Wszystkie dzieci na całym świecie z wielką niecierpliwością czekają na jego wizytę. Wchodzi zazwyczaj kominem, z wielkim workiem prezentów dla grzecznych dzieci. Dla niegrzecznych przynosi rózgę.
- Rudolph – Rudolf Czerwononosy
- Comet – Kometek
- Blitzen – Błyskawiczny
- Dasher – Fircyk
- Cupid – Amorek
- Dancer – Tancerz
- Prancer – Pyszałek
- Vixen – Złośnik
- Donner – Profesorek
Współczesny św. Mikołaj
Święty Mikołaj Biskup
|
Pierwowzór
Legendy
Mikołaj jako patron
Kościół katolicki, 6 grudnia wspomina św. Mikołaja, biskupa z Miry. Jest on czczony jako patron rybaków, marynarzy, dzieci, panien i więźniów.
W Pomorskiem prezentami w Boże Narodzenie obdarowuje Gwiazdor. Postać ta jest wypierana przez popularniejszego Świętego Mikołaja. Nazwa Gwiazdor pochodzi od gwiazdy, którą kolędnik oświetlał sobie drogę, przemierzając miasta i wsie, by obdarować grzeczne dzieci prezentami, a łobuzów ukarać rózgami. Gdy nie znały pacierza, nie mogły liczyć na żaden podarunek.
Święty Mikołaj w Polsce
|
Kaszuby, Kujawy, Wielkopolska, Zachodniopomorskie
Prezenty na Boże Narodzenie przynosi Gwiazdor, a 6 grudnia – Mikołaj.
|
Małopolska
Aniołek zostawia prezenty pod choinką, Mikołaj – w nocy z 5 na 6 grudnia.
|
Górny Śląsk
Dzieciątko utożsamiane z Jezusem Chrystusem przynosi prezenty na Boże Narodzenie, a Mikołaj – 6 grudnia.
|
Święty Mikołaj na świecie
|
W Holandii występuje jako Sinterklaas, w każdą ostatnią sobotę listopada przypływa statkiem do miasta, a następnie na białym koniu paraduje po mieście, m.in. odwiedza parę książęcą. Pyta napotkanych o to, czy byli grzeczni tego roku? Wszyscy szukają prezentów, ukrytych w najdziwniejszych miejscach, 5 grudnia.
|
Włosi mają również swój odpowiednik św. Mikołaja – jest nim La Befana. To złośliwa wróżka, o odrażającym wyglądzie czarownicy, latająca na miotle, która obdarowuje dzieci upominkami z nocy 5 na 6 stycznia w Święto Trzech Króli. Niegrzeczne dzieci boją się Befany, gdyż im zamiast podarunków może zostawić w skarpecie świątecznej popiół, czosnek lub cebulę. Grzeczne dzieci dostają prezenty. Zanim jednak pójdą spać, aby mieć względy u wróżki, przygotowują dla niej na stole kieliszek wina i cytrusy. Według legendy, o narodzinach Jezusa, Befana dowiedziała się od Trzech Króli, zabłądziła po drodze i nie zdążyła powitać Dzieciątka. Dlatego po dziś dzień lata na miotle i podrzuca prezenty przez komin do każdego domu, w którym jest dziecko, z nadzieją, że to właśnie tam może być malutki Jezus.
|
Podobnie jak we Włoszech, tradycja wygląda w Hiszpanii. Dzieci na prezenty czekają do 6 stycznia. Upominki wręczają im Los Reyes Magos: Kacper, Melchior i Baltazar, czyli Trzej Królowie. Wieczorem przygotowuje się dla nich trzy kieliszki sherry oraz marchewkę, by nakarmić wielbłądy, którymi przybędą. |
Dziadek Mróz – Дед Мороз (Морозко) to rosyjski odpowiednik św. Mikołaja. Towarzyszy mu Śnieżynka – Снегурочка. W noc sylwestrową, kiedy wszystkie grzeczne dzieci już śpią, Dziadek Mróz ze Śnieżynką obdarowują je prezentami.
|
Frau Berta to niemiecka postać na wzór św. Mikołaja. Tradycją przypomina włoską Befanę. Wygląda odrażająco, ma wielkie stopy i ogromny nos. Ukradkiem zakrada się do dziecięcych pokoi i pozwala im zasnąć. Dla niegrzecznych dzieci jest postrachem. Najczęściej prezenty układa na parapetach lub schodach albo wkłada je do specjalnych skarpet lub pod poduszkę. Do domów grzecznych dzieci dostaje się przez komin.
|
Julemanden to duński Święty Mikołaj. Towarzyszą mu elfy, całą świtą porusza się saniami zaprzężonymi w renifery. Dzieci przygotowują mleko i pudding dla elfów. Rano największą radość sprawia im widok pozostawionych okruchów.
|
Święty Mikołaj odwiedza belgijskie domy dwa razy. Pierwszy raz 4 grudnia, sprawdza wówczas zachowanie dzieci, a 6 grudnia przybywa z prezentami w zamian za dobre sprawunki lub z rózgami za złe zachowanie. Upominki Mikołaj umieszcza w butach. Dzieci przygotowują marchewkę i sianko dla głodnych osiołków. |
Santa Clause lub Father Christmas – tak nazywany jest Święty Mikołaj w krajach anglojęzycznych. Obdarowuje prezentami dzieci w wigilię Bożego Narodzenia. Wcześniej jednak dzieci piszą listy do świętego, aby podzielić się z nim swoimi życzeniami i pragnieniami. Listy wrzucane są do kominka, aby z pomocą dymu mogły dolecieć do samego nieba. Do kominków i łóżek przyczepia się ozdobne skarpety, by Święty Mikołaj mógł wkładać do nich prezenty. Niegrzeczne dzieci zamiast prezentów dostają rózgi.
|
Dame Abonde to z kolei francuski, żeński odpowiednik Świętego Mikołaja. Jest to postać dobrej wróżki, która odwiedza grzeczne dzieci w czasie snu i rozdaje im prezenty w sylwestrową noc. Upominki przynosi także Père Noël. Prezenty dzieciom pomaga dostarczyć Mikołajowi jego przyjaciel – Pre Fouettard, on doskonale wie, jak zachowywało się dziecko przez ostatni rok i na jaki prezent zasługuje.
|