Aktualności

Kobietom nadal jest trudniej na rynku pracy. Zarabiają mniej niż mężczyźni i co jeszcze? [RAPORT]

Kobiety są mniejszością wśród kadr zarządczych i zarabiają mniej niż mężczyźni. Jednak przedstawiciele obu płaci napotykają na takie same przeszkody w budowaniu kariery. Chodzi o trudności w godzeniu życia zawodowego i rodzinnego oraz stereotypy. Specjalny raport pokazuje sytuację pań i panów na polskim rynku pracy.

Samolotem nad Adriatyk. Latem 2020 polecimy do chorwackiego Zadaru

Linie lotnicze Ryanair ogłosiły kolejne kierunki lotów w letniej siatce połączeń. Wśród nowości jest połączenie z Portu Lotniczego im. Lecha Wałęsy w Gdańsku. Samoloty polecą nad Adriatyk do chorwackiego Zadaru.

To będzie skandynawska wiosna na gdańskim lotnisku. Nowe połączenia do Danii, Szwecji i Norwegii

Wiosną 2020 roku linie lotnicze Norwegian uruchomią cztery nowe połączenia z Portu Lotniczego im. Lecha Wałęsy w Gdańsku. Samoloty polecą do Kopenhagi, Sztokholmu, Goteborga i Trondhheim.

Już pięć miesięcy z rzędu na Pomorzu bezrobocie jest rekordowo niskie. Wynosi tylko 4,4 proc.

Najniższa w historii województwa stopa bezrobocia rejestrowanego utrzymuje się na poziomie 4,4 proc. od czerwca 2019 roku, podczas gdy w kraju jest o 0,6 punktów procentowych i wynosi 5,1 proc. Taki wynik daje Pomorskiemu piąte miejsce w kraju.

To oni zmieniają Pomorze. Moja Gruzja w Gdańsku, czyli kulinarna podróż na Kaukaz

Moja Gruzja to rodzinna restauracja, gdzie zjemy nie tylko tradycyjne chaczapuri i chinkali. To idealne miejsce dla miłośników dobrej kuchni oraz kaukaskich klimatów. Jej nowy punkt powstał dzięki pożyczce turystycznej z Pomorskiego Funduszu Pożyczkowego.

Myślisz o własnym biznesie? Idź na warsztaty podczas Pomorskiego Dnia Przedsiębiorczości

W 17 powiatach Pomorza w dniach 18-20 listopada 2019 roku będzie można wziąć udział w inspirujących wykładach, kreatywnych zajęciach i specjalnych atrakcjach z okazji Pomorskiego Dnia Przedsiębiorczości. Będą też gra miejska, konsultacje ze specjalistami i spotkania z wizażystką.

Smart Metropolia i Najlepsze Przestrzenie Publiczne. Sprawdź, kto w tym roku otrzymał prestiżowe nagrody

Podczas uroczystej gali w Olivia Business Centre w czwartek, 7 listopada 2019 r. zostały wręczone nagrody Smart Metropolia oraz nagrody w konkursie Najlepsza Przestrzeń Publiczna Województwa Pomorskiego. Podsumowano również pilotażową edycję Pomorskiej Letniej Akademii Planowania Przestrzeni Publicznych.

Samorządowa koalicja na rzecz klimatu. Deklarację w Gdańsku podpisało kilkunastu włodarzy z całej Polski

Jeszcze przed oficjalnym otwarciem kongresu Smart Metropolia w czwartek, 7 listopada prezydenci i burmistrzowie polskich miast podpisali „Deklarację współpracy klimatycznej współpracy miast i gmin". Chcą działać na rzecz klimatu i apelują do rządu o wsparcie. Celem jest neutralność klimatyczna polskich miast do 2050 roku.

Jak skutecznie sprzedawać swoje produkty za granicą? My to wiemy i chętnie wam powiemy!

Co liczy się w eksporcie? Jak budować swoją markę? Czy warto być kreatywnym? Tego wszystkiego dowiesz się na konferencji „Sztuka eksportu". 14 listopada 2019 r. na Stadionie Energa Gdańsk spotkasz też praktyków, którzy podzielą się z uczestnikami tajnikami eksportu.

W Skórczu będzie się lepiej oddychało. Unijne dofinansowanie dla ekologicznych źródeł energii

Prawie 3,5 mln zł unijnego dofinansowania trafi do kociewskiego Skórcza. Zainstalowane zostaną tam panele fotowoltaiczne i pompy ciepła. Dzięki temu produkowana energia będzie ekologiczna.

