Ten materiał pochodzi z archiwum portalu

Zachowaliśmy archiwalne materiały z naszego portalu, aby umożliwić ich przeszukiwanie. Nie możemy jednak zagwarantować, że zamieszczone w tekście odsyłacze będą działały prawidłowo oraz że treści będą zgodne ze standardami dostępności cyfrowej. Jeżeli znalazłeś niedziałający odnośnik albo potrzebujesz pomocy w odczytaniu treści prosimy o kontakt pod adresem redakcja@pomorskie.eu

Wiadomości
https://pomorskie.eu/wp-content/uploads/2020/07/5906596b-cd31-415f-8137-056dfb44d927.jpg Czy uczestnikom zajęć Światłem pisane udało się uchwycić magię miejsc? Przekonasz się podczas wystawy podsumowującej projekt

Czy uczestnikom zajęć Światłem pisane udało się uchwycić magię miejsc? Przekonasz się podczas wystawy podsumowującej projekt

Kobieta i mężczyzna wywołujący zdjęcia

W Baszcie Czarownic w Słupsku oraz w Centrum Aktywności Twórczej w Ustce do 31 grudnia 2019 r. będzie można zapoznać się z efektami prac uczestników projektu Światłem pisane, którzy mieli możliwość integracji, edukacji, eksperymentowania, ale przede wszystkim opisania niewerbalnie, a światłem trzech niezwykłych miejsc. Czy im się udało? Wernisaż we wtorek, 17 grudnia w Baszcie Czarownic. Wstęp jest wolny.

 

Kuratorem wystawy jest Krzysztof Tomasik.

 

Warsztatowo-fotograficzny projekt

Światłem pisane to projekt realizowany przez Bałtycką Galerię Sztuki Współczesnej w Słupsku. Odwołuje się do historii fotografii oraz zabytków regionu – wyjątkowych obiektów, czyli Baszty Czarownic, Żydowskiego Domu Przedpogrzebowego i Latarni Morskiej. Był realizowany przez pół roku, a więc niespiesznie, ale z atencją zarówno do samych miejsc, jak i narzędzi, których użyto do opisywania wyjątkowych obiektów.

Projekt nawiązywał do tożsamości kulturowej miejsca i mieszkańców. Jego celem było zagłębienie się w historię, a jednocześnie umożliwienie poznania tradycyjnych technik tworzenia obrazów – rayogramów czy camery obscury. Wybrane budynki stały się jednocześnie miejscami, jak i narzędziami realizacji projektu. Magię i wyjątkowość miejsc tworzy ich historia, otoczenie i ludzie, którzy stykają się z nimi. Sposób, w jaki opisują te miejsca, jest jednak kluczowy. Opowiedzieć o magii miejsca nie jest jednak prosta. Słowa? Czy oddadzą to, co ulotne?

Chodziło też o integrację społeczności lokalnej, jej edukację, nadanie nowego znaczenia historycznym miejscom, umożliwienie dostępu do kultury. Przez kilka miesięcy, dzięki wyjątkowym artystom zaproszonym do współpracy oraz uczestnikom warsztatów, w trzech obiektach odbywały się cykliczne warsztaty i wykłady.
Z wykorzystaniem konstrukcji budynków powstały instalacje camera obscura na wzór tych, które tworzono niegdyś w wieżach i basztach, by rejestrować obrazy widziane z ich szczytów. Uczestnicy i artyści weszli do miejsc na co dzień w większości niedostępnych dla zwiedzających. Mieli możliwość nie tylko zobaczenia i poznania ich, ale przede wszystkim wykorzystania przestrzeni we wnętrzach do działań artystycznych, podczas których światło zapisywało niecodzienne obrazy. Uczestnicy poznali unikalne techniki fotografii nieoczywistej i niejednoznacznej.

 

Światłem pisane – wystawa uczestników projektu

  • 17 grudnia 2019 r., wtorek, godz. 17.00 – wernisaż w Baszcie Czarownic
  • Baszta Czarownic – al. F. Nullo 8 w Słupsku, wt.-niedz. godz.10.00-18.00
  • Baszta Czarownic – al. F. Nullo 8 w Słupsku
  • Centrum Aktywności Twórczej w Ustce – ul. Zaruskiego 1a – codziennie, godz. 10.00-18.00
  • wstęp – wolny

 

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.