Ten materiał pochodzi z archiwum portalu

Zachowaliśmy archiwalne materiały z naszego portalu, aby umożliwić ich przeszukiwanie. Nie możemy jednak zagwarantować, że zamieszczone w tekście odsyłacze będą działały prawidłowo oraz że treści będą zgodne ze standardami dostępności cyfrowej. Jeżeli znalazłeś niedziałający odnośnik albo potrzebujesz pomocy w odczytaniu treści prosimy o kontakt pod adresem redakcja@pomorskie.eu

Wiadomości
https://pomorskie.eu/wp-content/uploads/2020/07/e3042f36-fab9-451b-95e1-f86c0286b54a-scaled.jpg Dr hab. Wojciech Makarewicz: „Planujemy, aby Kościerzyna była trzecim ośrodkiem w regionie wykonującym operacje zmniejszenia żołądka” [WYWIAD]

Dr hab. Wojciech Makarewicz: „Planujemy, aby Kościerzyna była trzecim ośrodkiem w regionie wykonującym operacje zmniejszenia żołądka” [WYWIAD]

Wojciech Makarewicz

O problemach ludzi otyłych i kolejnym na Pomorzu ośrodku, w którym wykonywane są laparoskopowe operacje ograniczające objętość żołądka opowie dr hab. n. med. Wojciech Makarewicz, lekarz kierujący Oddziałem Chirurgii Ogólnej z Pododdziałem Chirurgii Onkologicznej Szpitala Specjalistycznego w Kościerzynie.

 

Otyłość jest uznana za chorobę cywilizacyjną. Problem otyłości w Polsce nieustannie rośnie. Według najnowszych danych 21 proc. mężczyzn i 24 proc. kobiet w wieku powyżej 20 lat cierpi na tę przypadłość.

 

Dorota Kulka: Co to znaczy pacjent otyły?

– O pacjentach otyłych mówimy, gdy wskaźnik BMI wynosi powyżej 35. Wskaźnik BMI to iloraz masy ciała (w kilogramach) przez wzrost do kwadratu (w metrach). Istnieją trzy rodzaje otyłości. Pierwszego stopnia, gdy BMI nie przekracza 35. Pomiędzy 35 a 40 to otyłość drugiego stopnia. W przypadku BMI równego lub większego niż 40 jest to otyłość trzeciego stopnia. Niestety w przypadku otyłości problemami są też towarzyszące jej choroby takie jak np. nadciśnienie, cukrzyca, bezdech senny, zwyrodnienia stawów. Chirurgicznego leczenia wymaga chory z BMI powyżej 40 lub chory z BMI powyżej 35 z chorobami towarzyszącymi.

 

Dlaczego powstała grupa bariatryczna w Szpitalu Specjalistycznym w Kościerzynie?

– Zgodnie z obowiązującymi standardami grupa bariatryczna będzie funkcjonowała na wzór wielodyscyplinarnego zespołu pracującego przy pakiecie onkologicznym. Otyłość patologiczna jest złożonym problemem i bardzo trudną sprawą. Taki pacjent wymaga wielopłaszczyznowego podejścia. Dlatego postanowiliśmy stworzyć zespół,  który pomoże pacjentom. W jego skład wchodzą: interniści, chirurdzy, anestezjolodzy, pielęgniarki, dietetyk, psycholog i psychiatra.

 

Jacy pacjenci trafiają do kościerskiego szpitala?

– Pacjent, który do nas się zgłasza to osoba świadoma, która ma szeroką wiedzę zaczerpniętą m. in. z Internetu i która chce walczyć o zdrowie. To ludzie, którzy chcą schudnąć, którzy próbowali różnych metod jak np. dieta czy aktywność fizyczna i mimo to nie osiągnęli pożądanych efektów. Z reguły operacja jest przeprowadzana u dobrze poinformowanych i zmotywowanych chorych, którzy przestrzegają zaleceń dietetycznych po zabiegu. Ważnym kryterium, które też bierzemy pod uwagę jest wiek. Operacje resekcji (wycięcia – przyp. red.) żołądka przeprowadza się u osób w wieku 18-65 lat. Nie wykonuje się ich u dzieci.

 

Od kiedy w szpitalu są przeprowadzane operacje bariatryczne i na czym polegają? 

Chirurgicznym leczeniem otyłości zajmuję się od 2005 r. Zabiegi zmniejszania żołądka wykonywałem w Uniwersyteckim Centrum Klinicznym w Gdańsku oraz w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym w Słupsku.