Wspominamy zasłużonych mieszkańców Pomorza, którzy odeszli od nas w minionym roku...

Tradycyjnie 1 listopada, czyli uroczystość Wszystkich Świętych, to dzień zadumy i refleksji nad przemijającym życiem. W minionym roku pożegnaliśmy wielu wybitnych i zasłużonych mieszkańców naszego regionu.

Zmiana organizacji ruchu przy najważniejszych pomorskich nekropoliach

Zamknięte ulice i dodatkowe linie komunikacji miejskiej. Jak co roku, miasta przygotowują specjalną organizację ruchu w rejonie największych cmentarzy. Jak najwygodniej dotrzeć na cmentarze?

Inicjatywa Pasa i Drogi zainteresowała pomorskich przedsiębiorców. Spotkali się z ambasadorem Chin

Rozmowy o sprawach gospodarczych i chińskiej kulturze biznesu. Do tego wykład ambasadora Chin o koncepcji Pasa i Szlaku. Takie było spotkanie pomorskich przedsiębiorców oraz praktyków prowadzenia biznesu w Chinach.

Rozpoczynamy operację Alpha. Umowa na budowę pierwszego biurowca Airpot City podpisana

Rusza jedna z największych inwestycji biznesowych w Trójmieście. Przy gdańskim lotnisku powstanie miasto przyszłości, czyli Airport City. Pierwszy biurowiec – Alpha kosztować będzie prawie 66 mln zł. A w planach są następne.

Elastyczne godziny pracy, home office, a może pies przy biurku. Co motywuje nas do lepszej pracy? [RAPORT]

Polacy pracują dużo, jednak często mało efektywnie i bez motywacji. Rozglądają się za nową firmą, gdy tylko czują, że to praca organizuje im codzienność. Coraz większe znaczenie ma równowaga między pracą zawodową a życiem prywatnym. A z tym akurat na polskim rynku pracy nie jest dobrze. Jak work-life balance radzą sobie polscy pracownicy i pracodawcy? Dowiesz się ze specjalnego raportu.

Wszystko o klimacie i przyszłości miast. Dziś zaczyna się kongres Smart Metropolia. Zostały ostatnie wolne miejsca

Eksperci, samorządowcy, przedstawiciele organizacji pozarządowych i biznesu będą rozmawiać o tym, co metropolie mogą zrobić dla klimatu. Wśród tematów kongresu Smart Metropolia są m.in. zrównoważony rozwój miast, zielona infrastruktura, gospodarka niskoemisyjna i współpraca metropolii z małymi miastami i wsiami. Kongres odbędzie się 7-8 listopada 2019 r. w Gdańsku.

Nowy Jedwabny Szlak – pierwsze kroki na chińskim rynku. Seminarium Pomorskiego Brokera Eksportowego

Aktualne zmiany prawne, instrumenty wsparcia dla eksporterów i biznesowa kultura w Chinach. To tylko niektóre z kwestii, jakie zostaną omówione na seminarium "Wejście na chiński rynek". Spotkanie odbędzie się 30 października 2019 r. w Sali im. Lecha Bądkowskiego w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Pomorskiego.

Gdańskie lotnisko polskim liderem punktualności. A do tego obsłużyło ponad pół miliona pasażerów we wrześniu

We wrześniu współczynnik punktualności wyniósł 88,84 proc. To więcej niż średnia wszystkich polskich lotnisk. Dane opublikowała firma VariFlight. Obsłużonych zostało również prawie 530 tys. pasażerów.

Samolotem z Gdańska do Zaporoża. To czwarte połączenie z Ukrainą

Linie lotnicze Wizz Air ogłosiły kolejne nowości w siatce połączeń. Tym razem samoloty połączą Port Lotniczy im. Lecha Wałęsy w Gdańsku z jednym z gospodarczych centrów Ukrainy – Zaporożem. Pierwszy lot 30 marca 2020 r.

W tę niedzielę śpimy dłużej. Czy to ostatnia zmiana czasu?

W nocy z soboty na niedzielę 26-27 października zmieniamy czas letni na zimowy. Cofamy wskazówki zegarków z godz. 3.00 na 2.00, a więc śpimy godzinę dłużej. To jedna z ostatnich zmian czasu – Parlament Europejski uchwalił dyrektywę, na mocy której od 2021 roku przestaniemy przestawiać zegarki.

