Aktualności

Pociągiem przez Bory Tucholskie. Rusza wakacyjne połączenie z Chojnic i Czerska do Kościerzyny

Już od 6 lipca 2019 r. na tory wyjadą pociągi łączące Chojnice z Kościerzyną. Pojadą przez Czersk, Karsin i Magistralę Węglową. Kursy będą wykonywane do końca wakacji, w każdą sobotę, niedzielę oraz święta.

Trwa głosowanie na inicjatywy społeczne. Najciekawsze projekty mają szansę zyskać 5 tys. złotych

Do 14 lipca 2019 r. Pomorzanie mogą głosować na najciekawsze inicjatywy społeczne, które otrzymają dofinansowanie w ramach programu „Decydujesz, pomagamy". W województwie pomorskim szansę na wsparcie mają Fundacja Gdyński Most Nadziei, Stowarzyszenie Magnolia oraz Związek Stowarzyszeń Bank Żywności W Trójmieście.

W nowym centrum usług biznesowych będzie praca dla najlepszych specjalistów. Maersk Drilling inwestuje w Gdańsku.

Dzięki wsparciu przez inicjatywę Invest in Pomerania kolejna międzynarodowa korporacja otwiera swoje biura w Gdańsku. Maersk Drilling będzie zatrudniać specjalistów z zakresu kadr oraz łańcucha dostaw.

O integracji imigrantów w Brukseli. Seminarium i specjalna wizyta studyjna

W Komitecie Regionów odbyło się specjalne seminarium dotyczące integracji imigrantów. W Brukseli spotkali się przedstawiciele władz lokalnych z całej Europy, Unii Europejskiej, organizacji pozarządowych oraz przedsiębiorcy. W stolicy Belgii z wizytą była też delegacja polskich samorządowców, która wzięła udział w specjalnych, trzydniowych warsztatach.

Absolutorium dla Zarządu Województwa Pomorskiego. Sejmik przyjął finansowe sprawozdanie za 2018 rok

Podczas X sesji Sejmiku Województwa Pomorskiego 27 czerwca 2019 r. radni debatowali nad przyjęciem sprawozdania z wykonania budżetu województwa za 2018 rok. Udzielili również Zarządowi Województwa Pomorskiego absolutorium.

Wotum zaufania dla Zarządu za Raport o stanie województwa pomorskiego w 2018 roku

Na X Sesji Sejmiku Województwa Pomorskiego przyjęto Raport o stanie województwa pomorskiego w 2018 roku. Z tytułu rozpatrzenia raportu Zarząd Województwa otrzymał wotum zaufania. Za głosowało 20, a przeciw było 11 radnych.

Czysta planeta dla wszystkich. Regiony europejskie chcą być liderami w zatrzymaniu zmian klimatycznych

Podczas sesji Komitetu Regionów 26 i 27 czerwca 2019 r. w Brukseli 350 przedstawicieli samorządów europejskich dyskutowało o zmianach klimatycznych i zrównoważonym rozwoju. Wszyscy jednogłośnie podkreślali znaczącą rolę w lokalnych władz w ograniczaniu emisji gazów cieplarnianych i wspieraniu tzw. czystej energii.

Wraca połączenie z Gdańska do Norwegii. Od jesieni samoloty polecą do Molde

Węgierskie linie lotnicze Wizz Air ogłosiły nowe kierunki lotów. Wśród nich jest reaktywacja połączenia z Gdańska do Molde. Pierwszy lot 27 października 2019 r.

Pomorskie i Gdańsk przyjazne przedsiębiorcom. Wspólne działania zostały docenione w Brukseli

W środę, 26 czerwca 2019 r. marszałek Mieczysław Struk oraz wiceprezydent Gdańska Alan Aleksandrowicz odebrali w Brukseli specjalną nagrodę – Europejski Region Przedsiębiorczości. To międzynarodowe wyróżnienie dla regionów, które są sprzyjają biznesowi. Nasze województwo zostało docenione za przyciąganie wykwalifikowanych pracowników, również zza granicy, współpracę biznesu i nauki, edukację przedsiębiorczą młodzieży oraz wspieranie innowacyjnych start-upów.

Nową drogą do Łeby wygodniej i bezpieczniej. Kierowcy na dobry początek dostali odblaskowe kamizelki i apteczki

Modernizacja drogi wojewódzkiej 214 i budowa obwodnicy Wicka trwały dwa lata. Dzięki temu dojazd do Łeby jest wygodniejszy i bezpieczniejszy. Powstała też droga rowerowa i nowe chodniki. Inwestycja kosztowała ponad 76 mln zł. Pieniądze dała Unia Europejska i samorząd województwa.

