Aktualności

Kilkadziesiąt milionów pasażerów skorzystało z trójmiejskich stacji kolejowych. To drugi wynik w kraju

Gdynia Główna, Wejherowo, Rumia, Sopot oraz Gdańsk Główny to najważniejsze dworce w trójmiejskiej metropolii. Dwa z nich znalazły się nawet w pierwszej dziesiątce w Polsce. W 2017 roku ze wszystkich trójmiejskich stacji skorzystało prawie 79 mln podróżnych. To 13 proc. wszystkich pasażerów korzystających z kolei w całym kraju.

Będzie więcej miejsc dla przedszkolaków w Trąbkach Wielkich. W Kartuzach na pomoc mogą liczyć bezrobotni

Dzięki unijnemu dofinansowaniu samorządowe przedszkole w Trąbkach Wielkich powiększy się o 150 nowych miejsc. Dzieci będą uczestniczyć między innymi w zajęciach z robotyki, programowania i logopedii. Z kolei 80 bezrobotnych z Kartuz zostanie otoczonych opieką i wsparciem w Klubie Integracji Społecznej.

To oni zmieniają Pomorze. Czarna Zebra – kto pomógł zrealizować marzenia?

Innowacyjne start-upy i nowe firmy. Wszystkie mogą uzyskać preferencyjnych pożyczek na rozwój. Pomorski Fundusz Pożyczkowy przekazał już ponad 300 mln zł. A w planach ma jeszcze więcej.

Unijne dofinansowanie przyznane. Prawie miliard złotych na drogę S6, ale tylko do Bożegopola Wielkiego

Prawie 41 kilometrów drogi ekspresowej S6 z Trójmiasta w kierunku Słupska powstanie dzięki wsparciu z Unii Europejskiej. Niestety nie rozwiąże to komunikacyjnych problemów Pomorza Środkowego.

Kolejne miasta dołączają do pilotażu „wspólnego biletu”. Rączki z kodami pojawią się między innymi w Lęborku i Chojnicach

Rozpoczęty w kilku miastach Pomorza pilotaż ma dostarczyć niezbędne dane do stworzenia bezpiecznego sprawnie działającego i przyjaznego dla pasażerów systemu zarządzania tzw. wspólnym biletem.

Kto zaprojektuje nowy przystanek Pomorskiej Kolei Metropolitalnej? Otwarto koperty z ofertami

Pomorska Kolej Metropolitalna otworzyła koperty z ofertami przetargowymi na opracowanie dokumentacji budowy nowych peronów w Gdańsku oraz elektryfikacji linii.

Rekord na linii Pomorskiej Kolei Metropolitalnej. Do 4 mln pasażerów w 2018 roku brakuje tylko pół miliona

Każdego miesiąca z usług pociągów SKM kursujących pomiędzy Gdańskiem, Gdynią, Kartuzami i Kościerzyna korzysta coraz więcej podróżnych. Od początku roku skorzystało z nich 3,4 mln osób. Rekord padł na linii do Kartuz, z której skorzystało 90 tys. pasażerów.

Most im. 100-lecia Odzyskania Niepodległości na Wyspę Sobieszewską już gotowy. Został otwarty w sobotę

Już od soboty, 10 listopada 2018 r. dojazd na Wyspę Sobieszewska w Gdańsku będzie szybszy, wygodniejszy i bezpieczniejszy. Zwodzony most zastąpi starą pontonową przeprawę. Powstały też nowe drogi, ronda i przystanki komunikacji miejskiej. Otwarcie o godz. 14.

Nie pięć, a dziewięć. Tyle nowych elektrycznych składów będzie jeździć na Pomorzu

Zarząd Województwa Pomorskiego podjął decyzję o zakupie większej liczby pociągów Impuls. Dodatkowe cztery składy przyjadą na Pomorze za około rok. Łącznie po naszych torach kursować będzie dziewięć Impulsów.

Miliony euro na wspólny pomorski bilet. Wniosek o unijne dofinansowanie priorytetowego projektu już złożony

Spółka InnoBaltica wnioskuje o ponad 90 mln zł. Pieniądze z Unii Europejskiej przeznaczone będą na kampanię informacyjną, wydanie 300 tys. kart podróżnym oraz 30 punktów obsługi klienta. Zamontowanych będzie też ponad 5 tys. czytników kart.