Budowa przekopu przez Mierzeję Wiślaną może zacząć się w każdej chwili. Aktywiści są gotowi do blokady

Aktywiści inicjatywy Obóz dla Mierzei Wiślanej będą blokować budowę przekopu przez mierzeję. Wobec doniesień medialnych o możliwości wejścia maszyn budowlanych na teren wycinki leśnej, pojechali na miejsce i monitorują sytuację. – Zrobimy wszystko, co zgodne z prawem, aby pokojowymi środkami nie dopuścić do rozpoczęcia budowy – mówią.

Woda, deszczoodporne miasta i gospodarka bez śmieci. Już jutro konferencja klimatyczna w Gdańsku [REJESTRACJA]

We wtorek, 22 października 2019 roku w Hevelianum odbędzie się międzynarodowa konferencja klimatyczna, skupiona wokół tematu wody. Specjaliści opowiedzą, przed jakimi wyzwaniami stoją społeczeństwa, co to jest gospodarka obiegu zamkniętego i jak kryzys klimatyczny zmienia nasz region.

Tysiące pracowników z różnych krajów, a każdy jest inny. Trwa akcja #razemwpracy

To już druga akcja, w której pracownicy centrów usług dla biznesu promują ideę różnorodności kulturowej i korzyści jakie płyną z zatrudniania pracowników z zagranicy. Z tej okazji odbywają się warsztaty targi oraz ogólnopolski Flash Mob, w którym wzięło udział prawie 20 tys. osób.

Na wakacje nad Morze Śródziemne. Nowe połączenie lotnicze z Gdańska do słonecznej Grecji

Loty do położonej na południowym krańcu greckiego Peloponezu Kalamaty wykonywać będą linie lotnicze Ryanair. Połączenia będą realizowane w ścisłym sezonie wakacyjnym. Pierwszy lot 3 czerwca 2020 r.

Umowa podpisana, można zaczynać. Rozpoczyna się rozbudowa terminala T2 gdańskiego lotniska

Ponad 16 tys. mkw nowej powierzchni, trzy kondygnacje i nowe bramki kontroli bezpieczeństwa. Do tego dodatkowe gate'y odlotowe. Tak będzie wyglądać pirs terminala T2. Budowa potrwa około dwóch lat.

Ponad 4 mln pasażerów na gdańskim lotnisku. To ważny krok do osiągnięcia 5 mln pasażerów w całym 2019 roku

W ciągu dziewięciu miesięcy 2019 roku Port Lotniczy im. Lecha Wałęsy w Gdańsku obsłużył ponad 4 mln pasażerów. To o ponad 6 proc. więcej w stosunku do poprzedniego roku. Zwiększyła się również liczba operacji lotniczych. Było ich ponad 37 tysięcy.

Ponad 4 mln zł pożyczki OZE na ekologiczny prąd i ciepło na Żuławach. W Mątowach Małych powstanie biogazowa elektrownia

Pożyczka OZE to kolejny sposób na inwestowanie w odnawialne źródła energii. Dzięki temu zmniejszy się m.in. emisja dwutlenku węgla do atmosfery. Pomorski Fundusz Pożyczkowy (PFP) ma dla pomorskich przedsiębiorców prawie 60 mln zł.

Wielki sukces gdańskiej firmy. LPP SA laureatem konkursu Nagroda Gospodarcza Prezydenta RP

W tym roku odbyła się XVII edycja edycji konkursu Nagroda Gospodarcza Prezydenta RP. Gdańska firma LPP otrzymała nagrodę główną w kategorii Narodowy sukces. Spółka została zgłoszona do konkursu przez Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego.

Ponad 3 mln zł na 16 pomorskich projektów. Środki zostaną przeznaczone m.in na termomodernizację budynków

Unijne dofinansowanie będzie przeznaczone na budowę węzła integracyjnego we Władysławowie i Jastarni oraz termomodernizację budynków we Władysławowie, Rumi, Wejherowie, Luzinie, Pucku, Jastarni, Redzie, Helu i Szemudzie. Dodatkowe pieniądze zostaną też przeznaczone na rewitalizację Zagórza w Rumi i Śródmieścia Wejherowa.

Czy innowacje w gospodarce połączą Pomorze i Nadrenię-Północną Westfalię? Dwustronna współpraca przynosi efekty

Jak poszerzyć wzajemną współpracę gospodarczą i jak usprawnić logistykę? To tylko niektóre z kwestii, jakie były omawiane podczas dwudniowej wizyty przedstawicieli niemieckiego landu Nadrenia- Północna Westfalia (NRW) na Pomorzu.