Aktualności

Pożyczka płynnościowa po miesiącu. Ponad 3 mln zł trafiło do pomorskich przedsiębiorców

Już od miesiąca pomorscy przedsiębiorcy mogą korzystać z nowego mechanizmu finansowego, jakim jest pożyczka płynnościowa. Pieniądze pozwolą zachować płynność finansową oraz miejsca pracy w firmach dotkniętych kryzysem związanym z pandemią COVID-19. Łącznie do dyspozycji firm jest aż 30 mln zł.

Aż 17 proc. mieszkańców Pomorza ma dziś swoje święto. 1 czerwca to Międzynarodowy Dzień Dziecka [INFOGRAFIKA]

W 2019 roku w województwie pomorskim było 394 205 dzieci w wieku od 0 do 14 lat. To stanowi 16,8 proc. ogólnej liczby mieszkańców Pomorza i plasuje nas na pierwszym miejscu w skali całego kraju.

Lećmy z Gdańska. Nowe procedury bezpieczeństwa na gdańskim lotnisku [PRZEWODNIK]

Pomiar temperatury, dystans społeczny i automatyzacja. W Porcie Lotniczym im. Lecha Wałęsy w Gdańsku obowiązywać będą nowe zasady bezpieczeństwa. A wszystko po to, aby bezpieczna podróż zaczęła się w Gdańsku. Jakie zatem procedury będą obowiązywać podróżnych? Naszym przewodnikiem po nowym-starym terminalu będzie Tomasz Kloskowski, prezes zarządu Portu Lotniczego Gdańsk

Więcej pociągów to bezpieczniejsza podróż. A w Dzień Dziecka, 1 czerwca dzieci pojadą za darmo!

Już w najbliższy weekend wprowadzone zostaną zmiany w kolejowym rozkładzie jazdy. Będzie więcej połączeń do Słupska. Na tory wyjedzie też nocny pociąg SKM. A z okazji Dnia Dziecka, najmłodsi pojadą pociągami za darmo.

Jeszcze jest czas na przekazanie 1 proc. Ostatnie dni na korektę zeznań podatkowych

Choć roczne zeznania podatkowe są już zaakceptowane przez urzędy skarbowe, to do 1 czerwca jest jeszcze możliwość złożenia korekt. Można też wskazać wybraną organizację pożytku publicznego, której przekażemy 1 proc. podatku.

Restauracje i ogródki już działają, ale przedsiębiorcy potrzebują pomocy. Jak na Pomorzu wspiera się restauratorów?

Już od tygodnia można odwiedzać restauracje. 27 maja ogłoszone zostały kolejne regulacje luzujące obostrzenia wprowadzone w związku z pandemią. Jednak utrzymanie wymaganej odległości pomiędzy stolikami, w dalszym ciągu negatywnie wpływa na funkcjonowanie branży gastronomicznej. Jak pomorskie miasta pomagają właścicielom pubów, barów i restauracji?

Już 238 mln zł dla pomorskich pracodawców z Wojewódzkiego Urzędu Pracy. Pomagają ponad 56 tys. pracowników

Na konta pomorskich przedsiębiorców trafi prawie 240 mln zł z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych (FGŚP). Wsparciem objętych zostanie 56,5 tys. pracowników z 1650 firm. Pieniądze sukcesywnie przekazywane przez WUP pomagają przedsiębiorcom przetrwać najtrudniejszy czas epidemii i ochronić miejsca pracy w regionie.

27 maja to Dzień Samorządu Terytorialnego. Ile mają lat i kim z zawodu są radni z Pomorza? [INFOGRAFIKA]

W województwie pomorskim liczba mieszkańców wynosi 2 343 928 osób, w tym 2365 Pomorzan zasiada w radach gminy, powiatu lub województwa. Mamy 20 powiatów, w tym 4 miasta na prawach powiatu. W 123 pomorskich gminach jest 2877 wsi i 1645 sołectw. Miast w Pomorskiem mamy 42, a połowa z nich ma status gminy.

Pomorska gospodarka i rynek pracy w recesji. Szacunkowe dane za maj nie są optymistyczne [RAPORT]

W szacunkowych danych Wojewódzkiego Urzędu Pracy za pierwszą połowę maja 2020 widać, że nie poprawia się sytuacja na rynku pracy w województwie pomorskim. Przybywa osób bez pracy, a jednocześnie coraz mniej bezrobotnych wyrejestrowuje się z urzędów, bo brakuje dla nich ofert zatrudnienia. Nie pomagają też nastroje przedsiębiorców, którzy spodziewają się bardziej negatywnych skutków epidemii wypływających na ich działalność.

Dzień Matki w liczbach. Ile lat ma statystyczna mama na Pomorzu i w którym miesiącu rodzi się najwięcej dzieci? [INFOGRAFIKA]

Z okazji Dnia Matki Urząd Statystyczny w Gdańsku przygotował dane dotyczące mam i dzieci w województwie pomorskim za 2019 r. Wynika z nich, że większość pań ma wyższe wykształcenie. W ubiegłym roku urodziły więcej chłopców. Najczęściej maluchy przychodziły na świat we wtorek i ważyły od 3 do 3,5 kg.

