Aktualności

Wybierzmy przyszłość bez plastiku. Najważniejsze wnioski 10. Forum Strategii Unii Europejskiej dla regionu Morza Bałtyckiego

Międzynarodowe forum, w którym udział wzięło prawie 800 osób z całej Europy, odbywało się 12 -13 czerwca 2019 r. w Gdańsku. Uczestniczyli w nim przedsiębiorcy, przedstawiciele organizacji pozarządowych i organów unijnych, samorządowcy, ale także młodzież i naukowcy. Debatowali nad przyszłością regionu Morza Bałtyckiego, a najważniejszym tematami były ekologia oraz gospodarka obiegu zamkniętego.

Musimy zadbać o Bałtyk! W Gdańsku trwa 10. Forum Strategii Unii Europejskiej dla regionu Morza Bałtyckiego [FILM]

Na Ołowiance w Gdańsku 12 czerwca 2019 r. rozpoczęło się 10. Forum Bałtyckie. W filharmonii spotkało się prawie 800 osób z całej Europy. Rozmawiają o tym, jak zmniejszyć zanieczyszczenie Bałtyku, jak walczyć z plastikiem i rozwijać przyjazną środowisku ekonomię.

Pociągiem do Kolbud? Samorządowcy podpisali list intencyjny w sprawie linii kolejowej w Dolinie Raduni

Czy po ponad 20 latach Straszyn i Kolbudy wrócą na kolejową mapę Pomorza? Samorządowcy chcą reaktywacji połączeń pomiędzy Pruszczem Gdańskim a Starą Piłą. List intencyjny w tej sprawie podpisały władze Kolbud, Pruszcza Gdańskiego, Żukowa, Trąbek Wielkich i Przywidza oraz samorząd województwa pomorskiego.

Chcesz, żeby twoja firma odniosła sukces? Przyjdź koniecznie do inkubatora Starter

Jesteś innowatorem, a może prowadzisz start-up? Chcesz dowiedzieć się jak efektywnie rozwijać firmę i skąd uzyskać wsparcie finansowe? 12 czerwca 2019 r. przyjdź do Inkubatora Starter i zapytaj ekspertów o wszystko, co powinieneś wiedzieć.

Ponad 33 mln zł dla szpitali i pogotowia ratunkowego. Wielka termomodernizacja na Pomorzu trwa

Najpierw były szkoły. Potem instytucje kultury. Teraz czas na szpitale. Kilkadziesiąt budynków zyska szczelne okna i drzwi, ocieplone ściany oraz nowe instalacje. Będzie zamontowane ekologiczne i czyste ogrzewanie. Wszystko dzięki unijnemu dofinansowaniu.

W Gdyni obradował Konwent Marszałków Województw RP. Przyjął m.in. stanowisko w sprawie polityki integracyjnej państwa

W piątek, 7 czerwca w Muzeum Emigracji w Gdyni włodarze regionów omawiali m.in. sprawy dotyczące wyzwań demograficznych i ekonomicznych, które stoją przed regionami. Wyżnym tematem były migracje, jako wyzwanie stojące przed pracodawcami oraz możliwości finansowania działań integracyjnych.

Sopot przez trzy dni był biznesowym centrum Polski. Zakończył się Europejski Kongres Finansowy

Czy czeka nas dekoniunktura? Co będzie po brexicie? Odpowiedzi na te pytania szukali najwybitniejsi naukowcy i ekonomiści z całej Europy. W kongresie uczestniczyli także przedstawiciele najważniejszych instytucji finansowych, banków i władz centralnych w Polsce.

Zuzia i Kuba to najpopularniejsze imiona na Pomorzu. Czego jeszcze nie wiesz o Dniu Dziecka? [INFOGRAFIKA GUS]

Statystyczny mały Pomorzanin ma 10 lat, mieszka w mieście i jest uczniem podstawówki. Dziewczynka to Zuzia, a chłopiec – Kuba. Z Okazji Dnia Dziecka Urząd Statystyczny w Gdańsku przygotował dane dotyczące województwa pomorskiego za 2018 r.

Pierwszego czerwca zabierz dzieci na wycieczkę pociągiem. W Dzień Dziecka młodzi pasażerowie jeżdżą za darmo

W Międzynarodowy Dzień Dziecka, 1 czerwca 2019 r. dzieci do lat 16 będą mogły za darmo podróżować pociągami regionalnymi po województwie pomorskim. Specjalną promocję przygotował dla nich samorząd województwa.

Gdzie kupić sadzonki kwiatów i warzyw, drzewa i krzewy, zobaczyć zwierzęta hodowlane i ptaki egzotyczne? Pomorskie AgroTargi w Lubaniu

Owoce pracy hodowlanej i perspektywy rozwoju rolnictwa. Porady pracowników Pomorskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego, zakupy, dobre jedzenie i alpakoterapia dla każdego. Koncert zespołu 4 Takty.

