Ten materiał pochodzi z archiwum portalu

Zachowaliśmy archiwalne materiały z naszego portalu, aby umożliwić ich przeszukiwanie. Nie możemy jednak zagwarantować, że zamieszczone w tekście odsyłacze będą działały prawidłowo oraz że treści będą zgodne ze standardami dostępności cyfrowej. Jeżeli znalazłeś niedziałający odnośnik albo potrzebujesz pomocy w odczytaniu treści prosimy o kontakt pod adresem redakcja@pomorskie.eu

Wiadomości
https://pomorskie.eu/wp-content/uploads/2020/07/03304355-2a2f-489e-b514-8aa7ccdad5da.jpg Dlaczego konie chodziły w klumpach? Co to jest maglowanie bielizny i jak tkano krajki? Czarne Wesele w Klukach

Dlaczego konie chodziły w klumpach? Co to jest maglowanie bielizny i jak tkano krajki? Czarne Wesele w Klukach

Zespół ludowy w Muzeum w Klukach

Przenieś się w świat przodków i zobacz, jak prano i gotowano sto lat temu oraz dowiedz się, po co kopano torf. Posłuchaj kaszubskich dźwięków kapel ludowych i skosztuj tradycyjnych smakołyków przygotowanych według dawnych receptur.

 

Muzeum Wsi Słowińskiej w Klukach, oddział Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku, zaprasza w dniach 1-3 maja 2018 r. na kolejną edycję Czarnego Wesela.

 

Czarne Wesele, czyli kopanie torfu

Otwiera sezon turystyczny w Klukach od 1995 r. Maj na wsi słowińskiej był przede wszystkim czasem kopania torfu, podstawowego materiału opałowego, służył do użyźniania gleb i nierzadko pełnił rolę podściółki dla zwierząt w pomieszczeniach inwentarskich. Termin ten miał uzasadnienie ze względu na bardzo podmokły i bagnisty teren. W maju poziom wód gruntowych był na tyle niski, by można było kopać; do jesieni natomiast pozostawało wystarczająco dużo czasu, żeby torf wysechł. Był to również termin dogodny dla rybaków, którzy stanowili większość wśród mieszkańców Kluk, jako że następowała wtedy przerwa w połowach. Kopanie torfu odbywało się na zasadzie wzajemnej pomocy wioskowej. W ciągu kolejnych dni jedni gospodarze pomagali drugim, aż po kilkunastu dniach ciężkiej pracy wszystkie gospodarstwa zaopatrzone były w wystarczającą na całą zimę ilość opału. Cały okres kopania torfu, odczuwany jako swego rodzaju święto, Słowińcy nazywali czarnym weselem (Schwarze Hochzeit).

 

Atrakcje i zabawy

Na łączce nieopodal zagród będzie można zobaczyć sposób jego pozyskiwania. Kopanie torfu było wspólną pracą wszystkich mieszkańców wsi, a każdy dzień tej pracy kończył się świątecznym posiłkiem i biesiadą u gospodarzy, dla których właśnie torf kopano. Odwiedzający skansen będą mogli sprawdzić swoje umiejętności w wykonywaniu tych prostych, ale nie zawsze łatwych czynności. Kto nie lubi pracować, może bawić się tańcząc i śpiewając razem z kaszubskimi zespołami.

 

Wiejskie życie ponad sto lat temu

W chatach krytych trzciną i w obejściach zagród toczyć się będzie dawne życie. Kobiety będą prały i maglowały bieliznę (prasowanie dużych sztuk bielizny przy użyciu systemu walców), przędły nici na kołowrotku i tkały krajki na krosienkach. Na kuchennych piecach usmażą wafle drożdżowe i ugotują kartoflankę, a w kierzance zrobią świeżutkie masło. Natomiast mężczyźni naprawią sieci rybackie, wyplotą kosze z wikliny i korzenia sosny na potrzeby wiejskich gospodarstw, wydłubią klumpy dla koni, by łatwiej się poruszały po podmokłym terenie i ukręcą konopne powrozy. Ręczną piłą traczną przetrą drewno do budowy domów. Z pieca chlebowego roznosić się będzie zapach pieczonego właśnie chleba.

 

 

Czarne Wesele w Klukach  

  • 1-3 maja 2018 r., wtorek-czwartek, godz. 10-16
  • Muzeum Wsi Słowińskiej
  • Kluki 27
  • Smołdzino

 

Więcej informacji znajduje się na stronie internetowej Muzeum Wsi Słowińskiej 

 

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.