W Kościerzynie operacje przeprowadzamy od czerwca 2015 r. Do tej pory wykonaliśmy 30 zabiegów. Pacjentami byli głównie mieszkańcy województwa pomorskiego. Mankietowa resekcja żołądka polega odcięciu krzywizny większej żołądka z pozostawieniem tuby o pojemności ok. 150 ml.  Zabieg wykonywany jest techniką małoinwazyjną, laparoskopową poprzez kilka dziurek w powłokach brzucha, co zmniejsza dolegliwości pooperacyjne oraz pozwala na szybkie uruchomienie chorego. Poradnię leczenia otyłości planujemy uruchomić jesienią. Chcemy, aby działała ona podobnie do tego, jak funkcjonuje pakiet onkologicznyObecnie operujemy jednego pacjenta tygodniowo. Docelowo chcemy wykonywać ok. 100 resekcji rocznie. Dzięki temu staniemy się trzecim w regionie ośrodkiem.  Na pierwszym miejscu jest Centrum Leczenia Otyłości GUMed, w którym rocznie wykonuje się 400, a planuje nawet 600 zabiegów. Podobne operacje są przeprowadzane też w Wejherowie. Nie zamierzamy z nimi konkurować, po prostu wychodzimy naprzeciw potrzebom pacjentów.

 

Ile trwa oczekiwanie na zabieg?

– Proces od zgłoszenia się pacjenta do lekarza do samej operacji powinien trwać pół roku. W jego trakcie pacjenci są badani przez lekarzy.  Oczywiście z pacjentem, który trafia do szpitala w Kościerzynie rozmawia też psycholog i jeśli istnieje konieczność kieruje się go na konsultację do psychiatry.  Zdarzają się pacjenci, którzy jeszcze przed operacją są leczeni z powodu depresji. Nie jest to jednak przeciwwskazanie. Przed zabiegiem zlecamy też pacjentowi szczegółowe badania m. in: krwi, moczu, USG jamy brzusznej, RTG klatki piersiowej, EKG, gastroskopię, a czasem Dopplera żył. Chory przed operacją wypełnia również 8-stronnicową zgodę na jej wykonanie.

 

Kto płaci?

– Operacje bariatryczne są refundowane w ramach kontraktu z Narodowym Funduszem Zdrowia.

 

Ile czasu pacjent przebywa w szpitalu?

– Pierwsi pacjenci spędzali u nas 6-7 dni. Teraz już tylko 3-4. Przed wypisaniem pacjenta do domu wykonujemy RTG tuby żołądkowej z kontrastem doustnym, aby sprawdzić czy wszystko jest w porządku.

 

A jak wygląda życie po zabiegu?

– Pacjenci tracą na wadze pod warunkiem przestrzegania zaleceń dietetycznych, które otrzymują. W pierwszym roku osoba, która ważyła 140 kg zmniejsza wagę nawet o ok. 30 kg. W kolejnych dwóch latach już tylko po kilkanaście kilogramów. Oczywiście wszystko zależy od człowieka. Niektórzy bardzo dbają o dietę, poszukują nowych sposobów odżywania, liczą kalorie itd. A inni cieszą się, gdy muszą kupować kolejne, coraz to mniejsze rozmiary ubrań.

 

A czy mają Państwo kontakt z pacjentami?

Chorego obowiązują badania kontrolne. Jednak pacjenci, którzy już osiągnęli swój cel (schudli – przyp. red.),  często omijają lekarzy, o ile z ich zdrowiem nie dzieje się nic niepokojącego.

 

Czy zdarzają się odmowy wykonania zabiegu?

– Nie wykonujemy operacji pacjentom z chorobami psychicznymi, z wykluczeniem depresji oraz takim, którzy nie wykazują woli schudnięcia w trakcie oczekiwania na zabieg. Nie podejmujemy się również zabiegów u osób z ekstremalną otyłością, tzn. powyżej 170 kg.

Dziękuję za rozmowę.

Rozmawiała Dorota Kulka

 

Wojciech Makarewicz – dr hab. n. med. ukończył Akademię Medyczną w Gdańsku. Rozpoczął pracę w Klinice Chirurgii Ogólnej, Gastroenterologicznej i Endokrynologicznej Akademii Medycznej w Gdańsku. Następnie pracował w Klinice Chirurgii Ogólnej, Endokrynologicznej i Transplantacyjnej, a później w Klinice Chirurgii Onkologicznej GUMed, gdzie pozostaje pracownikiem naukowo-dydaktycznym.  W 2004 r. uzyskał tytuł specjalisty w zakresie chirurgii ogólnej, a w 2013 r. w zakresie chirurgii onkologicznej. Od stycznia  2017 r. kieruje Oddziałem Chirurgii Ogólnej z Pododdziałem Chirurgii Onkologicznej Szpitala Specjalistycznego w Kościerzynie.

W 2002 r. obronił rozprawę doktorską dotyczącą jakości życia chorych z przewlekłym zapaleniem trzustki po wideotorakoskopowej splanchnicektomii. Natomiast w 2015 r. uzyskał tytuł doktora habilitowanego nauk medycznych za pracę związaną z miejscem chirurgii laparoskopowej w leczeniu ostrego zapalenia wyrostka robaczkowego.

Opublikował 80 prac medycznych w polskich i zagranicznych czasopismach oraz ponad 100 prac zamieszczonych w streszczeniach ze zjazdów i sympozjów. Wypromował dwóch doktorów nauk medycznych.

Odbył staże naukowe i kursy podyplomowe w klinikach w: Niemczech, Wielkiej Brytanii, Holandii, Francji, Włoszech, Belgii i Szwajcarii.

 

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.