Ten materiał pochodzi z archiwum portalu

Zachowaliśmy archiwalne materiały z naszego portalu, aby umożliwić ich przeszukiwanie. Nie możemy jednak zagwarantować, że zamieszczone w tekście odsyłacze będą działały prawidłowo oraz że treści będą zgodne ze standardami dostępności cyfrowej. Jeżeli znalazłeś niedziałający odnośnik albo potrzebujesz pomocy w odczytaniu treści prosimy o kontakt pod adresem redakcja@pomorskie.eu

Wiadomości
https://pomorskie.eu/wp-content/uploads/2020/07/935a914c-5778-4189-9450-f90877821279.jpg Dlaczego pracodawcy nie chcą zatrudniać młodych? Forum Pomorskiego Obserwatorium Rynku Pracy [WYWIAD]

Dlaczego pracodawcy nie chcą zatrudniać młodych? Forum Pomorskiego Obserwatorium Rynku Pracy [WYWIAD]

Grupa rozmawiających młodych ludzi

Tegoroczne spotkanie skoncentruje się wokół tematu „Młodzi bierni zawodowo – nieodkryty potencjał rynku pracy". W naszym regionie aż 150 tysięcy osób w wieku od 15 do 24 lat pozostaje bez pracy. Jak to zmienić?

 

Województwo pomorskie bije rekordy niskiego bezrobocia. Pracodawcy coraz częściej zatrudniają cudzoziemców, bo na rynku brakuje rąk do pracy, a kandydaci nie spełniają ich oczekiwań. Co zrobić, by wspomóc gospodarkę? Nieodkrytym potencjałem rynku pracy są młodzi bierni zawodowo.

 

Kogo chcą zatrudniać pracodawcy

Podczas II Forum Pomorskiego Obserwatorium Rynku Pracy mowa będzie o tym, czy pracodawcy są gotowi na zatrudnianie młodych biernych zawodowo osób. Często przedsiębiorcy są zdania, że młodzi ludzie nie są przygotowani do pracy zawodowej i nie mają doświadczenia. Nie potrafią dostosować się do wymogów rynku pracy, mają wysokie wymagania i nie znają specyfiki zawodu. System edukacji też nie reaguje dynamicznie na wymagania aktualnego rynku pracy. Młodzi ludzie uczą się rzeczy, które nie przydadzą się im w pracy zawodowej. Pomija się natomiast praktyczne umiejętności, które będą przydatne w przyszłej pracy.

 

Z Joanną Witkowską, dyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Gdańsku rozmawia Bożena Micun-Gusman

Ilu młodych mieszkańców naszego regionu jest nieaktywnych zawodowo?

– W zależności jaką kategorię wiekową bierzemy pod uwagę , osób nieaktywnych zawodowo od 15. do 24. roku życia jest 150 tysięcy, natomiast jeśli rozszerzymy tę kategorię do 29. roku życia, liczba ta wzrasta do 170 tysięcy.

 

Czy to znacząca grupa wśród wszystkich Pomorzan pozostających bez  pracy?

– W ogólnej liczbie biernych, nie jest to może największa grupa, jednak należy pamiętać, że od tego, jak dobrze zostanie wykorzystany potencjał dzisiejszych nasto- i dwudziestokilkulatków w dużej mierze zależy przyszłe tempo rozwoju gospodarczego, a co za tym idzie, jakość życia. Dlatego aktywizacja młodych biernych zawodowo jest tak istotna. Należy podkreślić, że to właśnie osoby młode borykają się z licznymi problemami ze znalezieniem zatrudnienia. Wynika to nie tylko z braku doświadczenia zawodowego i odpowiednich kwalifikacji, ale wiąże się też ze specyfiką pokolenia, które ma inne oczekiwania i potrzeby niż ich starsi koledzy. Młodzi nierzadko liczą na zarobki wyższe niż mogą zaoferować im pracodawcy. Szukają też lepszego balansu między życiem zawodowym i prywatnym, domagają się większej elastyczności czasu pracy, czemu nie zawsze są w stanie sprostać pracodawcy. Ważne są też dla nich możliwości rozwoju zawodowego i atmosfera w miejscu pracy.

