Ten materiał pochodzi z archiwum portalu

Zachowaliśmy archiwalne materiały z naszego portalu, aby umożliwić ich przeszukiwanie. Nie możemy jednak zagwarantować, że zamieszczone w tekście odsyłacze będą działały prawidłowo oraz że treści będą zgodne ze standardami dostępności cyfrowej. Jeżeli znalazłeś niedziałający odnośnik albo potrzebujesz pomocy w odczytaniu treści prosimy o kontakt pod adresem redakcja@pomorskie.eu

Wiadomości
Czy wiesz, gdzie znajduje się  Charnowo i czym zajmowali się kiedyś jego mieszkańcy? Kolejne spotkanie w Ustce

Czy wiesz, gdzie znajduje się Charnowo i czym zajmowali się kiedyś jego mieszkańcy? Kolejne spotkanie w Ustce

Ostatnia wieczerza

Jak wyglądało życie mieszkańców Charnowa, dowiesz się podczas spotkania, które odbędzie się w Centrum Aktywności Twórczej w czwartek, 29 listopada 2018 r. Wstęp jest wolny.

 

Wydarzenie w ramach Historycznych czwartków poprowadzi Marcin Barnowski, dziennikarz i historyk pasjonujący się historią Ustki. Tematem będzie świątynia w Charnowie.

 

O kościele

Sześć kilometrów na południe od Ustki znajduje się niewielka miejscowość Charnowo. Pierwsze wzmianki o niej pochodzą z 1310 r. We wsi zachowały się liczne zabytkowe budynki mieszkalne. Jednak najważniejszym zabytkiem był kościół pod wezwaniem Znalezienia Krzyża w Charnowie. Świątynia to kościół filialnym parafii Najświętszego Zbawiciela w Ustce.

Kościół o konstrukcji szachulcowo-murowanej został wzniesiony na planie krzyża łacińskiego z przylegającą do niego czworokątną wieżą. Murowana wieża o fundamentach kamiennych jest najstarszą częścią kościoła, pochodzi z XV wieku. Zwieńczona jest barokowym, ośmiobocznym hełmem pokrytym gontem. Korpus świątyni o konstrukcji szkieletowej oraz murowanej pochodzi z XVIII wieku, został on przebudowany w wieku XIX i pokryty dwuspadowym dachem.

We wnętrzu kościoła w dużej części zachowało się oryginalne wyposażenie. Ołtarz główny, pochodzący z XVII wieku, zawiera przedstawienia: w predelli (najniższej części ołtarza) Ostatniej Wieczerzy, w części centralnej Ukrzyżowanie oraz w naczółku scenę Zmartwychwstania. Na szczególną uwagę zasługują empory, czyli chóry muzyczne, okalające wnętrze świątyni. Empory z ciekawą rzeźbą pochodzą z II połowy XIX wieku i zostały wykonane prawdopodobnie przez lokalnego artystę. Do oryginalnego wyposażenia kościoła należą także: prospekt organowy, ławy oraz stalle pochodzące z 1625 roku.

W bezpośrednim sąsiedztwie kościoła znajdują się pozostałości po starym poniemieckim cmentarzu. Na cmentarzu zachowały się: żeliwne ogrodzenie grobu Gustava Rohde, pełniącego w Arnshagen (niemiecka nazwa Charnowa) funkcję nauczyciela i kościelnego oraz żeliwny krzyż z grobu Augusta Kocha, burmistrza z Gałęzinowa.

 

Historyczne czwartki to spotkania otwarte, na które może przyjść każdy i na które każdy może przynieść pamiątki i inne przedmioty z przeszłości, znajdowane na strychach, w szafach i innych, czasami niespodziewanych miejscach. Za każdym, nawet banalnym przedmiotem, może kryć się niebanalna historia. Spotykania odbywają się w każdy ostatni czwartek miesiąca. Natomiast słupskie Historyczne czwartki odbywają się w każdy pierwszy czwartek miesiąca do Baszty Czarownic lub Galerii Kameralnej

 

Świątynia w Charnowie. Ciekawostki z życia dawnych mieszkańców wsi

  • 29 listopada 2018 r., czwartek, godz. 18.00
  • Centrum Aktywności Twórczej
  • ul. Zaruskiego 1a
  • Ustka
  • wstęp – wolny

Zobacz: Bałtycka Galeria Sztuki Współczesnej

 

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod numerem 58 32 68 536 lub adresem e-mail bp@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.