Kilkuset przedsiębiorców spotkało się w Gdyni. Dyskutowali o przełamywaniu barier i nowym podejściu do biznesu

Do gdyńskiego Parku Naukowo-Technologicznego zjechali praktycy i teoretycy biznesu. Były gorące dyskusje, interesujące wnioski oraz prezentacje i warsztaty praktyczne. Organizatorem Forum Przedsiębiorców była Agencja Rozwoju Pomorza.

Wszystko, czego branża gastronomiczna i spożywcza potrzebuje na targach FoodExpo w Gdańsku

W środę 29 maja rozpoczęły się trzydniowe Tragi Spożywczo-Gastronomiczne FoodExpo. To największe tego typu targi w Polsce północnej, które skupiają ponad 140 wystawców z 13 krajów. Swoje stoisko ma także województwo pomorskie. Prezentowane są tam produkty z certyfikatami Dziedzictwa Kulinarnego Pomorza. To m.in. wyroby z lawendy, przetwory runa leśnego, wędzone ryby, naturalne jogurty, wędliny i piwo.

Ekologiczny transport do samolotu. Po płycie gdańskiego lotniska jeździ autobus na prąd

Jest cichy, wygodny i nie emituje spalin.Solaris Urbino 12 Electric w Porcie Lotniczym im. Lecha Wałęsy w Gdańsku już dowozi pasażerów z terminalu do samolotów. To nie jedyny elektryczny pojazd, jaki można zobaczyć na lotnisku.

Jaka jest statystyczna mama? Dzień Matki na Pomorzu w liczbach [INFOGRAFIKA]

Ma prawie 30 lat i wyższe wykształcenie. Chodzi o mamę, która mieszka w województwie pomorskim. Urząd Statystyczny w Gdańsku z okazji Dnia Matki przygotował dane dotyczące województwa pomorskiego za 2018 r.

Polska Agencja Kosmiczna zostaje w Gdańsku. Rząd wysłuchał apelów samorządowców

W projekcie zmiany ustawy o Polskiej Agencji Kosmicznej został wykreślony zapis o gdańskiej siedzibie agencji. Apele pomorskich samorządowców przyniosły efekt. PAK pozostanie w Gdańsku.

Rozmowy z ekspertami i warsztaty praktyczne. Forum Przedsiębiorstw już niedługo. Nie czekaj i zarejestruj się

Dyskusje o rozwoju firm i o zarządzaniu ryzykiem. Do tego warsztaty o ekologii w firmie. Forum Przedsiębiorstw to idealne miejsce, aby spotkać ekspertów i dowiedzieć się więcej o prowadzeniu biznesu. Zapisy trwają tylko do 24 maja 2019 r.

Umowa na koncepcję nowej linii kolejowej podpisana. To kolejny krok do budowy bajpasa kartuskiego

Dokumentacja powstanie w ciągu około 6 miesięcy i będzie kosztować prawie milion złotych. Dzięki niej dowiemy się, jak będzie wyglądać kolejowy szlak z Gdańska przez Starą Piłę do Glincza. Opracowanie wskaże też najlepsze miejsce na nowy przystanek Gdańsk Karczemki.

Pomorzanie tłumnie świętowali na wielkim pikniku europejskim w Sopocie. Dni Otwarte Funduszy Europejskich za nami [ZDJĘCIA]

Na Skwerze Kuracyjnym w Sopocie w niedzielę 12 maja 2019 r. można było zobaczyć, jak fundusze europejskie wpływają codzienne na życie Pomorzan. A przy okazji skorzystać z wielu atrakcji dla dzieci i dorosłych. Były m.in. bańki mydlane, lepienie z gliny, konkursy z nagrodami, masaże i badania diagnostyczne.

Pomorski Kongres Obywatelski: siedem pomorskich zasad partnerstwa i dyskusje o demokracji

W czasie Pomorskiego Kongresu Obywatelskiego 11 maja 2019 r. samorządowcy, naukowy, działacze społeczni i uczniowie przyjęli Pomorskie Zasady Partnerstwa. Mają stać się przykładem dla innych regionów, jak tworzyć demokratyczne reguły współpracy w różnych dziedzinach: edukacji, biznesie i gospodarce. Zasady zapoczątkują też debaty w poszczególnych powiatach i środowiskach Pomorza.

Jak zyskać dodatkowe środki na inwestycje? Dowiesz się podczas bezpłatnych spotkań informacyjnych

W maju odbędą się cztery specjalne spotkania informacyjne w Malborku, Chojnicach, Starogardzie Gdańskim i Gdańsku. Będzie można dowiedzieć się, jak zdobyć finansowanie dla własnych pomysłów i projektów, jakie kwoty można zyskać i kto może się o nie starać. Pierwsze szkolenie już 13 maja 2019 r. w Malborku.

