Ten materiał pochodzi z archiwum portalu

Zachowaliśmy archiwalne materiały z naszego portalu, aby umożliwić ich przeszukiwanie. Nie możemy jednak zagwarantować, że zamieszczone w tekście odsyłacze będą działały prawidłowo oraz że treści będą zgodne ze standardami dostępności cyfrowej. Jeżeli znalazłeś niedziałający odnośnik albo potrzebujesz pomocy w odczytaniu treści prosimy o kontakt pod adresem redakcja@pomorskie.eu

Wiadomości
https://pomorskie.eu/wp-content/uploads/2020/07/1735409d-37ef-4ec1-ad19-2f49087fc3cf.jpg Czołg Sherman, słynna Enigma i prawdziwe tłumy gości. Zobacz Muzeum II Wojny Światowej

Czołg Sherman, słynna Enigma i prawdziwe tłumy gości. Zobacz Muzeum II Wojny Światowej

Konferencja prasowa z okazji otwarcia Muzeum II Wojny Światowej. Fot. Marcin Szumny

Prawie 2 tysiące eksponatów, w tym słynna maszyna szyfrująca Enigma i czołg Sherman Firefly. Największe muzeum historyczne w Polsce oficjalnie otwarte. W jeden dzień w tygodniu muzeum można zwiedzić za darmo.

 

– Dziś jest dla nas szczególny dzień. Po ośmiu latach pracy mamy zaszczyt przedstawić nasze muzeum. Wierzymy w to, że prezentowana wystawa stanie się przedmiotem ogólnonarodowej debaty o polskiej świadomości historycznej, a dla cudzoziemców wielką lekcją polskiej historii – tymi słowami przywitał wszystkich prof. Paweł Machcewicz, dyrektor Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. – W naszym przekonaniu wystawa wprowadza polskie doświadczenia wojenne w sam środek europejskich opowieści o historii XX wieku.

Oficjalne otwarcie muzeum miało kameralny, ale jednocześnie niezwykle uroczysty i podniosły charakter. Wśród zaproszonych gości byli m.in. kombatanci, członkowie Armii Krajowej i Polskich Sił Zbrojnych, więźniowie niemieckich obozów koncentracyjnych i sowieckich łagrów. To właśnie oni pierwsi przekroczyli progi nowo otwartego muzeum.

Tłumy zwiedzających przed wejściem na wystawę stałą. Fot. Marcin Szumny
Tłumy zwiedzających przed wejściem na wystawę stałą. Fot. Marcin Szumny

 

Cząstka rodzinnych historii

– To muzeum jest dziełem tych wszystkich, którzy przekazali nam cząstkę swoich rodzinnych historii – zaznacza dyrektor Machcewicz. Wystawę tworzyli nie tylko historycy, scenografowie i architekci, ale także osoby prywatne, które podzieliły się swoimi najcenniejszymi rodzinnymi pamiątkami. Na około 2 tys. eksponatów, prawie połowę stanowią dary i depozyty. Szczególne podziękowania należą się m.in. Oldze Krzyżanowskiej, córce gen. Aleksandra Krzyżanowskiego (ps. „Wilk”), dowódcy Armii Krajowej na Wileńszczyźnie. Podarowała ona muzeum „rodzinne relikwie”, m.in. sygnet ojca wykonany w sowieckim obozie w Riazaniu.

Ta wystawa jest zapisem emocji. Stara się przedstawić jak najpełniejszy obraz wojny. Nie tylko w kategoriach militarnych, politycznych czy ideologicznych, ale przede wszystkim z perspektywy ludności cywilnej. – Otwarcie tego muzeum oznacza, że chcemy uczcić tych, którzy walczyli oraz uczcić tych, którzy nie brali udziału w wojnie jako żołnierze, ale których ta wojna zmiażdżyła i zniszczyła. Jest to gorzki kawałek polskiej historii, przed którym nie możemy uciekać – podkreśla Olga Krzyżanowska, która w czasie wojny jako harcerka należała do Szarych Szeregów.


Dyrektor Paweł Machcewicz wraz z byłą marszałek sejmu Olgą Krzyżanowską prezentują pamiątki po gen. Aleksandrze „Wilku” Krzyżanowskim. Fot. Marcin Szumny

 

Muzeum na plus

W zamyśle twórców wystawy szczególnie ważną grupą zwiedzających będzie młodzież szkolna. Jak przyznaje dyrektor Machcewicz: – Muzea w coraz większym stopniu kształtują świadomość historyczną, a nasze muzeum jest właśnie w dużej mierze skierowane do młodych Polaków, do młodych Europejczyków. Liczymy na to, że będą oni tutaj chętnie przybywać.

– Bardzo mi się podobało! – tak o swoich wrażeniach po obejrzeniu wystawy opowiada Mikołaj Kot, uczeń Gdańskiego Autonomicznego Gimnazjum. – Fajnie, że można tutaj poznać historię, zwłaszcza w interaktywny sposób. Otwarcie takiego muzeum jest jak najbardziej na plus – dodaje.

Młodzież odwiedzającą muzeum szczególnie interesują stanowiska multimedialne. Fot. Marcin Szumny
Młodzież odwiedzającą muzeum szczególnie interesują stanowiska multimedialne. Fot. Marcin Szumny

 

*  *  *

Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku jest największym muzeum historycznym w Polsce, a także jednym z największych muzeów historycznych w Europie i na świecie.

Muzeum II Wojny Światowej, nowy obiekt na turystycznej mapie Gdańska. Fot. Dominik Werner
Muzeum II Wojny Światowej, nowy obiekt na turystycznej mapie Gdańska. Fot. Dominik Werner

Muzeum jest czynne dla zwiedzających od wtorku do niedzieli w godz. 10.00-18.00, przy czym we wtorek zwiedzanie jest darmowe. Kasy muzeum czynne są od godz. 9.30, a ostanie wejście na wystawę możliwe jest o godz. 17.00. Bilety można także kupować przez internet.

Ceny biletów:

  • normalny – 23 zł
  • ulgowy – 16 zł
  • rodzinny (2 dorosłych i maksymalnie 3 dzieci ) – 55 zł
  • grupowy normalny (powyżej 10 osób + 1 opiekun na 10 osób bezpłatnie) – 23 zł
  • grupowy ulgowy (powyżej 10 osób + 1 opiekun na 10 osób bezpłatnie) – 16 zł

Dodatkowo w kasach muzeum, po uiszczeniu opłaty w wysokości 5 zł, można wypożyczyć audioprzewodnik, który dostępny jest w pięciu wersjach językowych: polskiej, angielskiej, francuskiej, niemieckiej i rosyjskiej.

 

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.