 

Poza wysokimi oczekiwaniami w stosunku do pracodawców, jakie jeszcze mogą być przyczyny bierności zawodowej osób młodych?

– Dużo osób młodych nie podejmuje pracy z prostej przyczyny – nadal się uczy, uzupełnia kwalifikacje, co tłumaczy, dlaczego tak wielu młodych w naszym województwie nie pracuje i nie szuka zatrudnienia. O ile możemy spodziewać się, że osoby zaliczane do biernych zawodowo, które aktualnie uczą się, podejmą zatrudnienie po zakończeniu nauki, to pozostaje jeszcze grupa młodych, znacznie trudniejsza do zaaktywizowana i znacznie mniej chętna do podjęcia pracy – tzw. młodzież NEET (ang. not in employment, education or training), które nie pracują, nie uczą się i nie szkolą. Nieprzygotowani do współczesnego rynku pracy, często bez poprawnych wzorców wyniesionych z domu, czują się niepewni swoich sił i umiejętności. Do tego dochodzi obawa przez wyzwaniami, jakie mogą im stawiać pracodawcy i dlatego następuje wycofanie się i rezygnacja.

 

Młodzi niektywni zawodowo to jednocześnie potencjał, który może pomóc pracodawcom w problemach rekrutacyjnych, z drugiej wyzwanie, ponieważ ich aktywizacja to trudny proces.

– Dlatego należy o tym rozmawiać w szerokim gronie przedstawicieli wielu instytucji , które pracują z młodymi osobami. Dobrym miejscem do takiej dyskusji jest II Forum Pomorskiego Obserwatorium Rynku Pracy, działającego w ramach WUP w Gdańsku. Już 3 października 2018 r. w Polskiej Filharmonii Bałtyckiej w Gdańsku spotykamy się pod hasłem „Młodzi bierni zawodowo — nieodkryty potencjał rynku pracy”. Będziemy dyskutować o przyczynach bierności osób młodych i zapytamy pracodawców o ich gotowość do zatrudniania młodych z pokolenia o zupełnie innym nastawieniu do życia. W wydarzeniu wezmą udział pracodawcy, przedstawiciele agencji zatrudnienia i publicznych służb zatrudnienia oraz beneficjenci projektów współfinansowanych przez Unię Europejską. Wspólnie zastanowimy się, jak zachęcać pomorskich pracodawców do zatrudniania młodych i jak motywować biernych zawodowo do aktywności na rynku pracy.

Dziękuję za rozmowę.

 

II Forum Pomorskiego Obserwatorium Rynku Pracy już 3 października 2018 r. zaprasza na debatę „Młodzi bierni zawodowo – nieodkryty potencjał rynku pracy”. Gościem specjalnym będzie Michał Zawadka, autor bestsellerowych książek motywacyjnych, który opowie o tym, jak inspirować do rozwoju młode osoby. Będzie też można porozmawiać o przyczynach zniechęcenia młodzieży do podejmowania aktywności zawodowej. Natomiast debatę w stylu oksfordzkim poprowadzi dr Wojciech Bizon z Uniwersytetu Gdańskiego. To będzie pojedynek na argumenty. Jedna teza, dwie drużyny, wiele argumentów. W pojedynku na argumenty spotkają się zwolennicy i przeciwnicy.

Debata oksfordzka to dyskusja nad tezą, prowadzą ją przeciwnicy i obrońcy tezy, a w środku znajdują się osoby niezdecydowane. Nad rozmowami czuwają marszałek i sekretarz pilnujący czasu i kolejności wypowiedzi.

 

 

II Forum Pomorskiego Obserwatorium Rynku Pracy „Młodzi bierni zawodowo – nieodkryty potencjał rynku pracy”

  • 3 października 2018 r., środa, godz. 10.00-13.30
  • Polska Filharmonia Bałtycka
  • ul. Ołowianka 1
  • Gdańsk
  • wstęp – bezpłatny

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.