I ty możesz zostać biznesmenem. Specjalne zajęcia dla uczniów i studentów podczas Pomorskiego Dnia Przedsiębiorczości

Będą spotkania z blogerami, trenerami biznesu, autorska gra miejska i porady wizażystek. Podczas Pomorskiego Dnia Przedsiębiorczości 14 listopada 2018 r. dowiesz się, dlaczego warto mieć własną firmę, jak odnaleźć swoje talenty albo zmienić pasję na biznes.

Jak usprawnić komunikację na Żuławach? Unijne dofinansowanie dla Żuławskiej Kolei Dojazdowej

Żuławska wąskotorówka to nie tylko atrakcja turystyczna. Przygotowane studium wykonalności da odpowiedź na pytanie, jakie inwestycje są niezbędne, aby stała się komunikacyjnym kręgosłupem tej części Pomorza.

Zmieniaj świat wokół siebie. Są pieniądze na realizację pomysłów w konkursie „Decydujesz, pomagamy”

Organizacje pozarządowe, społeczne i aktywni mieszkańcy mogą wystartować w konkursie o granty wysokości 5000, 3000 i 1000 zł. Dzięki pieniądzom będą mogli m.in. zmienić swoją okolicę, organizować spotkania, kreatywne warsztaty oraz zajęcia sportowe. Nabór wniosków trwa do 18 listopada 2018 r.

Marzy ci się własny biznes? Podczas Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości dowiesz się, jak go rozkręcić

Darmowe szkolenia, warsztaty i spotkania ze specjalistami. Podpowiedzą, jak założyć firmę, promować ją w Internecie i zarządzać finansami. W ramach Światowego Dnia Przedsiębiorczości między 12 a 18 listopada 2018 r. będzie można uczestniczyć w wydarzeniach na terenie całego województwa pomorskiego.

W 40 minut do Elbląga. Żuławski odcinek drogi ekspresowej S7 już otwarty

W środę, 31 października drogowcy uroczyście otworzyli odcinek drogi ekspresowej S7 z Koszwał do Nowego Dworu Gdańskiego i Elbląga. Przejezdny jest również nowy most na Wiśle w Kiezmarku. Dzięki temu podróż będzie znacznie szybsza i bezpieczniejsza.

Kolejne zastrzeżenia dla przekopu Mierzei Wiślanej. Stanowisko Zarządu Województwa Pomorskiego

Aż 67 uwag zgłosił Zarząd Województwa Pomorskiego 30 października 2018 r. do kolejnego raportu dotyczącego przekopu mierzei. Dokument Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Olsztynie, uzupełniony o aneks, nie wyjaśnił podstawowych zastrzeżeń, jakie ZWP zgłaszał już w lipcu 2018 r. Nadal brakuje m.in. rzetelnego bilansu zysku i strat, analizy rozwiązań alternatywnych dla przekopu i wykazania nadrzędnego interesu publicznego.

Najlepszy budynek biurowy w Europie Środkowo-Wschodniej jest w Gdańsku. Olivia Prime z prestiżowym wyróżnieniem

Przyjazny dla pracowników, ekologiczny, innowacyjnie wyposażony i zarządzany. Taki jest biurowiec Olivia Prime. Budynek otrzymał główną nagrodę EuropaProperty CEE Investment Awards.

Autobusem czy samochodem? Jak dojechać na cmentarze? [PORADNIK]

Przed nami Wszystkich Świętych i Zaduszki. Jak co roku odwiedzać będziemy groby najbliższych. Wokół cmentarzy będą zamknięte ulice, objazdy, dodatkowe parkingi, a komunikacja miejska będzie kursować znacznie częściej. Sprawdź, jak sprawnie i bezpiecznie dojechać na nekropolie w największych miastach regionu.

Ten kierunek to zupełna nowość w siatce połączeń. Od wiosny polecimy bezpośrednio z Gdańska do Zurychu

Będzie to pierwsze od lat bezpośrednie połączenie lotnicze z Gdańska do Szwajcarii. Samoloty Swiss International Airlines będą latać cztery razy w tygodniu. Pierwszy lot już 31 marca 2019 r.

Dodatkowy dzień wolny od pracy. Sejm uchwalił 12 listopada świętem narodowym

We wtorek wieczorem, 23 października 2018 r. sejm uchwalił ustawę, według której poniedziałek, 12 listopada 2018 r. będzie uroczystym świętem narodowym i dniem wolnym od pracy. Jednak otwarte mają być sklepy, galerie handlowe, publiczne szpitale i apteki.

