące obostrzenia wprowadzone w związku z pandemią. Jednak utrzymanie wymaganej odległości pomiędzy stolikami, w dalszym ciągu negatywnie wpływa na funkcjonowanie branży gastronomicznej. Jak pomorskie miasta pomagają właścicielom pubów, barów i restauracji?

Już 238 mln zł dla pomorskich pracodawców z Wojewódzkiego Urzędu Pracy. Pomagają ponad 56 tys. pracowników

Na konta pomorskich przedsiębiorców trafi prawie 240 mln zł z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych (FGŚP). Wsparciem objętych zostanie 56,5 tys. pracowników z 1650 firm. Pieniądze sukcesywnie przekazywane przez WUP pomagają przedsiębiorcom przetrwać najtrudniejszy czas epidemii i ochronić miejsca pracy w regionie.