Gdańskie lotnisko lepsze niż Singapur i Moskwa. Zajęło piąte miejsce w światowym rankingu

Ranking AirHelp ocenia punktualność, jakość usług oraz ofertę gastronomiczną i handlową. Port Lotniczy im. Lecha Wałęsy w Gdańsku wyprzedził wielkie światowe porty lotnicze. Zdeklasował również polskie lotniska.

Zwiedzanie teatru muzycznego, warsztaty foto i rodzinne pikniki. Trwają Dni Otwarte Funduszy Europejskich

Przez cały weekend 10-12 maja 2019 r. będzie można na własne oczy sprawdzić, jak fundusze europejskie poprawiają jakość życia Pomorzan. Za darmo do zobaczenia będą m.in. zajezdnia trolejbusowa, zakamarki urzędów i niedostępne na co dzień zaplecze PKP SKM. Będą też bezpłatne badania, warsztaty oraz spotkania z doradcami zawodowymi.

Amerykanie inwestują na Pomorzu. Powstanie centrum biznesowe za 15 mln zł

W Pomorskiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej powstanie pierwsze centrum usług biznesowych dla Europy i Afryki. Amerykański koncern JUUL Labs, zajmujący się inhalatorami do e-papierosów, zatrudni ponad 50 osób. Rekrutacja już trwa.

Wystartowała największa w Polsce konferencja technologiczna Infoshare. W Gdańsku spotyka się ponad 6 tys. uczestników [ZDJĘCIA]

Infoshare to największa w Polsce i środkowej części Europy konferencja technologiczna, która skupia programistów, marketerów, deweloperów, start-uperów i przedstawicieli korporacji. Przez dwa dni wezmą udział w prawie 200 wykładach, warsztatach i debatach o nowych technologiach, marketingu i biznesie.

Kolejny superkomputer i serwery w bunkrze pod PG. Będą wykonywać skomplikowane obliczenia Big Data

Za ponad 114 mln zł na Politechnice Gdańskiej powstanie centrum badawczo-rozwojowe. STOS, bo tak będzie nazywać się jednostka, pozwoli na lepszą integrację teleinformatyki z biznesem i będzie rozwijać nowe technologie. A wszystko to dzięki internetowi rzeczy i Big Data.

Wstąpienie Polski do Unii Europejskiej było przełomem. Co zmieniło się na Pomorzu przez ostatnie 15 lat? [ROZMOWA Z MARSZAŁKIEM]

Pomorze przeżywa najlepszy od 400 lat okres rozwoju gospodarczego. Rozwijają się firmy, infrastruktura i komunikacja. Od 15 lat środki unijne wspierają także działania społeczne i edukacyjne. – Wspólnota to jednak nie tylko pieniądze. Łączą nas także ważne wartości: solidarność, wolność i praworządność – mówi Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego.

Jak znaleźć pracownika i zatrzymać go w firmie? Cykl darmowych spotkań „Pomorskie. Dobre miejsca pracy”

Specjalne spotkania dla pracodawców w całym województwie pomorskim dotyczyć będą jakości pracy, sposobów na znalezienie pracownika oraz rozwoju zawodowego. W dyskusjach wezmą udział specjaliści HR, eksperci zarządzania czasem pracy i różnorodności kulturowej.

Już po raz 20. szukamy liderów biznesu na Pomorzu. Zgłoś swoją firmę do nagrody Gryf Gospodarczy

Trwa jubileuszowa, 20. edycja konkursu o Nagrodę Pomorską Gryf Gospodarczy. To szansa na zdobycie jednego z najbardziej prestiżowych wyróżnień, przyznawanego przedsiębiorstwom działającym w naszym regionie. Udział w konkursie jest bezpłatny, a zgłoszenia można przesyłać do 15 lipca 2019 r.

Święta wielkanocne w liczbach. Ile w tym roku wydamy na jajka, kiełbasę i mąkę? [INFOGRAFIKA]

W tym roku za jajko średnio zapłacimy 0,78 zł, za białą kiełbasę do żurku 19,19 zł i za kilogram mąki 2,71 zł. Chrzan tarty kosztuje około 3 zł. W porównaniu do zeszłego roku wzrosła też cena masła, nabiału i słodyczy. Zobacz, ile zapłacisz w tym roku za wielkanocne smakołyki.

Fryzjerzy, mechanicy, piekarze, szewcy i stolarze. Specjalne listy gratulacyjne dla pomorskich rzemieślników

Marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk i wojewoda pomorski Dariusz Drelich w poniedziałek 15 kwietnia 2019 r. wręczyli listy gratulacyjne najlepszym rzemieślnikom z Pomorza. Są wśród nich przedsiębiorcy odnoszący sukcesy, absolwenci szkół rzemieślniczych oraz firmy wspierające działalność charytatywną.