Aktualności

W dwie godziny do perły Morza Czarnego. Jesienią polecimy samolotem z Gdańska do Odessy

Kiedyś grecka osada, potem turecka twierdza i nowoczesne miasto księcia Richelieu. To Odessa, czyli czarnomorska brama na Ukrainę. Już 2 listopada 2019 r. linie lotnicze Wizz Air uruchamiają bezpośrednie loty pomiędzy Gdańskiem a Odessą.

Samolotem do stolicy Szkocji. Nowe połączenie z gdańskiego lotniska

Wizz Air, to druga linia lotnicza, która połączy Gdańsk z Edynburgiem. Pierwszy lot zaplanowano 19 grudnia 2019 r.

To oni zmieniają Pomorze. Bocianie Gniazdo, czyli rekreacja dla dzieci i młodzieży w niezwykłym miejscu

Pięknie położony Pałac pod Bocianim Gniazdem w Runowie to ośrodek kolonijny, który posiada wiele atrakcji dla dzieci i młodzieży. Organizuje kolonie i obozy. A wszystko to powstało dzięki wsparciu Pomorskiego Funduszu Pożyczkowego i pożyczce turystycznej.

Statystyczny Pomorzanin jeździ pociągiem prawie 25 razy w roku. To najwięcej w całym kraju

Kolejny rok z rzędu województwo pomorskie jest tym regionem, w którym statystyczny mieszkaniec najczęściej korzysta z kolejowych przewozów pasażerskich. Średnio Pomorzanie jeżdżą trzy razy częściej niż statystyczny Polak. Nasz region jest jedynym, który może się pochwalić wzrostem wykorzystania kolei w 2018 roku.

Parki, plaże, a nawet punkty widokowe mogą rywalizować. Konkurs Najlepsza Przestrzeń Publiczna Województwa Pomorskiego

Do 23 sierpnia 2019 roku można zgłaszać przedsięwzięcia, które pozytywnie zmieniły przestrzenie publiczne na wsiach, w miastach, w gminach i powiatach województwa pomorskiego. Mogą być to nowe parki, rewitalizowane ulice, tereny spacerowe, plaże, a nawet punkty widokowe. Zgłoszone miejsca zawalczą o tytuł Najlepszej Przestrzeni Publicznej Województwa Pomorskiego 2019.

Padł kolejny rekord na pomorskim rynku pracy. Tak dobrze jeszcze nie było

Stopa bezrobocia w całej Polsce utrzymuje się na poziomie 5,3 procent. Bezrobocie w województwie pomorskim w czerwcu 2019 roku wyniosło 4,4 proc. Nigdy nie było tak niskie. Pomorskie pod tym względem zajmuje 4. pozycję w kraju.

Czy robot potrzebuje terapeuty? Czym zajmuje się haker zdrowia? Zobacz, jakie zawody powstaną w przyszłości [RAPORT]

Wyjątkowo szybki rozwój technologii, sztucznej inteligencji, cyfryzacja oraz mobilność wpływają na dynamiczne zmiany na rynku pracy. Powstają zupełnie nowe zawody, a inne znikają. Wśród zawodów przyszłości wymienia się m.in. terapeutę robotów, konsultanta ds. kryptowaluty, agenta różnorodności genetycznej, kosmicznych rolników oraz hakerów zdrowia. Czym będą się zajmować? Jak przygotować się do wyzwań rynku pracy? Dowiesz się ze specjalnego raportu.

Biznes nad Morzem Czarnym? Jedź z Pomorskim Brokerem Eksportowym na targi w Odessie i nawiąż biznesowe kontakty

Port w Odessie jest czarnomorską bramą na Ukrainę. A międzynarodowe targi Trans Expo to ważne wydarzenie branży morskiej i stoczniowej. Agencja Rozwoju Pomorza zaprasza firmy z Pomorza do wspólnego wyjazdu na targi. Zgłoszenia do 2 sierpnia 2019 r.

Rekordowe 100 zgłoszeń! Gryf Gospodarczy coraz bardziej pożądaną nagrodą

Zakończył się nabór do jubileuszowej 20. edycji konkursu o Nagrodę Pomorską Gryf Gospodarczy. W tym roku wpłynęła rekordowa liczba zgłoszeń. Zwycięzców poznamy podczas uroczystej gali 20 września 2019 r.

Prawie 2,5 mln pasażerów w pół roku. Na gdańskim lotnisku rośnie liczba pasażerów oraz przeładunki towarów

Ruch pasażerski w Porcie Lotniczym im. Lecha Wałęsy w Gdańsku w pierwszym półroczu 2019 wzrósł o prawie 6 proc. w stosunku do roku 2018. Rośnie też liczba operacji lotniczych oraz przewozy cargo. Te dane to dobra prognoza i szansa na przekroczenie liczby 5 mln pasażerów pod koniec roku.