Pociągiem nad morze. Ruszyły wakacyjne połączenia do Ustki, Łeby i do Helu

Po zimowej przerwie pociągi znów dojeżdżają do Łeby. Kolejarze zapewnili także przejezdność remontowanego szlaku Słupsk – Ustka. Z kolei na Półwysep Helski pojedzie więcej pociągów niż zwykle.

Poszukiwane instytucje, które wesprą pomorskie firmy. Nawet 60 mln na działalność badawczo-rozwojową

Bank Gospodarstwa Krajowego szuka pośredników finansowych do projektu Pomorski Fundusz Rozwoju 2020+. Pośrednicy będę odpowiedzialni za organizację wsparcia w ramach tzw. Wejścia Kapitałowego. Instrument finansowy pomaga w rozwoju innowacyjnych przedsiębiorstw, które łączą działalność badawczo-rozwojową. Na to działanie przeznaczono 60 mln zł.

Nie tylko Wizz Air. Od października do Bergen polecimy też liniami Norwegian

Norwegian Air Shuttle to drugie linie lotnicze, które będą obsługiwać trasę do norweskiego Bergen. Norweski przewoźnik lata również z Gdańska do Helsinek i Oslo.

Nalewka z kwiatów bzu czarnego na liście produktów tradycyjnych z Pomorza. Jest nie tylko smaczna

Na listę produktów tradycyjnych, 14 czerwca 2019 r. została wpisana nalewka z kwiatów bzu czarnego. Lista prowadzona jest przez ministra rolnictwa i rozwoju wsi, a wytwórcy z Pomorza zarejestrowali na niej aż 179 wyrobów spożywczych. Daje to naszemu regionowi czwarte miejsce w Polsce wśród 16 województw. Natomiast truskawka kaszubska znajduje się w Rejestrze Chronionych Nazw Pochodzenia i Chronionych Oznaczeń Geograficznych.

Gdzie spróbować regionalnych przysmaków, nabyć rzemiosło ludowe i obejrzeć wystawy zwierząt? Wybierz się na Żuławskie Targi Rolne

Wystawy ptactwa egzotycznego i drobiu ozdobnego, gołębi i królików. Najpiękniejsze okazy koni, bydła mlecznego i mięsnego. Maszyny i urządzenia do prac polowych. To wszystko można zobaczyć w Starym Polu.

Trzy pomorskie inwestycje mogą zdobyć europejską nagrodę RegioStars. To wyróżnienia dla innowacyjnych projektów

W konkursie Komisja Europejska wyróżnia regionalne, innowacyjne projekty, które zyskały finansowanie unijne. W finale znalazły się trzy inwestycje z województwa pomorskiego. Szansę na nagrodę mają: Gdański Szlak Wodociągowy, Pomorskie Centrum Reumatologiczne im. dr Jadwigi Titz-Kosko w Sopocie oraz projekt „Praca w grupie. Aktywizacja społeczno-zawodowa".

Wybierzmy przyszłość bez plastiku. Najważniejsze wnioski 10. Forum Strategii Unii Europejskiej dla regionu Morza Bałtyckiego

Międzynarodowe forum, w którym udział wzięło prawie 800 osób z całej Europy, odbywało się 12 -13 czerwca 2019 r. w Gdańsku. Uczestniczyli w nim przedsiębiorcy, przedstawiciele organizacji pozarządowych i organów unijnych, samorządowcy, ale także młodzież i naukowcy. Debatowali nad przyszłością regionu Morza Bałtyckiego, a najważniejszym tematami były ekologia oraz gospodarka obiegu zamkniętego.

Musimy zadbać o Bałtyk! W Gdańsku trwa 10. Forum Strategii Unii Europejskiej dla regionu Morza Bałtyckiego [FILM]

Na Ołowiance w Gdańsku 12 czerwca 2019 r. rozpoczęło się 10. Forum Bałtyckie. W filharmonii spotkało się prawie 800 osób z całej Europy. Rozmawiają o tym, jak zmniejszyć zanieczyszczenie Bałtyku, jak walczyć z plastikiem i rozwijać przyjazną środowisku ekonomię.

Pociągiem do Kolbud? Samorządowcy podpisali list intencyjny w sprawie linii kolejowej w Dolinie Raduni

Czy po ponad 20 latach Straszyn i Kolbudy wrócą na kolejową mapę Pomorza? Samorządowcy chcą reaktywacji połączeń pomiędzy Pruszczem Gdańskim a Starą Piłą. List intencyjny w tej sprawie podpisały władze Kolbud, Pruszcza Gdańskiego, Żukowa, Trąbek Wielkich i Przywidza oraz samorząd województwa pomorskiego.

Chcesz, żeby twoja firma odniosła sukces? Przyjdź koniecznie do inkubatora Starter

Jesteś innowatorem, a może prowadzisz start-up? Chcesz dowiedzieć się jak efektywnie rozwijać firmę i skąd uzyskać wsparcie finansowe? 12 czerwca 2019 r. przyjdź do Inkubatora Starter i zapytaj ekspertów o wszystko, co powinieneś wiedzieć.

