Ten materiał pochodzi z archiwum portalu

Zachowaliśmy archiwalne materiały z naszego portalu, aby umożliwić ich przeszukiwanie. Nie możemy jednak zagwarantować, że zamieszczone w tekście odsyłacze będą działały prawidłowo oraz że treści będą zgodne ze standardami dostępności cyfrowej. Jeżeli znalazłeś niedziałający odnośnik albo potrzebujesz pomocy w odczytaniu treści prosimy o kontakt pod adresem redakcja@pomorskie.eu

Wiadomości
https://pomorskie.eu/wp-content/uploads/2020/07/d4b11f69-b101-422e-9aed-1809d2444b0c.jpg Dokarmianie ptaków chlebem jest dla nich groźne. W Sopocie ruszyła akcja #nieschlebiajmi

Dokarmianie ptaków chlebem jest dla nich groźne. W Sopocie ruszyła akcja #nieschlebiajmi

Tabliczka informacyjna akcji #nieschlebiajmi w Sopocie. Fot. Joanna Grzybowska / Photography Love.

Dokarmianie łabędzi i kaczek chlebem może doprowadzić do ich kalectwa, a w konsekwencji nawet do śmierci. Mimo tego na trójmiejskich plażach codziennie widać mieszkańców i turystów karmiących ptaki pieczywem. W Sopocie rozpoczęła się akcja edukacyjna, która ma informować o szkodliwości tego zwyczaju.

 

W mieście pojawiły się tabliczki i znaki informacyjne. Ustawiono je na molo oraz przy wejściu na plażę nr 23. Są w języku polskim i angielskim. W przyszłości będą jeszcze plakaty i kubiki rozstawione przy innych wejściach.

– Zaczęliśmy naszą akcję w Sopocie. Jednak szukamy organizacji i fundacji ogólnopolskich, które pomogą nam walczyć ze zwyczajem dokarmiania łabędzi i kaczek pieczywem – mówi Joanna Grzybowska, fotografka i aktywistka z Sopotu, jedna z inicjatorek akcji. – Zależy nam bardzo, by zmieniać świadomość i przyzwyczajenia społeczeństwa w całym kraju – podkreśla.

Czemu chleb grozi ptakom?

Pieczywo nie jest naturalnym pokarmem ptaków wodnych. Bogate w węglowodany powoduje poważną chorobę, tzw. anielskie skrzydło. To deformacja ostatniego stawu w skrzydle, która uniemożliwia ptakom latanie. Na skrzydle nie rosną pióra, a dodatkowo układa się ono prostopadle do ciała. Proces jest nieodwracalny i skraca życie łabędzi. Według opinii specjalistów takiego ptaka nie można już wyleczyć. Może pożyć jeszcze kilka lat, ale nie będzie już latać. Ma też mniejsze szanse na ucieczkę w przypadku, gdy zaatakuje go drapieżnik albo chociażby pies.

Ptaki jedzące pieczywo mogą cierpieć na choroby układu pokarmowego (kwasica, biegunka, zatrucia), odwodnienie i choroby nerek. Szczególnie w sytuacjach, gdy zjedzą spleśniały chleb, który długo leżał w wodzie czy na plaży.

Dokarmianie ptaków zatrzymuje także ich naturalny popęd do migracji i zmiany otoczenia. Dlatego łabędzie i kaczki, które zostają w naszym klimacie i nie wędrują, bardzo często nie radzą sobie w warunkach, do jakich nie są ewolucyjnie przystosowane.

Czytaj więcej: Chcesz pomagać ptakom zimą?

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.