Aktualności

Stan epidemii w Polsce. Lekcje odwołane do Wielkanocy, co jeszcze się zmieni?

Na konferencji prasowej 20 marca 2020 r. premier Mateusz Morawiecki i minister zdrowia Łukasz Szumowski ogłosili w Polsce stan epidemii. Daje to rządowi nowe narzędzia do walki z zakażeniem koronawirusem. Będzie też więcej ograniczeń dla obywateli.

Niepełnosprawni pracownicy Zakładu Aktywności Zawodowej w Sztumie pomagają szpitalom. Szyją maseczki

Na co dzień szyją pościele, woreczki na pieczywo, stroje karnawałowe i torby. Jednak w czasie epidemii koronawirusa postanowili wesprzeć szpitale i uszyć brakujące maseczki. – To była nasza wspólna decyzja. Odłożyliśmy dotychczasowe zadania na bok, zostajemy nawet po godzinach, a w pracę szwalni włączyli się pracownicy biura i wolontariusze – mówi Anna Cielas, kierownik ZAZ w Sztumie.

Codzienna dezynfekcja, a do tego zamgławianie środkami odkażającymi. Środki bezpieczeństwa w pociągach SKM

Specjalne środki bezpieczeństwa wprowadziła Szybka Kolej Miejska w Trójmieście. Dezynfekowane są pociągi oraz infrastruktura pasażerska. Pracownicy mają do dyspozycji żele antybakteryjne, maseczki i rękawiczki. Wszystko, aby zminimalizować ryzyko zakażenia koronawirusem.

Międzynarodowy Dzień Lasów Państwowych. Co liczby mówią o lasach na Pomorzu? [INFOGRAFIKA]

Najwięcej drewna w Polsce pochodzi z pomorskich lasów. W województwie pomorskim lasy zajmują prawie 670 tys. hektarów. Najbardziej zalesiony jest powiat bytowski, a najmniej malborski. Czego jeszcze dowiemy się o pomorskich lasach? Urząd Statystyczny w Gdańsku przygotował dane dotyczące województwa pomorskiego za 2018 r.

Przez koronawirusa pociągi w stronę Tczewa i Malborka pojadą rzadziej. Ograniczenia będą też na linii PKM

W związku z panującą epidemią koronawirusa w regionalnych pociągach na Pomorzu jest mniej pasażerów. Dlatego na niektórych liniach kolejowych ograniczona zostanie liczba kursów.

Światowy Dzień Morza w liczbach. W branży morskiej pracuje 60 tys. osób, a najdłuższe nabrzeże ma port w Gdańsku. Co jeszcze?

Mimo że to Port Gdańsk ma najdłuższe w Polsce nabrzeże, najwięcej statków zawija rocznie do portu w Świnoujściu. Statystyczny pracownik branży morskiej zarabia w kraju ponad 5,7 tys. zł brutto, a w 2019 roku ratownicy niemal codziennie podejmowali akcją ratowniczą. Co jeszcze o branży morskiej mówią liczby? Zestawienie z okazji Światowego Dnia Morza przygotował Urząd Statystyczny w Gdańsku.

Brak pasażerów i wstrzymane loty, czyli skutki epidemii. Co się dzieje na gdańskim lotnisku?

Od niedzieli 15 marca 2020 r. zgodnie z decyzją rządu zawieszone zostały loty międzynarodowe z i do Polski. Wstrzymane zostały także połączenia krajowe. Na gdańskim lotnisku lądują jednak samoloty. Dlaczego tak się dzieje?

Jesteś w domu na kwarantannie? Zobacz, kto i jak może dostarczyć ci żywność – nowe zasady udzielania pomocy

Osobom potrzebującym, które są objęte kwarantanną, żywność będzie dostarczana bezpośrednio do domów przez strażaków, policję, wojsko. W akcję włączyły się ośrodki pomocy społecznej i Banki Żywności. W tej chwili kwarantannę z powodu koronawirusa odbywa w Polsce prawie 8 tysięcy osób. Każda z nich musi zostać w domu przez 14 dni.

Specjalne rozkłady jazdy oraz możliwość zwrotu biletów okresowych. Komunikacja w czasie epidemii

Mniej połączeń kolejowych, sobotnie rozkłady jazdy autobusów, a do tego zwrot za niewykorzystane bilety okresowych. W związku z epidemią COVID-19 obowiązują nowe zasady podróżowania po Pomorzu.

COVID-19 w pytaniach i odpowiedziach. 30 najważniejszych pytań na czas epidemii

Premier wprowadził w Polsce stan zagrożenia epidemicznego. Zamknięte są szkoły, przedszkola, instytucje kultury, kościoły, częściowo galerie handlowe i zmieniła się organizacja pracy wielu publicznych urzędów. Przygotowaliśmy listę najczęściej pojawiających się pytań dotyczących koronawirusa i sposobów postępowania. Na naszej liście m.in. prawo pracy, zasady kwarantanny domowej i podpowiedzi, jak chronić się przed chorobą COVID-19.