Jak z Pomorza dojechać na Pol'and'Rock Festival 2019? Znamy rozkład jazdy specjalnych pociągów

Trzy specjalne pociągi z Gdyni do Kostrzyna nad Odrą pojadą przez Słupsk, Koszalin, Stargard i Gryfino. W ten sposób dowiozą uczestników na tegoroczny festiwal Pol'and'Rock. Ponadto, w czasie festiwalu kursować będzie dodatkowy pociąg ze Słupska do Kostrzyna

Zainspiruj się twórczo podczas Gdynia Design Days. Warsztaty, wystawy i spotkania z najlepszymi projektantami

Przez ponad tydzień 6-14 lipca 2019 r. Gdynia stanie się nadmorską stolicą designu. Podczas festiwalu Gdynia Design Days odbędzie się kilkadziesiąt spotkań branży projektowej, kursy dla specjalistów i początkujących, wykłady i wystawy. To świetna okazja, by zobaczyć, jak w praktyce wygląda współczesny polski design i jakie są trendy w projektowaniu.

Jeśli lecieć to tylko z Gdańska. Pomorskie lotnisko wciąż jest polskim liderem punktualności

W czerwcu 2019 r. średni współczynnik punktualności w Porcie Lotniczym im. Lecha Wałęsy w Gdańsku wyniósł 82,65 proc. To o prawie 6 proc. więcej niż średnia dla wszystkich polskich lotnisk. Poznaliśmy też najbardziej punktualną linię operującą z Pomorza.

Są plany rozwoju portów w Gdyni i w Gdańsku. Będą nowe drogi, modernizacja kolei i innowacyjne technologie

W Gdyni 2 lipca 2019 r. odbyła się specjalna konferencja poświęcona tematyce portowej regionu bałtyckiego „Uwarunkowania rozwojowe portów Gdańska i Gdyni". W Porcie Gdynia spotkali się przedstawiciele branży morskiej, ministerstw gospodarki morskiej, inwestycji i infrastruktury, samorządowcy oraz przedsiębiorcy. Rozmawiali m.in. o tym, w jakim kierunku zmierza branża i jak rozwijać trójmiejskie porty.

Transcassubią na XXI Światowy Zjazd Kaszubów. Specjalny pociąg do Chojnic [ROZKŁAD JAZDY]

Tegoroczny, XXI już Światowy Zjazd Kaszubów będzie w Chojnicach 6 lipca 2019 r. Uczestników zawiezie tam specjalny pociąg Transcassubia. W tym roku, skład pojedzie z Redy przez Gdynię, Kościerzynę i Lipusz.

Odblaski, kamizelki i porady. Pomorski Ośrodek Ruchu Drogowego i pomorska Policja wspólnie edukują rowerzystów

Wcześniej były apteczki dla kierowców i odblaski dla pieszych. Teraz czas na rowerzystów. Trwa akcja „Dwa Kółka" organizowana przez PORD i pomorską Policję. Przez pięć dni w pomorskich miejscowościach rozdawane są odblaskowe gadżety dla cyklistów.

Pociągiem przez Bory Tucholskie. Rusza wakacyjne połączenie z Chojnic i Czerska do Kościerzyny

Już od 6 lipca 2019 r. na tory wyjadą pociągi łączące Chojnice z Kościerzyną. Pojadą przez Czersk, Karsin i Magistralę Węglową. Kursy będą wykonywane do końca wakacji, w każdą sobotę, niedzielę oraz święta.

Trwa głosowanie na inicjatywy społeczne. Najciekawsze projekty mają szansę zyskać 5 tys. złotych

Do 14 lipca 2019 r. Pomorzanie mogą głosować na najciekawsze inicjatywy społeczne, które otrzymają dofinansowanie w ramach programu „Decydujesz, pomagamy". W województwie pomorskim szansę na wsparcie mają Fundacja Gdyński Most Nadziei, Stowarzyszenie Magnolia oraz Związek Stowarzyszeń Bank Żywności W Trójmieście.

W nowym centrum usług biznesowych będzie praca dla najlepszych specjalistów. Maersk Drilling inwestuje w Gdańsku.

Dzięki wsparciu przez inicjatywę Invest in Pomerania kolejna międzynarodowa korporacja otwiera swoje biura w Gdańsku. Maersk Drilling będzie zatrudniać specjalistów z zakresu kadr oraz łańcucha dostaw.

O integracji imigrantów w Brukseli. Seminarium i specjalna wizyta studyjna

W Komitecie Regionów odbyło się specjalne seminarium dotyczące integracji imigrantów. W Brukseli spotkali się przedstawiciele władz lokalnych z całej Europy, Unii Europejskiej, organizacji pozarządowych oraz przedsiębiorcy. W stolicy Belgii z wizytą była też delegacja polskich samorządowców, która wzięła udział w specjalnych, trzydniowych warsztatach.