Spotkania i debaty dla młodych z regionu Morza Bałtyckiego. Oczywiście online! [ZAPISY]

Sieć współpracy subregionalnej obszaru Morza Bałtyckiego, której obecnie przewodzi Pomorskie, organizuje spotkanie BSSSC Spring Youth Event. To konferencja dla młodych w wieku 16-26 lat, którzy interesują się klimatem, edukacją, demokracją i ich zmianami, podyktowanymi pandemią koronawirusa. Wykłady, spotkania i debaty odbędą się w formie wirtualnych sesji 2-5 czerwca. Zapisy już trwają.

Cztery inwestycje z Pomorza mają szansę na ogólnopolski tytuł Modernizacji Roku i Budowy XXI wieku

W XXIV edycji Ogólnopolskiego Konkursu Modernizacja Roku & Budowa XXI wieku województwo pomorskie reprezentują: sala gimnastyczna z Wejherowa, ekologiczny ciepłociąg gminny z gm. Potęgowo, budynek biurowy Nadleśnictwa Damnica i Biały Spichlerz ze Słupska. W głosowaniu internatów przeszły do drugiego etapu. Po 1 czerwca rozpocznie się kolejne głosowanie na finalistów, a ogłoszenie wyników nastąpi w październiku 2020 roku.

Dobra wiadomość z lotniska. 1 czerwca z Gdańska wystartują pierwsze samoloty do Warszawy i Krakowa

Od ponad 2 miesięcy z Portu Lotniczego im. Lecha Wałęsy w Gdańsku startowały tylko samoloty wykonujące loty specjalne, cargo czy na platformy wiertnicze. Prawdopodobnie zmieni się to już za kilkanaście dni. Od 1 czerwca 2020 r. LOT planuje wznowić połączenia z Warszawą i Krakowem.

Czekaliśmy na ten dzień dwa miesiące. Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego w Słupsku wznowił egzaminy

W poniedziałek 18 maja 2020 r. w Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego w Słupsku przeprowadzono pierwsze po ponad dwumiesięcznej przerwie egzaminy na prawo jazdy. Wszystko oczywiście w zwiększonym reżimie sanitarnym.

Elektryfikacja i nowy przystanek w Gdańsku. Zobacz, jak zmieni się linia PKM [WIZUALIZACJE]

Gotowy jest już projekt budowlany elektryfikacji linii Pomorskiej Kolei Metropolitalnej. Spółka czeka na wydanie pozwolenia na budowę i przygotowuje się do ogłoszenia przetargu na wykonawcę. Jeśli wszystko przebiegnie zgodnie z planem budowa rozpocznie się w przyszłym roku.

W Internecie najczęściej sprawdzamy pocztę i kupujemy ubrania. 17 maja to Dzień Społeczeństwa Informacyjnego

Prawie 90 proc. pomorskich domów ma dostęp do Internetu, a połowa skomputeryzowanych mieszkańców Pomorza korzysta z e-administracji. Z okazji Światowego Dnia Społeczeństwa Informacyjnego Urząd Statystyczny w Gdańsku opublikował infografikę.

Będzie więcej pociągów na linii SKM. Rozpoczyna się odmrażanie kolejowych połączeń

Zmiany w rozkładzie jazdy zostaną wprowadzone w najbliższą sobotę, 16 maja 2020 r. 10 dodatkowych pociągów wyjedzie na tory w dni powszednie i w soboty.

Odmrażanie gospodarki. Od 18 maja czynne będą restauracje i zakłady fryzjerskie. Będzie też więcej miejsc dla pasażerów w komunikacji

Od najbliższego poniedziałku 18 maja 2020 r. poluzowane będą kolejne obostrzenia wprowadzone w związku z pandemią COVID-19. Odmrażana będzie między innymi edukacja oraz sport. Zmiany dotkną też komunikację publiczną.

Zwolnienia grupowe i coraz mniej nowych ofert zatrudnienia. Jak na epidemię reaguje rynek pracy?[RAPORT]

Wojewódzki Urząd Pracy w Gdańsku przedstawił szacunkowe dane o rynku pracy w kwietniu. Potwierdzają to, czego spodziewał się każdy: od początku epidemii rośnie bezrobocie, pracodawcy zapowiadają coraz więcej zwolnień grupowych, a w bardzo trudnej sytuacji znaleźli się i polscy, i zagraniczni pracownicy. Jak wygląda w czasach zagrożenia epidemicznego pomorski rynek pracy i co dalej?

Polska w UE. Bezrobocie spadło 17 proc., a odsetek osób z wykształceniem wyższym wzrósł dwukrotnie [INFOGRAFIKA]

Od 1 maja 2004 r. Polska jest krajem członkowskim Unii Europejskiej. Przez ten czas w kraju, jak i w województwie pomorskim nastąpiło wiele zmian gospodarczych. Większość z nich można zaliczyć na plus. Jest to np. znaczny spadek bezrobocia oraz duży wzrost PKB na mieszkańca.