Bądź eko. Sprawdzone sposoby na to, jak nie marnować jedzenia [ROZMOWA]

Co zrobić z wodą po gotowaniu fasoli, a co ze usychającym serem i wędlinami? O tym, jak wykorzystać wszystko, co mamy w lodówce, by nie marnować jedzenia i oszczędzać pieniądze rozmawiamy z Olgą Borkowską, kucharką i propagatorką zdrowego odżywania.

Jak rozwijać biznes, to tylko w Gdyni. Norweska korporacja rozbudowuje centrum usług wspólnych

Towarzystwo klasyfikacyjne DNV GL w gdyńskim centrum usług wspólnych już zatrudnia 450 osób, ale szuka kolejnych specjalistów. Rozbudowany zostanie dział IT i Procurement. Rekrutacja już trwa.

Kobiety są lepiej wykształcone, ale to panowie są bardziej aktywni zawodowo. Dzień Kobiet i Dzień Mężczyzn na Pomorzu w liczbach [INFOGRAFIKA]

W województwie pomorskim mieszka ponad 2,3 mln ludzi. Więcej jest kobiet niż mężczyzn. Panowie są średnio o prawie trzy lata młodsi i żyją o prawie siedem lat krócej od pań. Czego jeszcze dowiemy się o Pomorzanach? Urząd Statystyczny w Gdańsku przygotował dane dotyczące województwa pomorskiego za 2018 r.

Będą pieniądze dla mikro i małych przedsiębiorstw. Pomorski Fundusz Rozwoju ma dla nich 29 mln zł

Na remont pomieszczeń albo na zakup towaru lub maszyn. Nawet milion złotych mogą zyskać mikro i małe przedsiębiorstwa. Wszystko dzięki Pożyczce Ogólnorozwojowej, czyli nowej propozycji Pomorskiego Funduszu Rozwoju.

Wały przeciwpowodziowe zamiast plaż, Wenecja w Sopocie. Jak ocieplenie klimatu zmieni Pomorze? [ROZMOWA]

Do końca stulecia Dolne Miasto, Nowy Port i Sopot mogą zmienić się w pływające miasta. Żuławy zostaną zalane, a Półwysep Helski stanie się wyspą. O prognozach klimatycznych, o tym, jak szybko rosnąca temperatura podnosi poziom morza i czym to grozi opowiada prof. Jacek Piskozub z Instytutu Oceanologii PAN w Sopocie.

Ekologia, ochrona środowiska, redukcja odpadów. Konferencja o odpowiedzialnym hotelarstwie w urzędzie marszałkowskim [SPOTKANIE ODWOŁANE]

Czy można pić wodę z kranu? Jak produkty chemiczne używane w branży hotelarskiej wpływają na zdrowie i środowisko? Jak maksymalnie wykorzystać dary ziemi w restauracji? Na te i wiele innych pytań odpowiedzi będą szukać uczestnicy konferencji.

Specjalistyczna pomoc dla pomorskich przedsiębiorców. Jak lepiej poprowadzić firmę?

Dwadzieścia siedem milionów złotych będzie kosztowało stworzenie pomorskiego systemu usług doradczych „Spektrum". Dzięki niemu, co najmniej 270 przedsiębiorstw z województwa pomorskiego otrzyma wsparcie doradców oraz weźmie udział w spotkaniach i warsztatach.

Czterdziestu kandydatów nominowanych do Pomorskich Sztormów 2020 [GŁOSOWANIE]

Głosowanie na Pomorskie Sztormy rozpoczęło się w piątek, 28 lutego. Szansę na wyróżnienie przez Pomorzan ma czterdziestu kandydatów, którzy walczą w czterech kategoriach: inwestycja, sportowiec, wydarzenie oraz euroinspiracje. Nagrody przyznawane są za osiągnięcia z 2019 roku. Głosować można do 13 marca.

Globalny biznes spotka się w Trójmieście podczas międzynarodowej konferencji ABSL Summit. Ruszyła rejestracja

W czerwcu Gdańsku na konferencji obecni będą przedstawiciele najbardziej innowacyjnych firm z całego świata, które reprezentują sektor nowoczesnych usług biznesowych. Głównym tematem będzie zrównoważony i etyczny rozwój firm. Konferencja ABSL Summit: Beyond tomorrow. Building a sustainable future odbędzie się 4-5 czerwca w Amber Expo w Gdańsku.

Czy innowacje w gospodarce połączą Pomorze i Finlandię? Dwustronna współpraca może przynieść efekty

Trwa właśnie dwudniowa wizyta delegacji fińskiej na Pomorzu pod przewodnictwem ambasadora Finlandii w Polsce, Juha Ottmana. We wtorek, 25 lutego 2020 r. ambasador spotkał się z delegacją Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego, której przewodniczył wicemarszałek Wiesław Byczkowski.