Absolutorium dla Zarządu Województwa Pomorskiego. Sejmik przyjął finansowe sprawozdanie za 2018 rok

Podczas X sesji Sejmiku Województwa Pomorskiego 27 czerwca 2019 r. radni debatowali nad przyjęciem sprawozdania z wykonania budżetu województwa za 2018 rok. Udzielili również Zarządowi Województwa Pomorskiego absolutorium.

Wotum zaufania dla Zarządu za Raport o stanie województwa pomorskiego w 2018 roku

Na X Sesji Sejmiku Województwa Pomorskiego przyjęto Raport o stanie województwa pomorskiego w 2018 roku. Z tytułu rozpatrzenia raportu Zarząd Województwa otrzymał wotum zaufania. Za głosowało 20, a przeciw było 11 radnych.

Czysta planeta dla wszystkich. Regiony europejskie chcą być liderami w zatrzymaniu zmian klimatycznych

Podczas sesji Komitetu Regionów 26 i 27 czerwca 2019 r. w Brukseli 350 przedstawicieli samorządów europejskich dyskutowało o zmianach klimatycznych i zrównoważonym rozwoju. Wszyscy jednogłośnie podkreślali znaczącą rolę w lokalnych władz w ograniczaniu emisji gazów cieplarnianych i wspieraniu tzw. czystej energii.

Wraca połączenie z Gdańska do Norwegii. Od jesieni samoloty polecą do Molde

Węgierskie linie lotnicze Wizz Air ogłosiły nowe kierunki lotów. Wśród nich jest reaktywacja połączenia z Gdańska do Molde. Pierwszy lot 27 października 2019 r.

Pomorskie i Gdańsk przyjazne przedsiębiorcom. Wspólne działania zostały docenione w Brukseli

W środę, 26 czerwca 2019 r. marszałek Mieczysław Struk oraz wiceprezydent Gdańska Alan Aleksandrowicz odebrali w Brukseli specjalną nagrodę – Europejski Region Przedsiębiorczości. To międzynarodowe wyróżnienie dla regionów, które są sprzyjają biznesowi. Nasze województwo zostało docenione za przyciąganie wykwalifikowanych pracowników, również zza granicy, współpracę biznesu i nauki, edukację przedsiębiorczą młodzieży oraz wspieranie innowacyjnych start-upów.

Nową drogą do Łeby wygodniej i bezpieczniej. Kierowcy na dobry początek dostali odblaskowe kamizelki i apteczki

Modernizacja drogi wojewódzkiej 214 i budowa obwodnicy Wicka trwały dwa lata. Dzięki temu dojazd do Łeby jest wygodniejszy i bezpieczniejszy. Powstała też droga rowerowa i nowe chodniki. Inwestycja kosztowała ponad 76 mln zł. Pieniądze dała Unia Europejska i samorząd województwa.

Pociągiem nad morze. Ruszyły wakacyjne połączenia do Ustki, Łeby i do Helu

Po zimowej przerwie pociągi znów dojeżdżają do Łeby. Kolejarze zapewnili także przejezdność remontowanego szlaku Słupsk – Ustka. Z kolei na Półwysep Helski pojedzie więcej pociągów niż zwykle.

Poszukiwane instytucje, które wesprą pomorskie firmy. Nawet 60 mln na działalność badawczo-rozwojową

Bank Gospodarstwa Krajowego szuka pośredników finansowych do projektu Pomorski Fundusz Rozwoju 2020+. Pośrednicy będę odpowiedzialni za organizację wsparcia w ramach tzw. Wejścia Kapitałowego. Instrument finansowy pomaga w rozwoju innowacyjnych przedsiębiorstw, które łączą działalność badawczo-rozwojową. Na to działanie przeznaczono 60 mln zł.

Nie tylko Wizz Air. Od października do Bergen polecimy też liniami Norwegian

Norwegian Air Shuttle to drugie linie lotnicze, które będą obsługiwać trasę do norweskiego Bergen. Norweski przewoźnik lata również z Gdańska do Helsinek i Oslo.

Nalewka z kwiatów bzu czarnego na liście produktów tradycyjnych z Pomorza. Jest nie tylko smaczna

Na listę produktów tradycyjnych, 14 czerwca 2019 r. została wpisana nalewka z kwiatów bzu czarnego. Lista prowadzona jest przez ministra rolnictwa i rozwoju wsi, a wytwórcy z Pomorza zarejestrowali na niej aż 179 wyrobów spożywczych. Daje to naszemu regionowi czwarte miejsce w Polsce wśród 16 województw. Natomiast truskawka kaszubska znajduje się w Rejestrze Chronionych Nazw Pochodzenia i Chronionych Oznaczeń Geograficznych.

Aktualności