Aktualności

Sztuczna inteligencja wspomoże niedowidzących. Opracowany na Pomorzu system ułatwi im codzienne życie

Innowacyjny produkt ułatwiający życie osobom niedowidzącym, który opracowany został we wspieranej przez Agencję Rozwoju Pomorza spółce został nominowany do Polskiej Nagrody Inteligentnego Rozwoju.

Bezpośrednim pociągiem ze Słupska do Elbląga, a do Kwidzyna zastępczym autobusem. Nowy rozkład jazdy

W najbliższą niedzielę, 11 marca 2018 r. zmieni się kolejowy rozkład jazdy. Pojawią nowe bezpośrednie połączenia ze Słupska do Trójmiasta. Na dwóch liniach zamiast pociągów pojadą autobusy.

Pomorskie wsie i zagrody rywalizują o tytuł najpiękniejszej. Został niecały miesiąc na zgłoszenia do konkursu

Zgłoszenia do plebiscytu można składać do 30 marca 2018 r. Najpiękniejsza wieś otrzyma 30 tys zł nagrody. Zwycięzców poznamy jesienią.

Z Bałtyku na Adriatyk. Eksperci debatowali o przyszłości transportowego korytarza

Drogi, Koleje, Porty w 2030 – inwestycje infrastrukturalne. Taki temat miała debata zorganizowana w ramach konferencji Transport Week 2018.

Prawa kobiet i początek obchodów 100-lecia nadania Polkom praw wyborczych. 14. Trójmiejska Manifa 8 marca

Taniec przeciw przemocy wobec kobiet, występ chóru Trójmiejskiej Akcji Kobiecej i happening Armia Kobiet. Kilka tysięcy osób spotka się dziś o 17.00 przy Fontannie Czterech Kwartałów, by kolejny raz upomnieć się o prawa kobiet, równość i poszanowanie różnorodności.

Dzień Kobiet w liczbach. Jakie sporty najbardziej lubią mieszkanki Pomorza, ile średnio zarabiają? [INFOGRAFIKA]

Kobiety w Pomorskiem żyją dłużej od mężczyzn, ale wciąż ich zarobki są niższe od płci przeciwnej. Urząd Statystyczny w Gdańsku z okazji Międzynarodowego Dnia Kobiet (8 marca) opublikował infografikę, która pokazuje w liczbach sytuacje kobiet i mężczyzn województwa pomorskiego w 2016 roku.

Współpraca, dzielenie się, odpowiedzialność. Pierwsza w Polsce konferencja o coworkingu już 22 i 23 marca 2018 r. w Gdańsku

Prelegenci z całego świata, wykłady, warsztaty oraz strefa networkingu w jednej z największych przestrzeni coworkingu w Polsce, czyli w Olivia Business Centre (O4 Coworking). Na konferencji Coworking Now spotkają się praktycy i teoretycy, by wymienić się doświadczeniami, a wśród nich będą m.in. Piotr Bucki, Natalia Hatalska, Małgorzata Jasnoch i Dariusz Żuk.

Wyprzedziliśmy Toronto i Londyn pod względem wzrostu liczby zatrudnionych. Gdańska metropolia szuka obcokrajowców do pracy

Najwięcej ofert pracy zgłaszają pracodawcy w Gdańsku, w Sopocie występuje najniższa stopa bezrobocia, Gdynia może pochwalić się wysokim wskaźnikiem przedsiębiorczości. To tylko kilka ważnych elementów rocznego podsumowania metropolitalnego rynku pracy.

Cel biznesowy: Afryka! Gdzie zdobyć praktyczne informacje związane z prowadzeniem biznesu na Czarnym Lądzie?

Afryka to wyjątkowo perspektywiczny, ale i wymagający rynek. Wymianie handlowej z krajami Czarnego Lądu poświęcona będzie specjalna konferencja, organizowana 19 marca 2018 r. w Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym w Gdyni. Wstęp – bezpłatny.

Okna z Kociewia pojadą w świat. Powstała kolejna hala produkcyjna, będą nowe etaty

Nowe centrum dystrybucyjne, powierzchnia biurowa i magazyny. A także 100 miejsc pracy. Tak zmieniają się kociewskie Wędkowy

Pomorskie Sztormy 2017: 4 kategorie, 11 statuetek. Zobacz, kto został wyróżniony w prestiżowym plebiscycie [GALERIA]

Tegoroczne Sztormy powędrowały to jedenastu laureatów z Pomorza. O czterech zwycięzcach zadecydowali czytelnicy „Gazety Wyborczej" w drodze głosowania. Pozostałe statuetki przyznały kapituły złożone z dziennikarzy i niezależnych ekspertów. Wręczenie nagród odbyło się 5 marca 2018 roku w Teatrze Wybrzeże w Gdańsku.

