Ten materiał pochodzi z archiwum portalu

Zachowaliśmy archiwalne materiały z naszego portalu, aby umożliwić ich przeszukiwanie. Nie możemy jednak zagwarantować, że zamieszczone w tekście odsyłacze będą działały prawidłowo oraz że treści będą zgodne ze standardami dostępności cyfrowej. Jeżeli znalazłeś niedziałający odnośnik albo potrzebujesz pomocy w odczytaniu treści prosimy o kontakt pod adresem redakcja@pomorskie.eu

Wiadomości
https://pomorskie.eu/wp-content/uploads/2020/07/bfe958da-fd57-44e4-a73a-76999288b3d2.jpg Debata „Ustawa metropolitalna szansą na dalszy rozwój Pomorza”

Debata „Ustawa metropolitalna szansą na dalszy rozwój Pomorza”

W debacie udział wzięli: dr Jakub Szlachetko w roli moderatora rozmowy, Grzegorz Kwitek – członek zarządu Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii, Jakub Pietruszewski – dyrektor Pomorskiego Biura Planowania Regionalnego, Wojciech Szczurek – prezydent Gdyni, a także Mirosław Chyła – burmistrz Pelplina.

W czasie debaty poruszono kwestię powołania związku metropolitarnego, o co już długo postulują lokalni samorządowcy. Powołanie takiej instytucji daje prawo do ubiegania się o dodatkowe środki finansowe, które pochodzą z pięcioprocentowego udziału w podatku PIT. Dzięki temu możliwa byłaby przede wszystkim unifikacja komunikacji miejskiej oraz budowa połączeń, szczególnie z mniejszymi gminami, które dzięki temu mogą liczyć na powiązanie z centrum metropolii. Przyczyni się to szczególnie do wzrostu szans edukacyjnych, kulturalnych, a także zarobkowych.

Chcemy zachęcić do tego, aby także nasza metropolia mogła być kolejnym obszarem takiego związku funkcjonalnego – mówi Wojciech Szczurek, prezydent Gdyni.

Pierwszy związek metropolitalny powstał ponad półtora roku temu na Śląsku. Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia, bo o niej mowa, inspiruje inne ośrodki i chętnie dzieli się doświadczeniem.

Po wprowadzeniu ustawy i wyposażeniu tworu, jakim jest Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia, w nowe kompetencje zaczął się cały proces. Pierwsze efekty odczuli mieszkańcy. To przede wszystkim wspólna taryfa obowiązująca w komunikacji publicznej wszystkich gmin oraz wspólna taryfa z Kolejami Śląskimi. Kolejny plus to praca nad wspólną strategią rozwoju gmin. Ich przedstawiciele mogą się razem spotkać, żeby przedyskutować ważne kwestie. Zajęliśmy się też integracją transportu. Obecnie mamy jednego organizatora dla wszystkich członków metropolii. Na podstawie porozumień jesteśmy też otwarci na ościenne miejscowości, spoza metropolii. Również dla nich organizujemy transport. O sukcesie może świadczyć to, że kilkanaście gmin z regionu chce włączyć się do metropolii. Nasz budżet wynosi prawie 400 milionów złotych. To udział w podatku PIT oraz wpłaty poszczególnych gmin członkowskich. Te pieniądze służą jako element rozwoju metropolii. Wdrażamy również prace związane z koncepcją budowy kolei metropolitalnej. Te środki w kolejnych latach będą przeznaczane na inwestycje i dokumentacje projektowe, które są niezbędne do jej utworzenia – mówi Grzegorz Kwitek, członek zarządu Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii.

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.