O biznesie i samorozwoju. W Gdańsku startuje największy festiwal młodej przedsiębiorczości w Polsce

Young Bussines Festival odbędzie się 27 i 28 października 2018 r. w Gdańskim Parku Naukowo-Technologicznym. Podczas wykładów i warsztatów młodzi przedsiębiorcy, studenci i absolwenci dowiedzą się, jak pomysł zamienić w biznes i skutecznie rozwijać karierę zawodową. Nie zabraknie też tematów związanych z marketingiem.

W Gdańsku powstanie nowoczesna fabryka baterii. Tu będą produkowane ogniwa i magazyny energii dla całej Europy

Szwedzka spółka Northvolt, założona przez byłych pracowników firmy Tesla, będzie montować nawet 10 tys. modułów energetycznych rocznie. Powstanie również centrum badawczo-rozwojowe. Wsparcia inwestycji udzieliła inicjatywa Invest in Pomerania.

Chcesz prowadzić firmę odpowiedzialną społecznie? Zarezerwuj czas i przyjdź na Forum Inicjowania Rozwoju

Podczas spotkania 25 października 2018 r. będzie okazja, by rozmawiać o odpowiedzialności, zaangażowaniu społecznym i partnerstwie międzysektorowym. To już 7.edycja spotkań dla przedsiębiorców, organizacji pozarządowych i samorządowców.

Nowe pociągi przyjadą jeszcze w tym roku. Impulsem pojedziemy do Słupska i Elbląga [ZDJĘCIA]

Pociągi będą komfortowo wyposażone i klimatyzowane. Do końca roku z nowosądeckiej fabryki na Pomorze przyjadą cztery nowe składy 45WE Impuls.

Transportowa rewolucja w Bytowie. A do tego nowe szlaki i ścieżki przyrodnicze. Unijne wparcie dla ważnych projektów

W Bytowie powstanie węzeł integracyjny. Będzie nowy dworzec autobusowy, drogi rowerowe i parkingi. Chronione jeziora lobeliowe w okolicach Bytowa zostaną udostępnione turystom dzięki, wytyczonym szlakom turystycznym i ścieżkom przyrodniczym.

Jak wypromować firmę na zagranicznych rynkach? Zarezerwuj jeden dzień i dowiedz się tego, co niezbędne

Skąd uzyskać wsparcie dla zagranicznej ekspansji? Jakie są doświadczenia polskich przedsiębiorców w globalnej gospodarce? 22 października 2018 r. eksperci i przedsiębiorcy spotkają się w Gdańsku i odpowiedzą na pytania przedsiębiorców zainteresowanych eksportem swoich produktów. Termin zgłoszeń upływa 18 października 2018 r.

Tu będą się kształcić przyszłe kadry przemysłu energetycznego. Otwarcie nowego budynku Chemii na Politechnice Gdańskiej

Lepsze warunki kształcenia i kompetencje niezbędne na technologicznym rynku pracy. Powstał też nowy kierunek studiów II stopnia o profilu praktycznym. To wszystko w rozbudowanym budynku "C" Wydziału Chemicznego Politechniki Gdańskiej.

Politycy PiS wbili symboliczną łopatę pod przekop Mierzei Wiślanej. Bez pozwolenia na budowę

We wtorek 16 października 2018 r. na Mierzei Wiślanej odbyła się uroczystość, która – według słów jej uczestników – kończy przygotowania i rozpoczyna budowę przekopu przez mierzeję. Samorząd województwa pomorskiego wyraża zaniepokojenie sytuacją, w której rząd PiS firmuje budowę, mimo że ta nie ma jeszcze wszystkich niezbędnych pozwoleń.

Latem na gdańskim lotnisku było 1,5 mln pasażerów. To rekord. Cel na koniec roku – 5 mln

W trzecim kwartale 2018 roku Port Lotniczy im. Lecha Wałęsy w Gdańsku obsłużył ponad półtora miliona pasażerów. Przez dziewięć miesięcy było ich prawie 4 mln. Od początku roku było ich ponad 8,9 proc. więcej niż w 2017 roku. Gdański port jest też wiceliderem punktualności wśród polskich lotnisk.

Historycznie niskie bezrobocie na Pomorzu. Tylko pięciu mieszkańców na 100 nie ma pracy [RAPORT]

Podczas ostatniej w V kadencji sesji Sejmiku Województwa Pomorskiego 15 października 2018 r. marszałek Mieczysław Struk przedstawił ocenę sytuacji na pomorskim rynku pracy. Omówił też realizację zadań samorządu w zakresie polityki rynku pracy.

Archiwum wiadomości