Więcej pociągów na linii PKM oraz dodatkowy, nocny pociąg z gdańskiego lotniska. Zobacz nowy kolejowy rozkład jazdy

Nowy rozkład zacznie obowiązywać od najbliższej niedzieli, 11 marca 2018 r. Największe zmiany czekają pasażerów na linii PKM do Kartuz i Gdyni. Na pozostałych liniach zmiany są niewielkie.

Nie przenoście nam Lotosu do Warszawy. Apel Rady Miasta Gdańska do rządu PiS w sprawie przyszłości spółki

Podczas piątkowej nadzwyczajnej sesji gdańscy radni przyjęli apel, w którym wzywają rząd Prawa i Sprawiedliwości do zaniechania prac nad połączeniu Lotosu z Orlenem. Rezolucję poparło 18 radnych, 2 było przeciw, a 7 wstrzymało się od głosu

Samorządowcy z Pomorza w obronie Grupy Lotos: „Chcemy, by decyzje o rozwoju firmy zapadały na Pomorzu. Tak jak przez ostatnie 40 lat”

Mieczysław Struk i Paweł Adamowicz napisali list do premiera Mateusza Morawieckiego, w którym apelują o wycofanie się z planów połączenia Grupy Lotos z PKN Orlen. To pomysł nieprzemyślanego i złego w skutkach przejęcia. Takie działanie oznacza centralizację gospodarki i marginalizację regionu jednocześnie (treść listu zamieściliśmy pod artykułem).

95 mln zł na odnowę zniszczonych dzielnic na Pomorzu. Kto może ubiegać się o pożyczkę rewitalizacyjną

Od 1 marca 2018 roku można się ubiegać o pożyczki na odnowę zdegradowanych miejsc w województwie Pomorskim. W Starym Maneżu w Gdańsku odbyło się spotkanie dla zainteresowanych projektem. O pieniądze mogą starać się m.in. kluby sportowe, spółdzielnie mieszkaniowe i stowarzyszenia. Na pożyczki rewitalizacyjne Bank Gospodarstwa Krajowego (BGK) przeznaczy 95 mln zł.

Orlen przejmie LOTOS. „Potwierdza się czarny scenariusz pisany dla Pomorza przez Dobrą Zmianę” – mówi marszałek Mieczysław Struk

27 lutego 2018 r. Daniel Obajtek z PKN Orlen i Krzysztof Tchórzewski, reprezentujący Skarb Państwa, podpisali list intencyjny. Zakłada on, że Orlen przejmie minimum 53 proc. udziałów w kapitale zakładowym LOTOSU. Cały proces może trwać około pół roku.

Zielone światło dla budowy Obwodnicy Metropolitalnej Trójmiasta. Sąd administracyjny oddalił skargę mieszkańców

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w całości oddalił skargę mieszkańców Kolbud i Żukowa, na decyzję środowiskową w sprawie budowy ważnej drogi na Pomorzu. Otwiera to drogę do uzyskania pozwolenia na budowę trasy.

Rolnicy mogą starać się o dopłaty do upraw konopi włóknistych. Będzie można je siać w większości pomorskich gmin

Podczas LXIII sesji Sejmiku Województwa Pomorskiego radni podjęli uchwałę określającą ogólną powierzchnię pod uprawę maku i konopi włóknistych oraz rejonizację tych upraw. Przeznaczono na nią 11 tysięcy hektarów w 108 gminach. Mak natomiast uprawiany będzie tylko w dwóch gminach: Debrzno (3 ha) i Skarszewy (20 ha).

Pomorski Ośrodek Ruchu Drogowego będzie miał filię i plac egzaminacyjny w Chojnicach. Pierwsze egzaminy już w 2019 roku

Decyzję w tej sprawie podjęli radni województwa podczas XLIII sesji Sejmiku Województwa Pomorskiego. Projekt poparło 22 radnych.

Zbadali pomorski rynek pracy. Ukraińcy chętnie przyjeżdżają na Pomorze, a ponad połowa z nich chce zostać tu na stałe

Obywatele Ukrainy to ponad 90 proc. obcokrajowców pracujących w województwie pomorskim. Najczęściej zatrudniani się w sektorze handlu i usług, przemysłu oraz budownictwa. Najniższa w historii stopa bezrobocia i dobra sytuacja gospodarcza regionu powodują, że pojawia się coraz więcej ofert pracy. Czego jeszcze dowiemy się z badań Pomorskiego Obserwatorium Rynku Pracy?