Ponad 33 mln zł dla szpitali i pogotowia ratunkowego. Wielka termomodernizacja na Pomorzu trwa

Najpierw były szkoły. Potem instytucje kultury. Teraz czas na szpitale. Kilkadziesiąt budynków zyska szczelne okna i drzwi, ocieplone ściany oraz nowe instalacje. Będzie zamontowane ekologiczne i czyste ogrzewanie. Wszystko dzięki unijnemu dofinansowaniu.

W Gdyni obradował Konwent Marszałków Województw RP. Przyjął m.in. stanowisko w sprawie polityki integracyjnej państwa

W piątek, 7 czerwca w Muzeum Emigracji w Gdyni włodarze regionów omawiali m.in. sprawy dotyczące wyzwań demograficznych i ekonomicznych, które stoją przed regionami. Wyżnym tematem były migracje, jako wyzwanie stojące przed pracodawcami oraz możliwości finansowania działań integracyjnych.

Sopot przez trzy dni był biznesowym centrum Polski. Zakończył się Europejski Kongres Finansowy

Czy czeka nas dekoniunktura? Co będzie po brexicie? Odpowiedzi na te pytania szukali najwybitniejsi naukowcy i ekonomiści z całej Europy. W kongresie uczestniczyli także przedstawiciele najważniejszych instytucji finansowych, banków i władz centralnych w Polsce.

Zuzia i Kuba to najpopularniejsze imiona na Pomorzu. Czego jeszcze nie wiesz o Dniu Dziecka? [INFOGRAFIKA GUS]

Statystyczny mały Pomorzanin ma 10 lat, mieszka w mieście i jest uczniem podstawówki. Dziewczynka to Zuzia, a chłopiec – Kuba. Z Okazji Dnia Dziecka Urząd Statystyczny w Gdańsku przygotował dane dotyczące województwa pomorskiego za 2018 r.

Pierwszego czerwca zabierz dzieci na wycieczkę pociągiem. W Dzień Dziecka młodzi pasażerowie jeżdżą za darmo

W Międzynarodowy Dzień Dziecka, 1 czerwca 2019 r. dzieci do lat 16 będą mogły za darmo podróżować pociągami regionalnymi po województwie pomorskim. Specjalną promocję przygotował dla nich samorząd województwa.

Gdzie kupić sadzonki kwiatów i warzyw, drzewa i krzewy, zobaczyć zwierzęta hodowlane i ptaki egzotyczne? Pomorskie AgroTargi w Lubaniu

Owoce pracy hodowlanej i perspektywy rozwoju rolnictwa. Porady pracowników Pomorskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego, zakupy, dobre jedzenie i alpakoterapia dla każdego. Koncert zespołu 4 Takty.

Kilkuset przedsiębiorców spotkało się w Gdyni. Dyskutowali o przełamywaniu barier i nowym podejściu do biznesu

Do gdyńskiego Parku Naukowo-Technologicznego zjechali praktycy i teoretycy biznesu. Były gorące dyskusje, interesujące wnioski oraz prezentacje i warsztaty praktyczne. Organizatorem Forum Przedsiębiorców była Agencja Rozwoju Pomorza.

Wszystko, czego branża gastronomiczna i spożywcza potrzebuje na targach FoodExpo w Gdańsku

W środę 29 maja rozpoczęły się trzydniowe Tragi Spożywczo-Gastronomiczne FoodExpo. To największe tego typu targi w Polsce północnej, które skupiają ponad 140 wystawców z 13 krajów. Swoje stoisko ma także województwo pomorskie. Prezentowane są tam produkty z certyfikatami Dziedzictwa Kulinarnego Pomorza. To m.in. wyroby z lawendy, przetwory runa leśnego, wędzone ryby, naturalne jogurty, wędliny i piwo.

Ekologiczny transport do samolotu. Po płycie gdańskiego lotniska jeździ autobus na prąd

Jest cichy, wygodny i nie emituje spalin.Solaris Urbino 12 Electric w Porcie Lotniczym im. Lecha Wałęsy w Gdańsku już dowozi pasażerów z terminalu do samolotów. To nie jedyny elektryczny pojazd, jaki można zobaczyć na lotnisku.

Jaka jest statystyczna mama? Dzień Matki na Pomorzu w liczbach [INFOGRAFIKA]

Ma prawie 30 lat i wyższe wykształcenie. Chodzi o mamę, która mieszka w województwie pomorskim. Urząd Statystyczny w Gdańsku z okazji Dnia Matki przygotował dane dotyczące województwa pomorskiego za 2018 r.

Archiwum wiadomości