Ten materiał pochodzi z archiwum portalu

Zachowaliśmy archiwalne materiały z naszego portalu, aby umożliwić ich przeszukiwanie. Nie możemy jednak zagwarantować, że zamieszczone w tekście odsyłacze będą działały prawidłowo oraz że treści będą zgodne ze standardami dostępności cyfrowej. Jeżeli znalazłeś niedziałający odnośnik albo potrzebujesz pomocy w odczytaniu treści prosimy o kontakt pod adresem redakcja@pomorskie.eu

Wiadomości
https://pomorskie.eu/wp-content/uploads/2020/07/eedaefee-1751-47de-b275-986f0130edff.jpg Dziewięć nowych miejsc dla kajakarzy na Pomorzu. Zobacz, gdzie warto wybrać się na kajak jeszcze tego lata

Dziewięć nowych miejsc dla kajakarzy na Pomorzu. Zobacz, gdzie warto wybrać się na kajak jeszcze tego lata

Nowa przystań kajakarska na Brdzie (w miejscowości Swornegacie Kokoszka, gm. Chojnice). Fot. UMWP.

Na Pomorskich Szlakach Kajakowych cały czas powstają nowe miejsca przyjazne miłośnikom sportów wodnych: przystanie, stanice wodne, pomosty, suszarki na kajaki, wiaty, toalety, a nawet miejsca na ognisko. Kajakarze już od kilku tygodni mogą korzystać z nowych przystani m.in. w Starej Brdzie Pilskiej nad rzeką Brdą, Płociszu nad Rudą oraz w Tuchomiu nad Kamienicą.

 

Zobacz, co ostatnio zmieniło się na szlakach kajakowych w Pomorskiem.

 

Kajakiem przez Brdę i Rudą

Nowe przystanie czekają na kajakarzy na Brdzie i Rudej. W Starej Brdzie Pilskiej (gm. Koczała) nad Brdą miłośnicy kajakarstwa będą mogli schować się pod wiatą, skorzystać z toalety oraz zrobić ognisko i spokojnie odpocząć na łonie natury. Spływ kajakowy na Brdzie to dobry pomysł na weekendowy rodzinny wypad – rzeka jest bardzo urokliwa i zmienna, ale jednocześnie na większości odcinków łatwa. Tutaj warto też zacząć swoją przygodę z kajakarstwem.

Nowa przystań kajakowa z miejscem na ognisko w Starej Brdzie Pilskiej (gm. Koczała) nad rzeką Brdą. Fot. UMWP.

W środkowym odcinku Brdy w Swornegaciach, w Swornegaciach Kokoszka (gm. Chojnice) oraz Ciecholewy (gm. Konarzyny) powstały wygodne przystanie przeznaczone dla kajakarzy. Można tam już korzystać z pomostu, wiat, suszarek na kajaki, jak również miejsc na ognisko.

Przystań w miejscowości Swornegacie Kokoszka (gm. Chojnice) na Brdzie czeka na miłośników kajakarstwa. Fot. UMWP.

Z kolei nowa stanica w Płociszu (gm. Koczała) jest idealnym miejscem do rozpoczęcia spływu kajakowego rzeką Rudą. Kajakarze mają do dyspozycji m.in. nową wiatę, wygodne ławostoły oraz toaletę. Ruda to rzeka, która z pewnością spodoba się miłośnikom natury. Jest tam wyjątkowo cicho i spokojnie, a podczas spływu można podziwiać nie tylko niezwykle czystą wodę, ale i piękne widoki leśne. Na szlaku Rudy można też zobaczyć pomnik przyrody – Dąb Zygmunta, który ma około 300 lat.

Rzeka Ruda na wysokości miejscowości Płocisz. Fot. UMWP.

Kamienica – dla zaawansowanych

Kajakarze mogą też korzystać z czterech nowych przystani na Kamienicy w: Tuchomiu, Modrzejewie, Modrzejewie Młyn (gm. Tuchomie) i w Kamieńcu (gm. Kołczygłowy). Kajakarze mają do dyspozycji: ławki, wiaty oraz miejsca na rozpalenie ogniska. Dodatkowo na przystani w Tuchomiu można skorzystać z łazienki i toalety.

Nowa przystań na Kamienicy w Modrzejewie (gm. Tuchomie). Fot. UMWP.

Kamienica to rzeka wymagająca. Liczne drzewa i kamienie w nurcie rzeki powodują, że szlak kajakowy należy do trudnych. Z tego względu Kamienica nadaje się przede wszystkim dla doświadczonych kajakarzy i pływających w jednoosobowych kajakach. Przeszkody wymagają dużych umiejętności, dlatego rodziny z dziećmi powinny wybrać łatwiejsze trasy. Zaleca się pokonanie Kamienicy w trzech etapach: pierwszy od Tuchomia do Modrzejewa (9 km), drugi od Modrzejewa do Kamieńca (14 k), a trzeci Kamieńca do Gałąźni Małej (11 km).

Świetnie zagospodarowana nowa przystań kajakarska z toaletami i łazienkami w Tuchomiu. Fot. UMWP.

Przeczytaj też:

Budowa i modernizacja szlaków to przedsięwzięcie Samorządu Województwa Pomorskiego. Łącznie w ramach projektu Pomorskie Szlaki Kajakowe do 2022 roku zostanie wykonanych aż 230 różnorodnych zadań inwestycyjnych na 15 pomorskich rzekach. Powstają m.in. nowe pola biwakowe, stanice kajakowe, miejsca wodowania, przenoski. Ponadto szlaki zostaną oznakowane zgodnie z obowiązującymi standardami. Wartość projektu Pomorskie Szlaki Kajakowe to 58 mln zł. Więcej informacji o projekcie na stronie Departamentu Turystki UMWP.

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.