Śnieg albo lód na drodze? Akcja „Zima" na drogach to kilkadziesiąt pługów i piaskarek. Co każdy kierowca wiedzieć powinien?

W województwie pomorskim jest ponad 1700 kilometrów dróg wojewódzkich. Podzielone są na cztery standardy utrzymania zimowego. Które trasy odśnieżane są w pierwszej kolejności, a dlaczego czasami drogi są dłużej białe?

Jeden mały procent – duża sprawa. Najlepszy sposób na pomaganie

W poprzednim roku mieszkańcy Pomorza przekazali 42 miliony złotych na organizacje pożytku publicznego. Spośród ponad 670 fundacji i stowarzyszeń najczęściej wspomagali hospicja.

Chcesz zmian w swoim mieście? Są pieniądze na odnawianie dzielnic i tworzenie miejsc spotkań mieszkańców. Aż 95 milionów złotych

Samorządy, przedsiębiorcy, kluby sportowe, wspólnoty mieszkaniowe, szkoły i organizacje pozarządowe mogą skorzystać z pożyczki rewitalizacyjnej na odnowę obszarów zdegradowanych. Kredyty będą udzielane na preferencyjnych warunkach nawet na 15 lat.

Strażacy ochotnicy z Pomorza nie czekajcie! Zgłoszenia kandydatów do Strażackich Oscarów tylko do końca lutego

W zeszłym roku laur otrzymali strażacy z Lubni. Czy w tym roku statuetką nagrodzeni zostaną kolejni ochotnicy z naszego regionu? Zapisy do Florianów 2018 można przesyłać do 28 lutego.

Będą zmiany na gdańskim lotnisku. Powstaną nowy pirs, rękawy pasażerskie i więcej stanowisk check-in

Infrastruktura w Porcie Lotniczym im. Lecha Wałęsy w Gdańsku cały czas jest rozbudowywana. W tym roku będzie nowy system ILS. Władze lotniska planują już kolejne inwestycje. Tym razem przebudowany będzie terminal pasażerski.

Będzie cieplej i oszczędniej. Na jakim etapie jest termomodernizacja budynków zarządu parków krajobrazowych w Słupsku? [ZDJĘCIA]

Termomodernizacja budynków Pomorskiego Zespołu Parków Krajobrazowych w Słupsku wkroczyła w końcową fazę. Właśnie trwa docieplanie ścian zewnętrznych.

Pomorskie Sztormy 2017: wybieramy najlepsze inwestycje, najważniejsze wydarzenie kulturalne, najlepszego sportowca i EUROinspirację

W piątek 16 lutego 2018 roku ruszyło głosowanie w plebiscycie Pomorskie Sztormy zorganizowanym przez Gazetę Wyborczą Trójmiasto i Samorząd Województwa Pomorskiego. Nagrody dostaną instytucje i przedsiębiorcy za najlepszą inwestycję i wydarzenie kulturalne. Statuetkę otrzyma też najlepszy sportowiec z Pomorza. Specjalna nagroda przyznana zostanie w kategorii EUROinspiracja za najciekawszą inwestycję zrealizowaną dzięki funduszom unijnym.

Jesteś uczniem technikum czy szkoły zawodowej? Ten konkurs jest dla Ciebie

Regionalna Izba Gospodarcza Pomorza organizuje cztery konkursy pod hasłem „Razem do zawodu". Chodzi o to, żeby uczniowie przygotowali projekty związane z ich przyszłymi zawodami. Konkurs ma zachęcić młodych ludzi do szukania nowatorskich rozwiązań i uczyć pracy zespołowej.

Marszałek Struk obiecał SKM pieniądze na zakup nowych pociągów. Pod jednym warunkiem

W środę ,14 lutego 2018 r. gościem Agnieszki Michajłow w Radiu Gdańsk był marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk. Rozmowa dotyczyła m.in. dofinansowania dla Szybkiej Kolei Miejskiej.

Jak poprawić zdrowie Pomorzan, aktywizować seniorów? Konferencja w ramach konsultacji społecznych – edukacja, zdrowie, gospodarka

Wsparcie imigrantów i osób starszych na rynku pracy, ochrona zdrowia głównie w zakresie chorób cywilizacyjnych i profilaktyki, jak również profesjonalizacja przedsiębiorstw. To tylko niektóre ze zmian w Regionalnych Programach Strategicznych, jakie zaproponowano podczas konferencji odbywającej się w ramach konsultacji społecznych.