Ten materiał pochodzi z archiwum portalu

Zachowaliśmy archiwalne materiały z naszego portalu, aby umożliwić ich przeszukiwanie. Nie możemy jednak zagwarantować, że zamieszczone w tekście odsyłacze będą działały prawidłowo oraz że treści będą zgodne ze standardami dostępności cyfrowej. Jeżeli znalazłeś niedziałający odnośnik albo potrzebujesz pomocy w odczytaniu treści prosimy o kontakt pod adresem redakcja@pomorskie.eu

Wiadomości
https://pomorskie.eu/wp-content/uploads/2020/07/f1c83556-df25-4fba-9a7d-afce238fabd5.jpg Dodatkowy dzień wolny od pracy. Sejm uchwalił 12 listopada świętem narodowym

Dodatkowy dzień wolny od pracy. Sejm uchwalił 12 listopada świętem narodowym

Parada niepodległości w 2017 roku w Gdańsku

We wtorek wieczorem, 23 października 2018 r. sejm uchwalił ustawę, według której poniedziałek, 12 listopada 2018 r. będzie uroczystym świętem narodowym i dniem wolnym od pracy. Jednak otwarte mają być sklepy, galerie handlowe, publiczne szpitale i apteki.

 

Wszystko w związku z 11 listopada – świętem 100-lecia odzyskania niepodległości Polski.

 

Trzy dni świętowania

Projekt ustawy zgłosiło 27 posłów Prawa i Sprawiedliwości. Ustawę przegłosowało 233 posłów, 105 było przeciw, a 77 wstrzymało się od głosu. W uzasadnieniu czytamy: „11 listopada 2018 r. przypada na niedzielę, dlatego też niniejsza ustawa epizodyczna ustanawia dodatkowy dzień wolny od pracy na dzień 12 listopada 2018 r., który będzie Świętem Narodowym. Dodatkowy wolny dzień pozwoli Rodakom na godne uczczenie 100. Rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości, wydłuży czas na uroczystości do trzech dni, tj. od 10 do 12 listopada”.

 

Nie wszyscy się cieszą

Na sali sejmowej nie brakowało głosów sprzeciwu, które wskazywały m.in. na duże straty, jakie przyniesie dodatkowy dzień wolny od pracy dla polskiej gospodarki. Ryszard Petru wyliczał dni ustawowo wolne od pracy w innych krajach – w Wielkiej Brytanii i Niemczech to 8 dni, we Francji 11, a w Polsce aż 13. Poseł Marek Jakubiak zastanawiał się, kto zapłaci pracownikom i zwróci poniesione przez pracodawców straty.

W uzasadnieniu ustawy o dodatkowym dniu wolnym, które przedstawiła posłanka PiS Elżbieta Kruk, czytamy, że analiza wpływu wprowadzenia dnia wolnego od pracy na poziom produktu krajowego brutto jest bardzo skomplikowana. A także, że „jeden dzień wolny od pracy powoduje średnio spadek wielkości produkcji w miesiącu o około 2,5 proc. Miesięczny spadek produkcji sprzedanej przemysłu o około 2,5 proc. oznacza jej spadek w skali roku o około 0,2 proc. Z tego punktu widzenia dodatkowy dzień wolny od pracy niewątpliwie może mieć negatywny wpływ na wzrost gospodarczy, należy jednak pamiętać, że w okresie kilku kwartałów możliwe jest nadrobienie tej straty w procesie produkcyjnym”.

 

Kolejne dni wolne

Poza niespodziewanym świętem 12 listopada 2018 r., do końca roku zostały już tylko dwa dni ustawowo wolne od pracy. To wtorek, 25 i środa, 26 grudnia, czyli Boże Narodzenie.

W 2019 r. będzie 13 dni ustawowo wolnych od pracy:

  • 1 stycznia (wtorek) – Nowy Rok,
  • 6 stycznia (niedziela) – Trzech Króli,
  • 21 kwietnia (niedziela) – Wielkanoc,
  • 22 kwietnia (poniedziałek) – Poniedziałek Wielkanocny,
  • 1 maja (środa) – Święto Pracy,
  • 3 maja (piątek) – Święto Konstytucji 3 Maja,
  • 9 czerwca (niedziela) – Zielone Świątki,
  • 20 czerwca (czwartek) – Boże Ciało,
  • 15 sierpnia (czwartek) – Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny, Święto Wojska Polskiego,
  • 1 listopada (piątek) – Wszystkich Świętych,
  • 11 listopada (poniedziałek) – Święto Niepodległości,
  • 25 i 26 grudnia (środa, czwartek) – Boże Narodzenie.
Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.