Ponad sto darmowych warsztatów dla Pomorzanek w całym województwie. Przed nami Marzec na Obcasach

Przez cały miesiąc panie będą mogły korzystać z bezpłatnych spotkań. Wśród tematów: motywacja, rozwój kompetencji, biznesu oraz budowanie wizerunku. Warsztaty odbędą się aż w 20 lokalizacjach, m.in. w Bytowie, Człuchowie, Chojnicach, Kartuzach, Kościerzynie, Malborku, Tczewie, Trójmieście, Sztumie, Słupsku i Wejherowie.

Nowe miejsca pracy w branży turystycznej i IT. Firma Cyclad International otwiera biuro w Trójmieście

Cyclad International 26 lutego 2020 roku zapowiedział otwarcie nowego biura w Trójmieście. Firma planuje w najbliższym czasie zatrudnić 70 pracowników, a głównym obszarem jej działań będą nowe technologie oraz branża turystyczna.

Pakuj do swojego worka i ogranicz plastik. Jak na zakupach nie zużyć ani jednej jednorazowej torebki?

Śmieciowym problemem świata numer jeden jest plastik. W samej Unii Europejskiej wytwarza się około 25 mln ton plastikowych odpadów rocznie, a tylko mały odsetek trafia do recyklingu. Gdańszczanka Alicja Żarkiewicz znalazła sposób na to, by ograniczyć plastik – na zakupy chodzi nie tylko z bawełnianą torbą, ale i słoikami oraz woreczkami, które sama szyje.

Strategia województwa, uchwały antysmogowe i remonty zabytków. Dziewiętnasta sesja sejmiku

W poniedziałek, 24 lutego 2020 roku odbyła się XIX sesja Sejmiku Województwa Pomorskiego. Radni podjęli uchwałę antysmogową, która będzie obowiązywać w Sopocie, a także wsparli kwotą ponad 1,7 mln zł konserwacje i remonty zabytków w regionie. Debatowali także o projekcie strategii województwa na rok 2030.

Szukasz wymarzonej nieruchomości? W ten weekend przyjdź na targi do Ergo Areny

Chcesz znaleźć mieszkanie, a może szukasz domu? Pomimo że ofert nieruchomości jest wiele, to nie wiesz, którą wybrać. Już w ten w weekend 22 i 23 lutego 2020 r. na granicy Gdańska i Sopotu odbędą się Targi Nowy Dom Nowe Mieszkanie. Oferty zaprezentują m.in.: developerzy, pośrednicy kredytowi, banki oraz architekci wnętrz. W sobotę będą też warsztaty dotyczące rozwoju urbanistycznego metropolii.

Ponad 1500 miejsc pracy, a w ich powstaniu pomogło Biuro Obsługi Inwestora. Tak działa Invest in Pomerania

Wizyty studyjne, pytania od potencjalnych inwestorów, ale przede wszystkim kompleksowe wsparcie nowych pracodawców na Pomorzu. Dział Obsługi Inwestora inicjatywy Invest in Pomerania podsumował 2019 rok. Okazał się on bardzo dobry.

Z Gdańska do Szwecji za 89 zł. Nowe połączenie lotnicze już od czerwca

Linie lotnicze Wizz Air ogłosiły uruchomienie nowego połączenia z Portu Lotniczego im. Lecha Wałęsy w Gdańsku. Od 4 czerwca 2020 r. samoloty będą latać do Skellefteå w Szwecji.

Kolejny nowoczesny pociąg na pomorskich torach. Pasażerowie jeżdżą nim wcześniej niż zakładano

Na Pomorze trafił ostatni z dziesięciu elektrycznych pojazdów typu Impuls. Samorząd województwa pomorskiego odebrał pociąg od producenta we wtorek, 18 lutego 2020 roku. Pojazd obsługuje linię Słupsk – Elbląg i już wjechał na tory. Producent zrealizował zamówienie ponad siedem miesięcy przed terminem.

O co chodzi z klimatem? Ekspert: „Jesteśmy blisko punktów krytycznych, masowego wymierania życia” [ROZMOWA]

Specjaliści coraz częściej mówią o tym, że klimat niebezpiecznie się zmienia i rysują katastroficzne scenariusze przyszłości planety. Temperatura szybko rośnie, a ostatnia dekada była prawdopodobnie najcieplejsza od co najmniej 100 tys. lat. Jeśli nic się nie zmieni, w ciągu kilku pokoleń Afryka i reszta tropików nie będą nadawały się do zamieszkania. Zapanuje głód, chaos społeczny i gospodarczy. O tym, czym jest zmiana klimatu, skąd się bierze i czy jeszcze możemy coś zrobić mówi Marcin Popkiewicz.

Walentynki w liczbach. Pomorzanie są bardziej kochliwi niż mieszkańcy łódzkiego [INFOGRAFIKA]

Pomorzanie zawarli w 2018 prawie 12,5 tys. związków małżeńskich. Śluby brały najczęściej osoby w wieku 20-29 lat i najchętniej wybierali takie miesiące jak: czerwiec, sierpień i wrzesień. Urząd Statystyczny w Gdańsku przygotował dane dotyczące województwa pomorskiego za 2018 r.