Aktualności

Potrzebne są miliony na naprawę dróg po nawałnicy. Czy rząd wypłaci odszkodowania?

Drogi wojewódzkie podlegające urzędowi marszałkowskiemu były przejezdne już następnego dnia po nawałnicy, która przeszła przez Pomorze w nocy z 11 na 12 sierpnia, ale wiatrołomy uszkodziły nawierzchnię oraz pobocza. Koszt naprawy dróg sięga milionów złotych. Zarząd Dróg Wojewódzkich będzie ubiegał się o odszkodowanie od administracji rządowej.

Samorządy odpowiadają na apel marszałka. Przekazały prawie 10 mln zł na pomoc poszkodowanym w nawałnicy

W odpowiedzi na apel marszałka województwa pomorskiego Mieczysława Struka, z całej Polski płynie pomoc dla osób poszkodowanych w nawałnicy, która przeszła przez Pomorze w nocy z 11 na 12 sierpnia 2017 r. Województwo mazowieckie wesprze mieszkańców najbardziej pokrzywdzonych gmin kwotą miliona złotych. Poza tym, m.in. województwo śląskie i zachodniopomorskie, także zdecydowały o przekazaniu środków finansowych na usuwanie skutków wichury.

Drzewa, krzewy, kwiaty i… piosenki biesiadne. Targi Ogrodniczo-Nasienne w Starym Polu

Wystawa gołębi, drobiu ozdobnego i królików, sadzonki i nasiona roślin, wyposażenie i aranżacja ogrodów, odnawialne źródła energii, nawozy i środki ochrony roślin – wszystko to i wiele więcej będzie można znaleźć na targach w Starym Polu.

Z Gdańska w świat przez Finlandię. Od kwietnia samolot do Helsinek będzie latał dwa razy dziennie

Dodatkowe połączenie pomiędzy Gdańskiem a Helsinkami z lotniska im. Lecha Wałęsy będzie realizowane od 24 kwietnia do 27 października 2018 r.

O chorobach i środkach przeznaczonych do produkcji ziemniaków w Lubaniu

Zwiedzanie poletek pokazowych z 40 odmianami ziemniaka, możliwość zapoznania się z ofertą sprzętu i środków przeznaczonych do produkcji ziemniaków i rozmowy o chorobach ziemniaków.

Powołano Pomorską Radę Inwestycyjną. Będzie doradzać w zakresie pożyczek

Zarząd Województwa Pomorskiego, na posiedzeniu 29 sierpnia 2017 r., powołał Pomorską Radę Inwestycyjną. Do jej zadań należy doradztwo w zakresie wdrażania w województwie pomorskim zwrotnego wsparcia finansowego, udzielanego m.in. przedsiębiorcom.

Chcesz promować swoją firmę za granicą? 5 mln zł w puli konkursu dla pomorskich przedsiębiorców [AKTUALIZACJA]

Zdobycie grantu finansowego ma pomóc firmom z naszego województwa nie tylko w promocji za granicą, ale też w zdobyciu nowych rynków zbytu. Konkurs organizuje Agencja Rozwoju Pomorza, a wnioski o dofinansowanie można składać od 11 września 2017 r.

Nowe rozporządzenie premier Szydło w sprawie gmin poszkodowanych w nawałnicy

Premier Beata Szydło 25 sierpnia wydała nowe rozporządzenie w sprawie gmin poszkodowanych w wyniku działania żywiołu w sierpniu 2017 r. Lista gmin na Pomorzu została rozszerzona o 11 pozycji. Dokument dotyczy jednak tylko uproszczeń związanych z rozbiórką i odbudową np. domów.

Tylko niektórych poszkodowanych w nawałnicy zwolniono z podatku od darowizn. Koniecznie potrzebne uzupełnienia ze strony rządu

Minister Rozwoju i Finansów 24 sierpnia wydał rozporządzenie w sprawie zaniechania poboru podatku od spadków i darowizn od niektórych podatników. Chodzi o to, aby mieszkańcy gmin dotkniętych przez kataklizm nie musieli płacić podatku od darowizn finansowych i rzeczowych, czyli od pomocy którą otrzymują. Problem w tym, że rozporządzenie odnosi się do listy gmin wymienionych w poprzednim rozporządzeniu, a tam brakuje tych, które najbardziej ucierpiały podczas wichury.

Pomoc prawna dla poszkodowanych w nawałnicy. Radcy prawni odpowiedzieli na apel marszałka

Radcowie prawni będą za darmo udzielać pomocy poszkodowanym w nawałnicy mieszkańcom Pomorza. Okręgowa Izba Radców Prawnych w Gdańsku (OIRP) w odpowiedzi na apel marszałka rozszerzy swoją akcję bezpłatnej pomocy prawnej o powiaty chojnicki, kościerski, bytowski, kartuski i kwidzyński.