Ten materiał pochodzi z archiwum portalu

Zachowaliśmy archiwalne materiały z naszego portalu, aby umożliwić ich przeszukiwanie. Nie możemy jednak zagwarantować, że zamieszczone w tekście odsyłacze będą działały prawidłowo oraz że treści będą zgodne ze standardami dostępności cyfrowej. Jeżeli znalazłeś niedziałający odnośnik albo potrzebujesz pomocy w odczytaniu treści prosimy o kontakt pod adresem redakcja@pomorskie.eu

Wiadomości
https://pomorskie.eu/wp-content/uploads/2020/07/d7d7b562-4fb4-4616-9601-b34cf4c85fdc.jpg Gdańszczanie zadecydują na co przeznaczyć 50 tysięcy euro od Księżnej Asturii. Głosowanie trwa do północy w piątek

Gdańszczanie zadecydują na co przeznaczyć 50 tysięcy euro od Księżnej Asturii. Głosowanie trwa do północy w piątek

Nagroda Księżnej Asturii

Na wspólne inicjatywy czy na solidarne współtworzenie miasta? A może na zupełnie inny cel? Prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz zachęca do przysyłania swoich propozycji.

 

Można je nadsyłać elektronicznie na specjalny adres nagroda@gdansk.gda.pl do północy 25 października 2019 roku. Nagroda Księżnej Asturii została Gdańskowi przyznana za to, że: „przeszłość i teraźniejszość w Gdańsku to wrażliwość na solidarność, obronę wolności oraz praw człowieka, a także ochronę pokoju”. Prezydent Gdańska odebrała nagrodę w piątek, 18 października z rąk króla Hiszpanii Filipa VI w Oviedo, w hiszpańskim regionie Asturia.

 

Nagroda Księżnej Asturii

Wyróżnienie to nazywane jest hiszpańskim noblem. – To nagroda, którą Hiszpanie ustanowili na początku swojej trudnej drogi do demokracji. Na początku drogi wyjścia z izolacji w świat – informuje Basil Kerski, dyrektor Europejskiego Centrum Solidarności. W 2019 roku o nagrodę ubiegały się 33 kandydatury. Przyznawana jest osobom, organizacjom i innym jednostkom z całego świata za znaczące osiągnięcia w dziedzinie nauk ścisłych, humanistycznych i spraw publicznych. W minionych latach nagroda została przyznana między innymi: organizacji UNICEF, otrzymał ją Berlin i Unia Europejska.

 

Głos gdańszczan

Nagroda Księżnej Asturii to rzeźba Joana Miro – jednego z wielkich artystów XX wieku – certyfikat sygnowany królewską pieczęcią oraz 50 tys. euro. Rzeźbę i certyfikat można od 21 października oglądać w ogrodzie zimowym ECS. Nagrody zostały zaprezentowane podczas briefingu prasowego w Europejskim Centrum Solidarności. – A na co przeznaczyć pieniądze? Życzenie jury Fundacji oczywiście jest takie, żeby był to cel związany właśnie z przyczyną, dla której tę nagrodę dostaliśmy – mówiła Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska. Zapowiedziała, że decyzja o tym na co zostaną przeznaczone pieniądze będzie podjęta po konsultacjach z mieszkańcami. – Mnie marzyłoby się wsparcie inicjatyw właśnie wspierających pokojowe współistnienie, ale bardzo bym chciała, żebyście Państwo te pomysły, swoje przemyślenia przekazywali – dodała Dulkiewicz.              

 

Czas do piątku

Propozycje na co przeznaczyć 50 tys. euro nagrody (ok. 200 tys. zł) mogą zgłaszać nie tylko mieszkańcy Gdańska, ale wszyscy przyjaciele i sympatycy miasta. – Miejsce zamieszkania nie jest ważne. Propozycje należy nadsyłać drogą elektroniczną na specjalnie uruchomiony adres: nagroda@gdansk.gda.pl – informuje prezydent Dulkiewicz. Termin zgłoszeń upływa o północy 25 października.

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.