Aktualności

Czy Pomorze postawi na gaz? To poprawi komfort życia mieszkańców

Do większego korzystania z gazu ziemnego oraz rozbudowy sieci gazowej na terenie poszczególnych gmin województwa pomorskiego namawia przedstawicieli lokalnych samorządów Polska Spółka Gazownictwa. - Działania związane z gazyfikacją regionu będą stymulować rozwój gospodarczy, wpłyną na zwiększenie dywersyfikacji źródeł energii i poprawę stanu środowiska naturalnego – ocenia Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego.

Sztormy Roku 2017. Głosuj na najlepszych: sportowca, wydarzenie, firmę i euroinspiracje

Na Pomorskie Sztormy, plebiscyt organizowany przez „Gazetę Wyborczą Trójmiasto" i Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego, można głosować do 17 lutego 2017 r.

CEE Awards wyróżniło firmy z Europy Środkowo-Wschodniej. Aż 5 głównych nagród trafiło do Trójmiasta

Tytuł najdynamiczniej rozwijającego się miasta dla aglomeracji trójmiejskiej, a dla Gdańska główną nagrodę za inicjatywę roku w sektorze publicznym przyznało międzynarodowe jury CEE Shared Services and Outsourcing Awards 2017. Uhonorowano również trójmiejskie firmy z sektora Business Services. Nagrody wręczono 2 lutego 2017 r. w Warszawie.

Trójmiasto wiceliderem wśród najatrakcyjniejszych miejsc dla poszukujących pracy

Nie chcemy już wyjeżdżać za granicę w poszukiwaniu pracy. Coraz częściej szukamy ofert w Polsce. Plaże, dobre połączenia komunikacyjne krajowe i zagraniczne, czyste powietrze – to tylko niektóre atuty Trójmiasta. Jesteśmy po Wrocławiu najchętniej wybieranym miejscem do rozpoczęcia nowego etapu kariery zawodowej.

Bezpieczniejsza podróż między Człuchowem a Debrznem. Zaczyna się remont drogi

Nowe ronda, chodniki, ścieżki rowerowe i latarnie, przebudowane skrzyżowania to zmiany, na których skorzystają podróżujący drogą wojewódzką Człuchów – Debrzno, która łączy Pomorze (Człuchów) z Wielkopolską (Piła). 19-kilometrowym odcinkiem będzie można pojechać już pod koniec roku.

Czołowy producent kryształu na świecie otwiera siedzibę w Gdańsku. Będą setki nowych miejsc pracy

Swarovski otwiera globalne centrum usług w Gdańsku. Pracę znajdzie kilkaset osób. Oficjalne rozpoczęcie działalności stałego biura zaplanowano latem tego roku.

Ryszard Świlski o zmianach w pomorskim transporcie kolejowym. „Będzie szybciej i wygodniej”

Nowe pociągi, wyremontowane linie kolejowe i wspólny bilet to następne inwestycje, które mają zachęcać do podróżowania pomorską koleją. Na zmianach skorzystają mieszkańcy województwa i turyści.

Nauka i biznes siłą napędową rozwoju regionu – przyjdź na seminarium

Wszystkich, których interesuje realizacja projektów badawczo-rozwojowych, na spotkanie pt. „Innowacje na Pomorzu" zaprasza Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku. Seminarium odbędzie się w czwartek, 2 lutego 2017 r. w siedzibie WFOŚiGW. Udział jest bezpłatny.

Spotkanie informacyjne o harmonogramie naborów wniosków o dofinansowanie

Główny Punkt Informacyjny Funduszy Europejskich Departamentu Programów Regionalnych Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego zaprasza 26 stycznia 2017 r. na spotkanie. Rozmowy będą poświęcone planowanym w 2017 r. konkursom w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020. Udział – bezpłatny.

Wygodniejszy i bezpieczniejszy dojazd do autostrady – rozbudowa drogi wojewódzkiej 224

Rozbudowa drogi wojewódzkiej nr 224 na odcinku Godziszewo – węzeł autostrady A1 Stanisławie ucieszy zarówno kierowców, jak i pieszych. Poprawi się komfort i bezpieczeństwo podróży – jezdnia będzie poszerzona, powstaną chodniki i ciągi pieszo-rowerowe. 20 stycznia 2017 r. w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Pomorskiego została podpisana umowa dotycząca tej inwestycji.

Targi Młodej Pary w gdańskim AmberExpo

Impreza branży ślubnej już 29 stycznia 2017 r. zawita do AmberExpo w Gdańsku – będzie wiele atrakcji i ofert. Targi Młodej Pary to nie tylko znana formuła targowa, ale także rozrywka dzięki pokazom mody ślubnej, warsztatom związanym z tematyką weselną i konkursom z nagrodami. Swoje oferty zaprezentuje ponad 150 firm. Nie zabraknie również cateringu i degustacji.

