Ten materiał pochodzi z archiwum portalu

Zachowaliśmy archiwalne materiały z naszego portalu, aby umożliwić ich przeszukiwanie. Nie możemy jednak zagwarantować, że zamieszczone w tekście odsyłacze będą działały prawidłowo oraz że treści będą zgodne ze standardami dostępności cyfrowej. Jeżeli znalazłeś niedziałający odnośnik albo potrzebujesz pomocy w odczytaniu treści prosimy o kontakt pod adresem redakcja@pomorskie.eu

Wiadomości
https://pomorskie.eu/wp-content/uploads/2020/07/28a7613f-c609-45b3-8462-ae2a549358fd.jpg Dwa czterdziestolecia w Kuźni Wodnej w Oliwie. Przyjdź i zobacz, jak powstaje słynny miecz samurajów

Dwa czterdziestolecia w Kuźni Wodnej w Oliwie. Przyjdź i zobacz, jak powstaje słynny miecz samurajów

Krzysztof Panas podczas pracy

W najbliższy weekend, 16-17 czerwca 2018 r. zorganizowane zostaną dwa wydarzenia z okazji 40-lecia udostępnienia zwiedzającym Kuźni Wodnej w Oliwie. W sobotę odbędzie się wykład Krzysztofa Panasa o dawnych technikach wytwarzania broni, natomiast w niedzielę artysta zaprezentuje swój kunszt wykuwając na żywo samurajski miecz.

 

Kuźnię Wodną w Oliwie po raz pierwszy udostępniono zwiedzającym 16 czerwca 1978 r. jako oddział Muzeum Techniki w Warszawie. Jest to jeden z około 24 wodnych młynów, które od średniowiecza powstawały wzdłuż Potoku Oliwskiego i jego dopływów. Z początkiem 2018 r. obiekt został przekazany Muzeum Gdańska. Obecnie jest udostępniany dla zwiedzających czasowo z powodu konieczności przeprowadzenia prac remontowych.

 

Autorytet samurajów

W sobotę, 16 czerwca 2018 r., mieszkańcy Gdańska będą mogli uczestniczyć w prezentacji dawnych technikach wytwarzania broni oraz ich zdobionych opraw. Wystąpieniu Krzysztofa Panasa, obchodzącego w tym roku czterdziestolecie pracy twórczej, towarzyszyć będzie wystawa prac mistrza oraz jego uczniów: Bernarda Górnego, Marcina Kostki i Mariusza Wywrockiego.

– Nasz gość poświęcił dwadzieścia lat na zgłębianie tajników i opanowanie sztuki własnoręcznego wytwarzania stali damasceńskiej. Cały proces przeprowadza sam, poczynając od hutnictwa, a kończąc na obróbce jubilerskiej. Sprowadza z całego świata niezwykłe materiały takie, jak egzotyczne drewno, laka, rogi, kości czy skóry. Każdy detal pod względem wyglądu i techniki wykonania musi się zgadzać z realiami przynależnej mu epoki. Wszystkie wyroby są sygnowane i obecnie znajdują się już w ponad 30 krajach świata. Techniki jego pracy podpatrują nawet japońscy mistrzowie, dla których jest niekwestionowanym autorytetem – mówi Lech Trawicki z Muzeum Gdańska.

  • 16 czerwca 2018 r., sobota, godz. 14.00-15.30
  • Ratusz Głównego Miasta – Wielka Sala Wety
  • ul. Długa 46/47
  • Gdańsk
  • wstęp – bezpłatny (limit miejsc: 150 os.)

 

Miecze i inne okazy broni białej wykonane przez artystę będzie można zobaczyć w Ratuszu Głównego Miasta w Gdańsku zarówno podczas spotkania, jak i w niedzielę, 17 czerwca 2018 r. do godz. 18.00.

 

Oliwskie koto

W niedzielę, 17 czerwca 2018 r. w Kuźni Wodnej w Oliwie odbędzie się drugie spotkanie z Krzysztofem Panasem połączone z pokazem kucia miecza japońskiego zwanego koto.

– Odwiedzający kuźnię będą mogli zapoznać się etapami produkcji legendarnej broni samurajów od skuwania pakietu stali po złożenie gotowego miecza. Na oczach naszych gości powstanie pierwszy oliwski miecz samurajski. Przy okazji zaprezentowany zostanie także trening Aikido. Dawna sztuka walki obejmować będzie używanie bokken, czyli drewnianego miecza wyprofilowanego na wzór miecza samurajskiego – informuje Adam Stachowicz, prezes Stowarzyszenie Polskich Artystów Kowali.

  • 17 czerwca 2018 r., niedziela, godz. 14.00-20.00
  • Kuźnia Wodna w Oliwie
  • ul. Bytowska 1
  • Gdańsk-Oliwa
  • wstęp – bezpłatny
Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.