Potrzebne śpiwory, maseczki i komputery? Nie ma sprawy! Tak Pomorzanie pomagają innym w czasie epidemii

W obecnej sytuacji potrzebna jest każda pomoc – od transportu dla chorego, naprawy komputera do lekcji online po lekcje angielskiego czy nocleg dla medyka, który nie chce narażać swoich bliskich na zakażenie COVID-19. W szpitalach przydają się nawet śpiwory i koce. Pomagają zwykli ludzie, duże firmy. Potrafią skrzyknąć się w kilka godzin. Pandemia koronawirusa obudziła w nas wielkie pokłady dobra i chęci wspierania innych.

To wydarzenie zna każdy przedsiębiorca. Forum Przedsiębiorców tym razem on-line

Tradycyjnie w maju organizowane jest Forum Przedsiębiorstw. Tym razem, w związku z sytuacją epidemiologiczną odbędzie się ono w wirtualnej rzeczywistości. Spotkanie odbędzie się 13 maja 2020 r. o godz. 11.00

Egzaminy na prawo jazdy już od 18 maja. Pomorski Ośrodek Ruchu Drogowego wznawia działalność

Pierwszeństwo w zapisach będą mieli kandydaci, których egzamin nie odbył się z powodu pandemii. Zapisy telefoniczne rozpoczną się 11 maja 2020 r.

Pożyczka płynnościowa dla pomorskich firm. Od dziś można składać wnioski

Z pożyczki mogą skorzystać mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa, które ucierpiały z powodu epidemii koronawirusa. Samorząd województwa wygospodarował na ten cel 30 mln zł. Maksymalna wysokość pożyczki to 150 tys. zł. Można ją spłacać przez 5 lat. Wnioski przyjmuje Pomorski Fundusz Pożyczkowy.

Ponad 650 mln złotych na ratowanie pomorskiej gospodarki od samorządu województwa. Kto korzysta z pomocy?

Zarząd Województwa Pomorskiego w ostatnim czasie podjął szereg uchwał, dzięki którym do pomorskich przedsiębiorców trafiają dodatkowe środki. Jest to dziewięć różnych narzędzi finansowych, które mają uratować gospodarkę regionu przed bankructwem i bezrobociem. Łącznie na ten cel przeznaczono już dokładnie 669 067 316 ‬zł.

Jak budować relacje biznesowe na zagranicznych rynkach? Seminaria on-line dla eksporterów

Dwa dni intensywnych szkoleń i warsztatów. Połączenie teorii i praktyki. Takie będą wirtualne seminaria organizowane w ramach projektu Pomorskiego Brokera Eksportowego. Pierwsze seminarium już 8 i 9 maja 2020 r.

Remonty i łatwiejszy dostęp. 4,5 mln zł na modernizację jednostek rehabilitacyjnych z Pomorza

Dofinansowanie uzyskają obiekty służące rehabilitacji, jak domy pomocy społecznej czy ośrodki szkolno-wychowawcze. Zamontowane zostaną windy i podjazdy la wózków. Dzięki inwestycjom dostęp do budynków będzie łatwiejszy, wygodniejszy i dostosowany do potrzeb

Światowy Dzień Bezpieczeństwa i Ochrony Zdrowia w Pracy. Czy w pomorskich zakładach jest bezpiecznie? [INFOGRAFIKA]

Dziś obchodzony jest Światowy Dzień Bezpieczeństwa i Ochrony Zdrowia w Pracy. Z tej okazji Urząd Statystyczny w Gdańsku przygotował infografikę. Wnika z niej, że najbezpieczniej mogą się czuć pracownicy zatrudnieni na terenie Trójmiasta. Najgorsze warunki zatrudnienia są w powiatach człuchowskim, puckim i bytowskim. W niektórych firmach pracownicy mogą liczyć na dodatkowe bonusy. Co jeszcze pokazują dane?

Praca. Nowe zasady wsparcia antykryzysowego z urzędów pracy. Skorzysta więcej przedsiębiorców

Tarcza antykryzysowa 2.0 wprowadziła kolejne zmiany w świadczeniach dla firm. Mają pomóc im przetrwać gospodarcze trudności. Modyfikacje dotyczą zarówno wsparcia udzielanego przez Wojewódzki Urząd Pracy w Gdańsku, jak i pomocy z powiatowych urzędów pracy. Może skorzystać więcej firm, a zasady są mniej restrykcyjne. W związku z tym urzędy pracują na najwyższych obrotach.

Prawie 30 mln zł dla nowych mikroprzedsiębiorstw z Pomorza. Dotacja na podjęcie działalności gospodarczej

Na posiedzeniu Zarządu Województwa Pomorskiego, 24 kwietnia 2020 r. zostało wybranych 12 projektów które otrzymają dofinansowanie. W ich ramach będzie można starać się o dotacje na utworzenie mikroprzedsiębiorstw.