Pizza po kaszubsku i doładowanie telefonów. Nowości na targach Food-to-Go

Kaszubskie klimaty, wyjątkowa w swoim rodzaju pizza, bezglutenowe przysmaki i ponad 100 firm z branży gastronomicznej – to tylko niektóre z elementów tegorocznych 7. Targów Wyposażenia i Produktów dla Gastronomii Food-to-Go. Impreza, która odbędzie się 8 i 9 lutego 2017 r. w gdańskim Centrum Wystawienniczo-Kongresowym AmberExpo, zapowiada się bardzo interesująco.

Inteligencja Finansowa – inspiracje, motywacje i nauka inteligentnego zarządzania finansami

Na Wydziale Ekonomicznym Uniwersytetu Gdańskiego, 13 i 14 stycznia 2017 r. odbędzie się festiwal Inteligencji Finansowej. Wydarzenie jest doskonałą okazją, by w obecności praktyków zdobyć i poszerzyć wiedzę z zakresu funkcjonowania mechanizmów finansowych. Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny.

XIV Targi Ślub i Wesele w hali AWFiS w Gdańsku

W hali Akademii Wychowania Fizycznego i Sportu w Gdańsku, 14 i 15 stycznia 2017 r. odbędą się Targi Ślub i Wesele. Dla planujących zawrzeć związek małżeński to możliwość zorganizowania wesela od a do z. W programie zaplanowano liczne pokazy, warsztaty i degustacje. Swoje oferty zaprezentuje ponad 250 firm.

„Decydujesz, pomagamy” – program grantowy dla lokalnych aktywistów

Ruszyła II edycja programu „Decydujesz, pomagamy", w ramach którego aż 150 organizacji pozarządowych i grup nieformalnych otrzyma łącznie 750 tys. zł na realizację projektów skierowanych do lokalnych społeczności. Zgłoszenia przyjmowane są do 31 stycznia 2017 r. Inicjatywę patronatem honorowym objął Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego.

Jak angażować ludzi w swoje działania? Grywalizacja!

TechKlub Gdańsk zaprasza 11 stycznia 2017 r. na rozmowę o tym, w jaki sposób zachęcić odbiorców do udziału w działaniach, czyli o grywalizacji. Gościem będzie Agnieszka Deka-Malijewska. Zostanie również zaprezentowana bezpłatna aplikacja grywalizacyjna Huntly. Spotkanie jest bezpłatne i otwarte dla wszystkich.

Wspólny bilet na Pomorzu w 2020 r.

W 2020 r. na terenie województwa pomorskiego osoby korzystające ze środków komunikacji zbiorowej pojadą na podstawie jednego wspólnego biletu. To efekt rozpoczynającego się 4 stycznia 2017 r. z inicjatywy władz województwa pomorskiego programu, dzięki któremu powstanie regionalny, ujednolicony system poboru opłat za przewozy w transporcie pasażerskim oraz jednolita informacja pasażerska.

Na pomorskie firmy czeka dofinansowanie!

Mikro-, makro- i średnie firmy z Pomorza mogą starać się o dofinansowanie na dalszy rozwój swoich przedsiębiorstw. Wnioski umożliwiające pozyskanie funduszy na innowacyjne projekty w zakresie nowych technologii można składać od 1 lutego do 15 marca 2017 r.

Senior na Plus 2! – edukacja finansowa

Stowarzyszenie Krzewienia Edukacji Finansowej, 1 stycznia 2017 r. rozpoczęło realizację projektu edukacyjnego „Senior na plus 2! Warsztaty z edukacji finansowej dla osób 55 plus". W ramach projektu od marca do połowy czerwca 2017 r. zaplanowano bezpłatne zajęcia edukacyjne dla osób po 55. roku życia. Rekrutacja uczestników odbywa się poprzez zgłoszenia organizacji działających na rzecz seniorów.

Startuje XV Gdyński Biznesplan

Rusza 15. edycja Gdyńskiego Biznesplanu. Konkurs jest skierowany do osób chcących realizować swoje pomysły i rozwijać własne firmy w Gdyni. Na uczestników czeka 15 tysięcy złotych oraz liczne nagrody rzeczowe. Zgłoszenia przyjmowane są do 31 stycznia 2017 r.

Możliwości wsparcia z funduszy europejskich

Lokalny Punkt Informacyjny Funduszy Europejskich w Wejherowie zaprasza 3, 4 i 5 stycznia 2017 r. na spotkania informacyjne poświęcone zagadnieniom związanym z możliwościami wsparcia finansowego ze środków unijnych na rozpoczęcie działalności gospodarczej z uwzględnieniem instrumentów zwrotnych. Spotkania odbędą się w Kartuzach, Wejherowie i Pucku. Udział jest bezpłatny.

Podpisano kolejne umowy o jakości edukacji ogólnej

Umowy z powiatem człuchowskim oraz gminą Chojnice w ramach największego konkursu pod względem kwoty przeznaczonej na dofinansowanie, podpisano 22 grudnia 2016 r. w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Pomorskiego. Powiat człuchowski będzie wspierać 1229, a gmina Chojnice – 1740 uczniów.

Nowa firma w podstrefie Lębork w Słupskiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej

Alu-System z Bydgoszczy to czwarty podmiot gospodarczy planujący działalność w podstrefie Lębork w Słupskiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej. Na początku grudnia 2016 r. właściciel firmy Piotr Kałużny odebrał zezwolenie na prowadzenie działalności w strefie z rąk Mirosława Kamińskiego, prezesa PAAR SA oraz burmistrza Lęborka Witolda Namyślaka.

Konferencja Litwa – Polska – Rosja 2007-2013 i Polska – Rosja 2014-2020

W Polskiej Filharmonii Bałtyckiej w Gdańsku, 8 grudnia 2016 r. podsumowano program realizowany w poprzedniej perspektywie finansowej. Zaprezentowano też nowy program, który będzie wdrażany w aktualnym okresie programowania. Udział w konferencji wzięło blisko 200 gości z Litwy, Polski i Rosji, a zwłaszcza z terenów przygranicznych.

Koleją z Kościerzyny do Gdańska

Nowy rozkład jazdy na kolei wszedł w życie 11 grudnia 2016 r. Po raz pierwszy w historii zostało uruchomione bezpośrednie połączenie kolejowe Kościerzyny z Gdańskiem. Marszałkowie Mieczysław Struk i Ryszard Świlski, 12 grudnia wyruszyli do Kościerzyny pociągiem obsługiwanym przez Szybką Kolej Miejską, by uroczyście podpisać dwie umowy na realizację transportowych węzłów integracyjnych w Kościerzynie oraz w Chojnicach i Człuchowie.

Pomorskie Centrum Obsługi Inwestora po raz kolejny w krajowej czołówce

Pomorskie Centrum Obsługi Inwestora znalazło się na drugiej pozycji wśród 16 regionalnych partnerów, które otrzymały tytuł Certyfikowanego Partnera Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych. PCOI działa w ramach inicjatywy Invest in Pomerania, skupiającej najważniejsze instytucje w regionie związane z obsługą inwestorów zagranicznych.


O spółce z o.o. bez tajemnic – seminarium dla przedsiębiorców

Pomorski ośrodek sieci Enterprise Europe Network przy Stowarzyszeniu „Wolna Przedsiębiorczość" zaprasza startupowców, przedsiębiorców MŚP i wszystkich zainteresowanych do udziału w drugiej edycji seminarium poświęconego spółce z o. o. jako formie prawnej przedsiębiorstwa. Spotkanie odbędzie się 9 grudnia w Gdańsku, ponownie w siedzibie AIP Business Link Trójmiasto.


Startuj w Strefie Start-up Gdynia

Masz innowacyjny pomysł na biznes? Marzysz o stworzeniu własnego start-upu? Właśnie rusza 3. edycja programu akceleracji w Strefie Start-up Gdynia. To propozycja dla osób, które mają ciekawy pomysł na biznes, ale potrzebują wiedzy merytorycznej i praktycznej, aby zrealizować go z sukcesem. Rekrutacja potrwa do 11 stycznia 2017 r.


O inwestycjach w gospodarstwach położonych na obszarach Natura 2000

Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Lubaniu zaprasza 16 grudnia 2016 r. na konferencję „Kierunki i możliwości rozwoju gospodarstw rolnych na obszarach Natura 2000". Celem spotkania jest dostarczenie uczestnikom kompleksowych informacji, co ułatwi ubieganie się o środki finansowe oraz realizację przedsięwzięć zgodnie z obowiązującymi przepisami. Udział w konferencji jest bezpłatny.


Odcinkowy pomiar prędkości na drodze Trójmiasto – Hel

Na odcinku drogi wojewódzkiej nr 216, pomiędzy Redą a Rekowem Górnym, 1 grudnia 2016 r. uruchomiono odcinkowy pomiar średniej prędkości. Jest to pierwsza w Polsce instalacja, która została wybudowana na drogach wojewódzkich. Podjęte działania mają zwiększyć bezpieczeństwo jazdy i przyczynić się do zmniejszenia liczby wypadków na drogach województwa pomorskiego.


Archiwum wiadomości